Čtvrtfinálová rekapitulace: Doma byla Mora suverénní, venku dvakrát ztroskotala na nájezdech

David Jahoda
O L O M O U C – Po úvodních dvou zápasech čtvrtfinálové série se mohlo zdát, že bitva mezi Olomoucí a Litoměřicemi bude mít rychlý průběh. Kdo si tohle myslel, byl na omylu. Kohoutům znepříjemnily cestu do druhého kola play-off nájezdy. Olomoučtí ale díky drtivé výhře v pátém duelu a těsném vítězství na ledě Kališníků v šestém utkání nakonec potvrdili roli favorita, v níž do čtvrtfinále nastupovali. Pojďme si všech šest zápasů připomenout.

Celkem šest utkání z možných sedmi se muselo ve čtvrtfinále mezi olomouckými Kohouty a litoměřickými Kališníky odehrát, aby se rozhodlo o tom, kdo z této dvojice půjde vyřazovacími boji dál. Zápasy v olomoucké plecharéně musely potěšit oka každého fanouška Hanáků, Olomoučtí totiž na svém ledě vyhráli všechny tři duely, v nichž svého soka přestříleli celkem 17:2! V Kalich Aréně Olomouc dvakrát nestačila na svého soupeře v nájezdovém rozstřelu, v šestém duelu ale dokázala udržet těsné vedení, díky čemuž se ona může těšit na pokračování jejího putování vyřazovací částí.

ČF1: HC Olomouc – HC Stadion Litoměřice 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)

Prvních dvacet minut čtvrtfinálového měření se neslo v seznamovacím charakteru, větší šance k vidění nebyly, mírně aktivnějším celkem se však zdála být domácí Mora. Čtyři minuty po začátku druhého dějství už se ale Hanáci radovali. Marozsovu nabídku totiž v přesilovce přetavil v branku obránce Staněk. Kališníci však i nadále hráli vyrovnanou partii, „baseballovým“ gólem, kterým se Olomouc dostala do dvoubrankového vedení, je však zchladil Matěj Pekr. Litoměřice to nezastavilo, v poslední minutě druhé periody si totiž ve Vošvrdově brankovišti nejlépe vedl kapitán Stadionu Jaroslav Hašek. Opravdovou studenou sprchou pro hosty ale byla trefa Jakuba Hermana jen pár vteřin před druhou sirénou. Ve třetí třetině Hanáci svůj náskok úspěšně bránili, navíc přidali čtvrtou branku díky teči Davida Ostřížka.

Branky a nahrávky: 24. Staněk (Marosz, Herman), 36. Pekr (Houdek), 40. Herman (Jaroměřský, Knotek), 58. Ostřížek (Jaroměřský) – 40. Hašek (Budínský, Koudelka).
Rozhodčí: Škrobák, Trombík – Barteček, Vengřín. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1760. Střely na branku: 33:27. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Stav čtvrtfinálové série: 1:0

ČF2: HC Olomouc – HC Stadion Litoměřice 7:1 (0:0, 2:0, 5:1)

I druhé střetnutí série mělo zpočátku podobný průběh jako to první. Bezbrankové skóre zlomil až ve 29. minutě překvapivou střelou hned po buly Pavel Selingr. Stejný hráč navýšil vedení Mory o sedm minut později, když v přesilovce zužitkoval Kucharczykovu přesnou nahrávku. Brankář Stadionu Přikryl se při snaze zabránit gólu zranil a do série už posléze nezasáhl. Ve třetí třetině byli hosté stále ještě ve hře, teoretické šance na úspěch však ztratili zhruba pět minut po druhé přestávce. Vysoký trest inkasoval Švagrovský, vyloučeni byli i další hráči Litoměřic, a Hanáci tak hráli několik minut v přesile. Mora se naskytnuté příležitosti zhostila na výbornou a góly Marozse a Jaroměřského odskočila už do vedení 4:0. Vošvrdovi následně pokazil čisté konto Doležal, do konce zápasu však padl kotouč ještě třikrát do sítě hostů. Trefili se Herman, podruhé Marosz a svůj první hattrick mezi muži zkompletoval Selingr.

