Chci, abychom na střídačce žili a byli týmoví, říká Rok Macuh

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Olomouckým juniorům zatím nevychází sezóna tak, jak by si přáli. V posledních několika kolech se ale zdá, že se Hanáci začínají zvedat. V posledních třech kolech nejprve potrápili českobudějovický Motor, museli se ale smířit s těsnou prohrou. Doma pak po velmi dobrém výkonu urvali proti favorizovanému Mountfieldu alespoň bod. V dosud posledním utkání slavili po šňůře proher tříbodové vítězství. Dvěma góly se na něm podílel i Rok Macuh, který se tak posunul na druhé místo v kanadském bodování juniorky.

Výkony juniorů se v posledních kolech zlepšují. Zatímco ve druhém utkání na tripu podlehli Českým Budějovicím těsně 1:2, v domácím utkání padli s Hradcem Králové až v prodloužení. Zvedající se formu korunovali Kohouti tříbodovou výhrou nad Pardubicemi. „Už v posledních třech zápasech jsme hráli celkem dobře. Bojovali jsme, hráli týmově a jen čekali, až se nám podaří vyhrát. Výborný Pospa (Tomáš Pospíšil) v bráně a týmová hra byli nakonec klíč k tomu, že jsme vyhráli,“ usmíval se Rok Macuh.

⇒ Útočník Rok Macuh

I Pardubice běžně patří k týmům, které pomýšlí na horní příčky tabulky, v letošní sezóně ale Východočeši zatím se svými výsledky úplně spokojení nejsou. Ani utkání na ledě Olomouce Dynamu nevyšlo, když Hanákům podlehlo 1:4. „Nejde o to, jak hrají oni, ale o to, jak hrajeme my. Hráli jsme dobře zodpovědně zezadu, bruslili jsme a dohrávali souboje. Myslím, že právě to je ono,“ uvažoval.

Olomoučtí se mimo jiné zlepšují i ve využívání přesilových her. Zatímco proti Mountfieldu se trefili dvakrát, a pokaždé v početní výhodě, v utkání s Pardubicemi využili jednu z přesilovek. Co se změnilo? „Myslím, že je to tím, že zůstává hráč před bránou, střílíme, všechno dáváme dohromady a fakt děláme to, co nám trenéři říkali, že dělat musíme,“ tvrdil hráč nosící dres s číslem sedmnáct.

Slovinský útočník plní během sezóny funkci asistenta kapitána, v utkání s Motorem ale kvůli zdravotním problémům Dominika Marka dostal na dres céčko. Vysoký forvard navíc patří k hráčům, které je na střídačce nejvíce slyšet. „To je pravda. Snažím se povzbuzovat tým. Jsou tam mladí hráči, kteří potřebují trochu podpory. Chci, abychom žili i na střídačce a byli týmoví,“ prozradil.

Juniorka se už na začátku potýkali s rozsáhlou marodkou, v posledních kolech se ale do zápasů znovu vrátili hned čtyři hráči – obránci Matěj Hudeček a Jaroslav Škoda, brankář Tomáš Pospíšil a útočník Miroslav Kuba. „Jde to dost poznat. Jsou to výborní hráči, kteří zezadu hodně pomůžou. Třeba Mira (Miroslav Kuba) pořád blokuje střely. Jsou to pro nás velice důležití hráči,“ přiznal útočník, který do Olomouce přišel před minulou sezónou z Havířova.

Macuh přiznal, že především po domácím utkání s Kometou junioři se svými výkony spokojení nebyli. „Nehráli jsme moc týmově a vůbec jsme se nesnažili. Když jsme dostali dva góly v prvních minutách, hned se to sesypalo,“ řekl.

Především utkání s Hradcem Králové, kdy se po šňůře proher podařilo Kohoutům znovu bodovat, dodalo juniorům sebevědomí. Právě Mountfield totiž patří, i vzhledem k počtu pravidelně reprezentujících hráčů, k velmi silným soupeřům. Bod za prohru v prodloužení, tak byl opravdu cenný. „Myslím, že teď mají kluci větší sebevědomí. Častěji si berou puk a hrají zodpovědněji,“ chválil své spoluhráče.

Zatímco v áčku se složení útočných formací většinou příliš nemění, v juniorce se děje pravý opak. Novou podobu tak dostala i Macuhova lajna. Na levém křídle tak nastupuje Jan Beier, vpravo Pavel Tomaník. A Macuh je se svými novými parťáky zatím spokojený. „S Bajčim (Janem Beierem) jsem si vždycky rozuměl. Je to fajn kluk. Hráli jsme spolu už v přípraváku. Hodně se snaží, bruslí, dohrává a zezadu hraje výborně. A někdy se mu se mnou podaří dát gól (smál se). Teď nám tam dal pan trenér ještě Pavla Tomaníka, což je dobrý hráč, který umí dát gól. To v naší lajně potřebujeme,“ tvrdil olomoucký centr.

Devatenáctiletý forvard má na svém účtu osm bodů za tři góly a pět asistencí. Dva z gólů přidal právě v posledním utkání s Pardubicemi. Mezi olomouckými juniory je v tabulce produktivity na druhém místě. „Se svým výkonem jsem spokojený. Ve hře dozadu dělám ještě nějaké chyby, které musím napravit a zlepšit se. Jde ale o to, že mi kluci hodně pomohli. Je to o týmovém výkonu,“ řekl rozhodně.

Juniorská extraliga trochu zpomalila, a tak měli Kohouti před utkáním s Hradcem Králové a Pardubicemi víc než týden volno. Další utkání čeká Hanáky znovu až téměř za čtrnáct dní, kdy v dohrávce přivítají Jihlavu. Zápasová pauza Olomouckým vyhovuje. „Podle mě je dobré, že máme týden volno. Máme alespoň čas se připravit na Jihlavu, což je celkem nebezpečný soupeř,“ dodal Rok Macuh.