Co také zaznělo na tiskové konferenci po zápase s třineckými Oceláři

David Jahoda
O L O M O U C – V 15. kole hokejové Tipsport extraligy si hokejisté olomoucké Mory vyšlápli na lídra soutěže, který si musel na Hané vytrpět teprve čtvrtou porážku v sezóně. Na následné pozápasové tiskové konferenci se probíralo mnoho témat, a protože vás o ně nechceme ochudit, rozhodli jsme se je shrnout do článku. Přečtěte si, co řekli trenéři Petr Fiala a Jiří Kalous.

Petr Fiala: Hráči díky domácímu prostředí nechají na ledě duši

Pane Fialo, jak byste zhodnotil utkání proti Třinci?
Můžeme naše hráče jenom pochválit. I když taková slova nemám příliš rád, musím říct, že jsme hráli výborně. Soupeř byl velice kvalitní. Bylo vidět, že Třinečtí nejsou první náhodou, o to víc nás těší, že jsme získali dva body. Hráli jsme nadprůměrně přesilové hry, dali jsme v nich hned čtyři góly, což je na naše poměry hodně. To, že se utkání za stavu 4:2 nedotáhlo do vítězného konce, je možná takový krůček k tomu, abychom byli v tabulce ještě výš.

Dokáže si vysvětlit, že vám v přesilovkách proti lídrovi soutěže tak vedlo? Zaměřujete se na ně více?
Zaměřujeme se na ně stále stejně. Někdy to tam padá, jindy to statické. Nám trochu pomohlo, že se hosté snažili hrát ve čtyřech hodně aktivně. A tím, že jsme si puk dali rychle, vyplynuly z toho dobré střelecké pozice. V jiném zápase to naopak nefunguje, ani se nejsme schopni dostat do útočného pásma. Kdybych věděl, jak to udělat, aby přesilovky fungovaly každé utkání, nechám si to patentovat. (smál se)

⇒ Trenér Olomouce Petr Fiala

Co se stalo na konci třetí periody, kdy se vám nepodařilo udržet náskok?
Pět minut před sirénou by se zápas měl dohrát za tři body, jenže soupeř nám to nedovolil. Při power-play soupeře byl v naší hře už docela chaos, a proto nakonec vyrovnávací branka padla. Bylo to takové prostřelení přes hradbu těl. Netrefili jsme prázdnou bránu, to se ale stane, hráč to trefit chce, ale tentokrát se to nepovedlo. Pokud však budeme hrát i nadále s takovým nasazením a s takovým hokejovým projevem, budeme mít méně starostí a budeme všichni spokojení.

Po vyrovnávací brance Ocelářů jste se na střídačce zlobili, proč?
Reklamovali jsme přihrávku rukou, jestli ale opravdu bylo, to nevím. Situaci jsem přesně neviděl. V případě, že byl, budeme postupovat podle možností, které jsou nám dané. Pošleme to na svaz, nebo na komisi rozhodčích. To však v případě, že nahrávka rukou opravdu byla. Určitě bychom to však řešili, protože tato situace by nás poškodila. Nedal bych však teď ruku do ohně za to, jestli tomu tak opravdu bylo.

Kapitán Patera navíc inkasoval osobní trest…
Pavel (Patera) nebyl sprostý, to musím říct. Ptal jsem se ho, říkal, že nepoužil žádné vulgarity. Ale zřejmě kvůli tomu, jak byl neodbytný v protestech, mu dali rozhodčí trest.

Ukázal vám zápas s Třincem, že můžete hrát opravdu s každým?
Neznamená to, že když příště pojedeme do Třince, řekneme si: No, v klidu s nimi sehrajeme vyrovnanou partii. Třinec ukázal, že je mužstvo, které je zatím stále někde jinde. Nám hrozně pomáhá domácí prostředí, co si budeme povídat. Hráči díky němu nechají na ledě duši. My bychom chtěli, abychom to nasazení a obětování se přenesli i na hřiště soupeřů. Já doufám, že se nám to bude dařit a nebudeme o sobě muset říkat, že jsme mužstvo dvou tváří. Teď jsme však vyhráli v Plzni i na Slavii, bylo by dobré, kdybychom si to udrželi.

Utkání nedohrál obránce Pavel Skrbek. Je jeho zranění vážné?
Byl otřesený, tím pádem ho nešlo nechat hrát. Uvidíme, jak se bude cítit v sobotu. V případě, že by to nešlo, vzali bychom některého z hráčů, kteří hrají v první lize, a že jich je hodně.

Jiří Kalous: Jsme rádi, že se Erikovi daří

Pane Kalousi, jak hodnotíte zápas?
V podstatě celý zápas jsme tahali za kratší konec. Nejprve jsme dotahovali dvoubrankovou ztrátu z první třetiny, potom ještě jednou ve třetí části. Špatně jsme sehráli oslabení, přesilovky domácích byly pro nás opravdu smrtící. Myslím, že to byl důvod, proč si odvážíme jen jeden bod. Ve hře pět na pět byla hra vyrovnaná, v náš neprospěch ale byly již zmiňovaná špatná oslabení.

Kde hledat důvod toho, že vám to v oslabení proti Olomouci nešlo?
Vázla nám souhra a koordinace pohybu v našem pásmu. Hráli jsme chaoticky, měli jsme špatné načasování nátlakové hry v oslabení.

⇒ Trenér Třince Jiří Kalous

Jak se díváte na Orsavův faul v závěrečné minutě základní hrací doby?
Nechci to moc komentovat. Byl to zbytečný faul, bohužel ho udělal (Orsava). Byl to možná rozhodující moment ztráty dalšího bodu.

Mohla vaše mužstvo ovlivnit i atmosféra v olomoucké plecharéně?
Myslím si, že se v bouřlivém prostředí hraje každému hráči dobře. I na hřištích soupeře.

Co říkáte na výkony Erika Hrni, hráče, který se před sezónou nevlezl do kádru Třince a teď je s deseti brankami nejlepším střelcem soutěže?
Jsme rádi, že se Erikovi daří, a to myslím naprosto vážně. Je super, že má hodně ledu (ice-timu), protože u nás by v současné době toho prostoru tolik nedostal. I když je pravda, že jeho aktuální forma je oslnivá a je možné, že pokud by hrál takhle od začátku a hrál za nás, tak by se do sestavy dostal. Já jednom budu doufat, že bude pokračovat ve svých výkonech a jeho působení v Olomouci se mu vydaří.

Hrňovi končí po sezóně s Oceláři smlouva. Jsou jeho výkony důvodem, proč se zajímat o prodloužení kontraktu?
Co se týče Erikova kontraktu, my samozřejmě víme, že mu po sezóně končí. Ale už když se Erik přesouval na Hanou, měli jsme spolu určitý pohovor, který bych však nechtěl rozebírat. Erik ví, na čem je, už od doby, kdy odcházel do Olomouce.

FOTO (zdroj): www.hcocelari.cz