Branky a nahrávky: 29. Selingr (Kucharczyk, Ostřížek), 36. Selingr (Kucharczyk, Jaroměřský), 48. Marosz (Ostřížek, Jaroměřský), 51. Jaroměřský (Houdek, Marosz), 52. Herman (Knotek, Marosz), 54. Marosz (Houdek, Knotek), 55. Selingr (Diviš, Ostřížek) – 51. Doležal (Kolář).
Rozhodčí: Hejduk, Jeřábek – Guth, Rittich. Vyloučení: 4:6, navíc Procházka (LTM) 10 min [ZHK], Bahenský (LTM) 10 min. [NESP], Šulc (LTM) 10 min. [NESP], Švagrovský (LTM) 5 min. + DKU [SEK] + 10 min. [NESP] + trest ve hře [NESP]. Využití: 6:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1787. Střely na branku: 35:24. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 7:1. Stav čtvrtfinálové série: 2:0.

ČF3: HC Stadion Litoměřice – HC Olomouc 3:2 sn. (0:1, 2:0, 0:1 – 0:0)

Pavel Selingr, který načal a také hattrickem ukončil střelnici Kohoutů ve druhém zápase série, otevřel střeleckou listinu rovněž v prvním měření sil na ledě severočeského celku. Olomoucké číslo 11 zařídilo svému týmu vedení v první části. Druhá třetina však patřila domácím Kališníkům. Šest minut po začátku druhé části prostřelil Vošvrdu Novák, těsně před koncem druhého dějství poslal puk za hostujícího brankáře také Budínský. Mora tedy nastupovala do třetí třetiny s jednobrankovým deficitem, ten však díky brance Ondřeje Švaňhala dokázala smazat. Oba celky se víckrát než dvakrát prosadit nedokázaly, proto utkání zamířilo do prodloužení a posléze také do samostatných nájezdů. V nich byl jediným úspěšným exekutorem domácí Chabada, díky němuž Litoměřice snížily olomoucké vedení v sérii.

Branky a nahrávky: 26. Novák (Hašek, Chlapík), 39. Budínský (Koudelka), rozh. náj. Chabada – 14. Selingr (Ostřížek, Cartelli), 46. Švaňhal (Kindl).
Rozhodčí: Petružálek, Smejkal – Beneš, Krátký. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1030. Střely na branku: 34:37. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2 – SN 1:0. Stav čtvrtfinálové série: 1:2.

ČF4: HC Stadion Litoměřice – HC Olomouc 4:3 sn. (1:1, 2:2, 0:0 – 0:0)

Litoměřice od první minuty jen potvrzovaly, jak výborné umí být v početních výhodách. Už ve třetí minutě poslal Stadion v přesilovce do vedení obránce Šulc. Olomoučtí ale se svou odpovědí přispěchali poměrně brzy, v deváté minutě se totiž střelecky prosadil útočník Marosz. Do druhé třetiny se vstupovalo za nerozhodného stavu, s ukazatelem skóre ale brzy po přestávce pohnul David Ostřížek. Hanáci se ale nepoučili z předchozích chyb. V rozmezí třech minut zahrávali domácí dvě přesilové hry, ve kterých dostali kotouč za Vošvrdova záda nejprve Chlapík a následně Hrbas. Zásluhou druhé přesné trefy Davida Ostřížka ale Kohouti dvě minuty před koncem druhého dějství srovnali. Ve třetí třetině branka nepadla, a proto znovu musela následovat nastavená desetiminutovka. V té se však stejně jako o den předtím nerozhodlo. Vítěze tedy znovu určila nájezdová loterie, v níž se potvrdilo, že nájezdy opravdu nejsou šálkem čaje olomouckých hráčů. Ti se znovu neprosadili, a proto Stadion zásluhou přesného nájezdu Martina Nováka srovnal stav série.

Branky a nahrávky: 3. Šulc (Chabada, Čermák), 29. Chlapík (Novák, Míka), 32. Hrbas (Chlapík, Hašek), rozh. náj. Novák – 9. Marosz (Bartoň, Knotek), 24. Ostřížek (Kucharczyk, Selingr), 38. Ostřížek (Selingr, Kucharczyk).
Rozhodčí: Jílek, Zubzanda – Svoboda, Špůr. Vyloučení: 3:8. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1060. Střely na branku: 40:23. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:3 – SN 1:0. Stav čtvrtfinálové série: 2:2.

