Beutl a Klvaňa debutovali v áčku. Za šanci jsme moc rádi, shodují se

Zuzana Spurná
O L O M O U C – První přípravný zápas nebyl letošní premiérou jen pro celý A tým nebo novou zkušeností pro předsezónní posily, ale také překvapením pro dva obránce. Vítězslav Beutl a Jan Klvaňa se od návratu na led připravují s áčkem, že by si zahráli už proti Jihlavě a Třinci ale čekali jen stěží. Trenéři Venera a Tomajko však přece jen oba mladé beky zapsali do sestavy. Oba tak odehráli svůj první zápas mezi dospělými.

Už od začátku přípravy na ledě s olomouckým áčkem trénují i tři juniorští obránci. Jan Klvaňa, Vítězslav Beutl i Jakub Galvas si zkusili pár tréninků už v minulém roce. Zatímco se ale Jakub Galvas připravoval na Ivan Hlinka Memorial Cup, dvěma starším bekům se naskytla možnost odbýt si premiéru za áčko. „Měl jsem z toho rozhodně radost. Byla to pro mě nová zkušenost a jsem rád, že jsem dostal takovou možnost. Snad jsem nezklamal,“ doufal Jan Klvaňa, který odcestoval na zápas A týmu už v minulém roce, do utkání ale nezasáhl. „Bylo to super. Jsem za takovou šanci šťastný a velmi rád, že mi umožnili zahrát si první přípravný zápas,“ přitakával o rok mladší Vítězslav Beutl.

I když oba obránci už patří mezi juniory, Klvaňa navíc druhou sezónu, přechod do A týmu není až jednoduchý. „Je to něco jiného. Je to daleko rychlejší a má to mnohem vyšší tempo než tréninky s juniorkou. Postupem času si na to člověk ale tak nějak zvykne,“ tvrdil Klvaňa. „Ten skok byl velký. Je to mnohem rychlejší, tvrdší a určitě i náročnější, co se týče kondice,“ přiznal Beutl, který ještě v minulém roce pomáhal i staršímu dorostu.

Osmnáctiletý Beutl dostal od trenérů velkou důvěru, s kapitánem Martinem Vyrůbalíkem totiž už v prvním zápase nastoupil v elitní obranné dvojici. „Je to pro mě super zkušenost. Vyrub je výborný obránce, skvěle se mi s ním hrálo. Komunikuje se mnou, radí mi, ulehčuje mi to,“ chválil zkušeného beka. Jan Klvaňa se v juniorce nebojí hrát důrazně, v A týmu dostal prostor vedle mladého beka, kterému tvrdá hra také nedělá problém, a to Davida Škůrka. „Myslím, že je jedno, s kým v áčku hraju. Snažili jsme se dodržovat, co nám trenér řekl. Byl to první zápas, takže to bylo na začátku takové syrové, ale postupem času se to podle mě lepšilo,“ řekl devatenáctiletý hokejista.

Vítězslav Beutl si ale v prvním utkání musel odpykat i dvouminutový trest za vysokou hůl. Kritiku od trenérů si ale vyslechnout nemusel. „Nic neříkali. Mávli nad tím rukou, protože to zase až tak velký faul nebyl. Nějak to neřešili,“ smál se. A jak byl se svým výkonem spokojený zkušenější z dvojice juniorských zadáků? „To je asi otázka hlavně na trenéry, ale myslím, že to nebylo nejhorší,“ věřil Klvaňa.

Zatímco suchou přípravu oba obránci ještě absolvovali s juniorkou, na ledě se objevují výhradně s áčkem. Přesto, že je juniorů téměř čtyřicet, absence spoluhráčů samozřejmě neunikla ani zbytku juniorské kabiny. „Nějaké popichování v kabině proběhlo, ale je to v pohodě,“ usmíval se Jan Klvaňa. Naopak A týmu dva hráči přibyli, nejmladší členové ale do týmu hned zapadli. „Myslím, že nás vzali a snaží se nám maximálně pomáhat,“ byl rád obránce, který v minulém roce v juniorce nosil dres s číslem šest.

Lepší premiéru si oba mladí hokejisté přát nemohli, hned v prvním přátelském utkání letošní sezóny se Kohouti radovali z vysoké výhry proti Jihlavské Dukle. Konrád navíc neinkasoval. Jednoduché utkání to ale nebylo. „Na začátku hráli aktivní, rychlý hokej, snažili se nás napadat, postupem času jim ale asi ubývaly síly, takže jsme je začali přehrávat,“ vrátil se k zápasu na Horáckém zimním stadionu Klvaňa. „Snažili jsme se vyhrát. Víme, že Jihlava je těžký soupeř. Bylo to náročné, ale padalo to tam a skončilo to 6:0,“ doplnil s úsměvem Beutl.

O dva dny později nastoupili oba i do prvního zápasu proti extraligovému soupeři. I když Hanáci Ocelářům podlehli 2:5, dojem zanechali dobrý. „Hrálo se nám skvěle. Atmosféra byla úžasná a zahrát si proti takovému soupeři, jako je Třinec, byla opravdu čest,“ řekl nadšeně Vítězslav Beutl.