Další novinky v juniorské extralize. Do utkání jen s dvaceti hráči

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Kromě tří staronových týmů, které se od nového roku objeví v juniorské extralize nebo rozšíření počtu účastníků, doznala nejvyšší soutěž ještě několika technických změn. Nově mohou týmy do utkání nastupovat pouze ve složení 2+18 hráčů. Celky budou v soutěži rozděleny na tři skupiny. Novinkou je také to, že si play-off zahraje 16 z 18 týmů.

Kromě nových nebo staronových týmů se juniorská extraliga dočkala i dalších změn. Vzhledem k tomu, že se po návratu Karlových Varů a Jihlavy rozšířila nejvyšší soutěž ze 16 na 18 týmů, budou celky rozděleny do tří skupin. Stejně jako mladších a starších dorostenců půjde o skupiny Východ, Střed a Západ. Olomouc se spolu s Třincem, Vítkovicemi, Zlínem, Kometou a Jihlavou setká ve skupině Východ.

V rámci skupin odehrají týmy vždy čtyři utkání formou každý s každým (20 zápasů), mezi jednotlivými skupinami (Východ – Střed, Východ – Západ) pak vždy dvoukolově (24 utkání). Celkově tak junioři nastoupí v základní části ke 44 duelům.

Další změnou oproti loňskému systému je play-off. Týmy už neabsolvují nadstavbu ani část nazvanou „boj o play-off“, ale 16 z 18 celků (umístěných na 1. – 16. místě) bude pokračovat rovnou do osmifinále a čtvrtfinále. Tato část se hraje na tři vítězná utkání (maximálně 10 zápasů). První, druhý a případný pátý zápas se odehraje na ledě lépe umístěného týmu. Vítězná družstva čtvrtfinále se utkají jednokolově každý s každým. Celky umístěné po té to části na prvních dvou příčkách odehrají finále na jeden vítězný zápas.

Oproti loňskému roku se také mění technické normy. V letošní sezóně smí za juniory nastoupit hráči narození v letech 1996 a 1997. Jejich počet je však z původních 22 v jednom utkání (dva brankáři a dvacet hráčů do pole) omezen na 20

V jednom zápase mohou za tým nastoupit pouze dva cizinci. V případě Olomouce se například Šimona Betáka pravidlo o cizincích netýká. I když má slovenské občanství, odehrál více než tři roky ve stejném klubu a podle ČSLH již tedy není považován za cizince. Jako výjimky, tedy hráči narození v roce 1995, mohou do utkání zasáhnout tři hráči.

O zařazení do výjimky budou v Olomouci bojovat Martin Konečný a Tomáš Markl. Vypomáhat může i Šimon Beták. Výjimky se netýkají cizinců ani brankářů. Omezení počtu platí i pro hráče ročníku 1998 a mladší. Ti nesmí v jednom duelu nastoupit víc než čtyři.

Kohouti budou do domácích zápasů nastupovat ve světlých dresech. Hráči, kteří budou nominováni do reprezentace do 18 let, navíc musí po celou sezónu nosit mřížku.