ČF5: HC Olomouc – HC Stadion Litoměřice 6:0 (1:0, 0:0, 5:0)

Olomoučtí byli pod mírným tlakem, zaváhání v tomto domácím zápase by jim nadělalo nemalé potíže. Po několika minutách, kdy se Mora snažila dostat kotouč do sítě brankáře Krále, se povedlo skórovat Jakubu Hermanovi, jenž dorazil nikým nekrytý kotouč v litoměřickém brankovišti. Litoměřice věděly, že za takového stavu není v žádném případě nic ztracené, ovšem překonat Vošvrdu v domácí kleci se jim nedařilo. Ani Kohouti ale nenavýšili své vedení, které by jim přidalo klid na hokejky. Třetí třetina už ale byla jasnou záležitostí svěřenců trenéra Petra Fialy. Důležitý gól na 2:0 dal ve 46. minutě kapitán Bartoň. Po jeho gólu puky padaly do Královy sítě jako na běžícím pásu. Další branku přidal Marosz, po chybě hostujícího brankáře dal čtvrtou branku Mory Diviš, „bůra“ završil šikovnou tečí Ostřížek. Pekr sice trestné střílení nevyužil, Richard Diviš si ale v rozmezí sedmi minut připsal druhou branku, když svůj únik završil chladnokrevným zakončením. Po jednoznačném výsledku si tedy Hanáci vybojovali mečbol.

Branky a nahrávky: 13. Herman (Marosz), 46. Bartoň (Herman, Marosz), 48. Marosz (Herman, Bartoň), 52. Diviš (Švaňhal, Cartelli), 55. Ostřížek (Houdek, Ondrušek), 59. Diviš (Houdek, Jergl).
Rozhodčí: Mrkva, Přikryl – Adamec, Poruba. Vyloučení: 4:4, navíc TS pro OLO. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2274. Střely na branku: 42:21. Průběh utkání: 6:0. Stav čtvrtfinálové série: 3:2

ČF6: HC Stadion Litoměřice – HC Olomouc 6:0 (1:1, 1:2, 0:0)

Od samotného začátku utkání bylo jasně vidět, že jde o hodně, zejména Litoměřice nemohly klopýtnout, pokud se chtěly podívat za hranice čtvrtfinále. Po vyrovnané čtvrt hodině hry se jako první prosadili Hanáci, a to konkrétně Jan Knotek, který udeřil z přečíslení. Odpověď Stadionu však byla blesková, ve vlastním oslabení totiž pokořil Vošvrdu Novák. Do druhé třetiny se tedy šlo za nerozhodného stavu. Ten ale nevydržel dlouho. Hrubou chybou brankáře Krále dostal Moru do vedení Švaňhal. Stejný hráč o čtyři minuty později využil svou další šanci a Kohouti najednou vedli o dvě branky. Kališníci se ale nevzdávali a brankou v dvojnásobné přesilovce ještě před druhou přestávkou snížili na rozdíl jednoho gólu. Ve třetí dvacetiminutovce do toho museli domácí šlápnout. Když už bylo za pět minut dvanáct, mohl jít zápas na severu Čech znovu do prodloužení. Vošvrda totiž posunul svou klec a musel čelit trestnému střelení. Exekutor Chabada ale v kritickém momentu selhal. Olomoučtí v posledních desítkách vteřin svůj těsný náskok ubránili a postoupili do semifinále.

Branky a nahrávky: 16. Novák (Míka), 35. Chabada (Hrbas, Čermák) – 15. Knotek (Herman, Staňek), 26. Švaňhal (Ondrušek), 30. Švaňhal (Diviš, Otřížek).
Rozhodčí: Hrubý, Úlehla – Čížek, Křivohlavý. Vyloučení: 7:10, navíc Bahenský (LTM) 10 min. [NESP], Chabada (LTM) 10 min. [NESP] a TS pro LTM. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci:1600. Střely na branku: 32:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3. Konečný stav čtvrtfinálové série: 2:4.