Touha po desítce nás žene dopředu, nevzdává závěr David Škůrek

Johan Čáp
O S T R A V A – Kohouti si na konci základní části nemohou stěžovat na nedostatek adrenalinu. O vytouženou desítku totiž stále bojují s dvěma dalšími soupeři a ani po výhře na půdě Vítkovic stále nemají jasno, zda svou misi mohou prohlásit za úspěšnou, či nikoliv. Zápas v Ostravar Areně se Olomouci vydařil, Branislav Konrád vybojoval druhé čisté konto, nicměně ve vzduchu stále je ono pomyslné „ale“. Jedním z klíčových článků olomoucké sestavy je momentálně i člen elitní obranné dvojice, David Škůrek, který si na ledě Ridery připsal jednu asistenci.

Každá chyba rozhoduje. I minimální zaváhání rozhodne o úspěchu či neúspěchu. Tato hokejová klišé v letošním velenapínavém závěru základní části platí dvojnásob. Tři celky se perou o jedno postupové místo do předkola play-off, tato kovbojka bude pokračovat nakonec až do posledního kola. Jeden manšaft dostane možnost dostat se třeba i do finále, zbylé dva čeká skoro až „zbytečné“ play-out, neboť o účastnících baráže je už de facto rozhodnuto. „Touha po desítce náš žene dopředu,“ zmínil bek David Škůrek jasnou motivaci Olomouce, která je součástí tohoto extraligového dramatu.

Hanáci ještě před měsícem ale byli prakticky odborníky odepsáni, hlavní opory byly totiž povětšinou na marodce. „Když přišla ta spousta zranění, jako tým nás to semklo,“ naznačil Škůrek jeden z možných důvodů herního vzestupu Kohoutů po Novém roce. „Hrajeme a bojujeme jako jeden muž,“ popsal olomouckou soudržnost. Nejeden fanoušek by očekával alespoň minimální nervozitu nebo nejistotu o výsledek celosezónního snažení. Škůrek ale celkem pochopitelně tyto domněnky razantně popírá. „Momentálně si užíváme každý zápas na maximum možného,“ provedl sondu do pohnutek hokejových profesionálů. Alespoň tedy do svého týmu.

⇒ Obránce David Škůrek

Boj o předkolo mohl být rozhodnutý už v neděli, ovšem Kohouti svůj první cíl v misi „Desítka“ splnili. Výhra nad jedním ze dvou konkurentů, Zlínem, je nechala stále v naději. Předposlední kolo nebylo pro svěřence kouče Venery moc příznivé, Hanáci totiž zajížděli na led Vítkovic. Tam, kde 25 let nezvítězili. Ovšem poslední únorový den roku 2017 přinesl změnu.

Mora šla totiž hned v úvodní pětiminutovce zásluhou Vlacha do vedení, které ve 32. minutě navíc navýšil Burian. „Těsně před gólovou situací jel neúspěšně Honza Eberle sám na Dolejše. Napodruhé mu to naštěstí vyšlo, když po jeho akci nakonec puk Vilda (Burian) dorazil do brány,“ popisoval 23letý obránce gól, na kterém se podílel krásnou průnikovou přihrávkou takřka přes půlku kluziště.

Olomouc si zápas celkem v poklidu hlídala, již jistý účastník předkola tak umožnil Branislavu Konrádovi zisk druhé nuly v řadě. „Vítkovice měly tlak do brány. Jak je u nich zvykem, snažily se střílet z každé pozice a spoléhat na dorážky. Jenže střelu si hlídal Braňo a dorážející jsme pokrývali,“ rozklíčoval obrannou taktiku Hanáků. „Tenhle aspekt rozhodl celý zápas, protože jsme to zvládli plnit celých šedesát minut,“ označil Škůrek zřejmě primární důvod úterního úspěchu olomouckého hokejistů.

Po vítězném utkání však přišlo možná menší zklamání. Svá utkání totiž opanovali ve stejném duchu i oba olomoučtí konkurenti o desítku. Jasno tak bude až v pátek, po odehrání kompletních dvaapadesáti kol. „Ani před posledním zápasem není vůbec nic jisté, takže se prakticky nic nezměnilo od předchozích utkání,“ nevidí hokejista s trojkou na dresu až tak dramaticky stálou nejistotu. „Věděli jsme a víme, že tři poslední kola musíme bezpodmínečně vyhrát,“ zmínil olomoucký bek jednoduchou matematiku. „Buď to v pátek vyjde, nebo prostě bohužel. Naneštěstí to ale nemáme ve svých rukou…,“ dodal fakt, že Olomouc bude spoléhat na selhání svých rivalů.