Baráž za polovinou, Kohouti míří do Chomutova

Michal Sobecký
O L O M O U C - Dvě prohry v zádech, ale také bodový zisk v každé z nich a stále postupové místo v barážové tabulce. Tak si po polovině soutěže, která může vynést na extraligové bidýlko, vedou Kohouti. Ti se v úterý pokusí ke svým dosavadním jedenácti bodům přidat další, když vyjedou na led severočeského Chomutova. Třetí barážový souboj s posádkou Pirátů nabídne chomutovská SD ARÉNA v úterý od 17:30.

O post zlatého týmu nejlepší tuzemské hokejové soutěže bojují stále čtyři celky, přituhuje však i na druhém konci tabulky. O dvě volná místa v příštím ročníku extraligy se stále perou všechny čtyři týmy a byť zprvu Rytíři z Kladna na své soky výrazně ztrácelo, daří se jim pomalu srovnat krok a přibližovat se špičce čtyřčlenné minitabulky.

⇒ Brankář Tomáš Vošvrda

Pomalé zmrtvýchvstání Kladna pocítila v minulém kole také Olomouc. Nedělní zápas tomu ovšem zprvu vůbec nenasvědčoval. Kohouti si na stadionu soupeře vybudovali hned dvakrát tříbrankový náskok, který se jim podařilo držet do 38. minuty, kdy na 2:4 z pohledu Kladna snížil pozdější hrdina domácích David Růžička. „Oni za stavu 3:0 a 4:1 už neměli co ztratit a hráli už doslova jak o život. Takže už chodili pořád napadat, po všech pucích. Tím pádem jsme se dostali pod tlak a inkasovali z toho tři góly,“ vysvětlil zvrat v utkání brankář Tomáš Vošvrda.

To ovšem nebylo ze strany Kladna vše. V polovině závěrečné třetiny už to totiž bylo po další trefě Růžičky a o pár minut později Eberleho 4:4. Kladenskou lavinu se však potom podařilo Olomouci zbrzdit, a tak si po šedesáti minutách hry připsal alespoň bod, což těší také Tomáše Vošvrdu, který zápas začínal na střídačce, ale později se do hry dostal. „Je důležité, že bereme alespoň bod po bodu a získáváme aspoň nějaké body do tabulky,“ zůstává starší z olomouckých brankářů klidný.

Vošvrda nakonec po nástupu Kladna ve třetí třetině vystřídal svého kolegu v brance a ve zbytku základní hrací doby ani v prodloužení za svá záda puk nepustil. „Bohužel někdy taková situace nastane, že nastoupím až do rozehraného utkání. Naštěstí po gólu na 4:4 už ten tlak nebyl takový, tak už tam toho na chytání tolik nebylo,“ sdělil odchovanec Vítkovic. Statistiky jeho slova potvrzují: Během jedenácti minut základní hrací doby a prodloužení na něj mířilo dohromady sedm střel. Celkově však Rytíři vypálili na olomouckou branku hned padesátkrát.

Zajímavosti zápasu

⇒ Mora a Chomutov mají v baráži nejlepší obrany, které inkasovaly pouze jedenáctkrát

⇒ Chomutov v minulém kole baráže inkasoval pouze dvakrát, na body to však nestačilo

⇒ První vzájemný zápas dopadl lépe pro Moru, která na svém ledě vyhrála 3:2

⇒ Produktivitu Chomutova táhne čtyřbodový Karel Hromas. Příliš se naopak nedaří zkušenému snajprovi Davidu Hruškovi, který si zatím připsal jen jednu trefu

O tom, kdo si ze zápasu odnese druhý bonusový bod se nakonec rozhodovalo až v nájezdech. V těch sice po střele nejproduktivnějšího hráče baráže Davida Ostřížka Mora vedla 1:0, ale Středočeši zásluhou Davida Růžičky a Miloslava Hořavy otočili, a zajistili tak Kladnu druhou dvoubodovou barážovou výhru. Zvláště první z proměněných kladenských nájezdů byl poměrně netypický. Nedělní střelec Růžička totiž nic nevymýšlel a na olomouckou branku prostě vypálil.

„Prostě si nevěřil na žádnou kličku, přijel a ze dvou tří metrů to tam poslal. Vyšlo mu to. Bohužel, když se na vás někdo takhle rozjede a vystřelí z pár metrů, už se s tím moc dělat nedá,“ podotkl Vošvrda, kterému se v nájezdech podařilo jednou vychytat Miloslava Hořavu a po něm také velezkušeného Petra Tenkráta.

Teď však Kohouti musejí hodit utkání s Kladnem za hlavu, čeká je totiž další soupeř. Už podruhé se jim v baráži stane Chomutov, mužstvo, kterému se v extraligovém ročníku vůbec nedařilo a skončilo s více než dvacetibodovým odstupem poslední. Ukazuje se však, že se Severočeši oproti začátku kalendářního roku zvedli a aktuálně se o dva body nacházejí za Olomoucí.

Pokud se však podíváme na letošní soupisku Chomutova, zjistíme, že za Chomutov nastupovalo či nastupuje řada kvalitních hráčů. Tomáš Divíšek, Josef Straka, David Hruška, Jaroslav Svoboda... A dalo by se pokračovat. Co podle Tomáše Vošvrdy zapříčinilo vzdor předpokladům mizernou sezónu Pirátů?

„Těžko říct. Já bych to nechtěl nějak hodnotit, to jaká třeba byla atmosféra v týmu. Tím pádem teďka už je jiná soutěž, mají tam dost zkušených kluků, kteří mohou zvládnout psychický tlak. A povedl se jim začátek, kdy měli tři vítězství ze tří zápasů. To si myslím, že jim strašně pomohlo,“ okomentoval zlepšení Pirátů Vošvrda.

⇒ Piráti Chomutov

Chomutov poslal do baráže také nejméně produktivní útok z letošního ročníku extraligy, který se během 52 zápasů postaral jen o 91 branek. Hodně se však změnilo i v tomhle ohledu. Piráti totiž seřídili mušku a jejich střelci se zatím postarali o třináct branek. Olomouckou třiatřicítku však probuzení Pirátů z míry nevyvádí.

„Víme o tom, že Chomutov zlepšil svou ofenzívu. Další věcí je, že jsou dva body za náma. Teď už zbývá jen šest zápasů, už půjde opravdu do tuhého a každá chyba může znamenat ztrátu bodů,“ uzavřel rodák z Ostravy, který má na svém kontě čtyři extraligové sezóny.

Jak souboj, načínající druhou polovinu barážových bojů, dopadne, se dozvíme od 17:30 v chomutovské SD ARÉNĚ. Pokud nemáte v plánu si úterní den zpříjemnit cestou do místa dění, bude pro vás připraven textový on-line přenos nebo živý videopřenos. Vstupné na utkání se pohybuje od 60 do 120 Kč. Děti, senioři a držitelé průkazů ZTP mají nárok na zlevněné vstupné v rozmezí 40 až 90 Kč.