Diváci viděli gól dřív než já, smál se střelec vítězné trefy Jiří Řípa

David Jahoda
O L O M O U C – První krůček v daleké cestě za udržením nejvyšší soutěže udělali olomoučtí hokejisté ve středu večer, když na svém ledě po urputném boji zdolali prvoligového uchazeče o postup, tým Českých Budějovic. Mora se s Motorem hodně nadřela, rozhodla nakonec až třetí třetina a konkrétně branka Jiřího Řípy, který se zapsal na střeleckou listinu téměř nevědomky. „Nečekal jsem, že by to mohlo projít až do branky,“ vracel se ke šťastnému, nýbrž velice důležitému gólu.

Psala se 53. minuta prvního utkání baráže o extraligu, Kohouti měli za sebou řadu nevyužitých šancí, puk ne a ne propadnout potřetí v utkání do sítě olomouckého soupeře. Paradoxně se nakonec neujala žádná pohledná akce, kotouč prošel skrz výstroj českobudějovického brankáře až po střele z otočky, kterou na hostující klec vyslal Jiří Řípa.

⇒ Útočník Jiří Řípa

Ten rozhodující trefu zápasu okomentoval následovně. „Nečekal jsem, že by to mohlo projít až do branky. Nejdřív jsem to chtěl do brankoviště natlačit bekhendem, ale prostor byl zavřený, proto jsem se otočil a zkusil jsem to na druhou stranu. Diváci vlastně viděli dřív než já, že to byl gól, protože já jsem byl zády k brance,“ řekl s úsměvem zkušený forvard.

Začít prolínací soutěž vítězstvím bylo pro Hanáky jasným cílem, proto těsně po skončení bojovného zápasu neskrývali hráči v bílém svou radost. „Byl to důležitý zápas. Chtěli jsme vstoupit do baráže vítězně, což se nám povedlo, jsme spokojeni. Myslím, že spokojení můžeme být trochu i s hrou, byla tam však nervozita. Určitě je co zlepšovat,“ nechal se slyšet Řípa, který doplnil. „Chtěli jsme začít baráž vítězně, abychom si zvýšili sebevědomí a nebyli nervózní.“

První minuty zápasu byly jasně v režii Kohoutů, jako by snad chtěli viditelně ukázat, jaký je rozdíl mezi oběma soutěžemi. S prvními vyloučeními však přišly i první trable, které vyvrcholily v druhé části. „Druhá třetina nebyla dobrá, možná nás trochu zaskočilo to, že když jsme se dokázali dostat zpátky do vedení, Budějovice nám to hned vrátily. To nás zřejmě překvapilo a trvalo nám, než jsme se vzpamatovali,“ konstatoval člen druhé olomoucké pětky.

Kalich hořkosti se pak naplnil, když měli Hanáci možnost zahrávat dlouhou přesilovku pět na tři, jenže Bláha v brance Motoru se ani nezapotil. Proto přišel i ohlušující pískot ze strany diváků. „Nesmíme to moc vnímat, jinak by to bylo špatné. Musíme hrát tak, jako by se nepískalo,“ poznamenal. „Řepa“ se navíc snažil najít důvody, proč to svěřencům trenéra Fialy v dvojnásobné početní převaze tolik nešlo. „Chyběl nám klid na hokejkách, musíme se s tím v hlavách vypořádat a lépe si nahrát, ne si to házet na bekhend,“ zamýšlel se.

Z českobudějovického celku bylo cítit, že se extraligového soka jen tak nezalekne. Sami Kohouti tím ale překvapeni nebyli, vždyť před rokem byli sami ve stejné roli. Proto i tíha zodpovědnosti, kterou na svých bedrech Hanáci nesou, mohla přispět k částečnému hernímu neklidu. „Určitě je to tím, že máme co ztratit. Jednodušší je, když můžete postoupit, jdete totiž do baráže s nadšením. Když ale musíte extraligu udržet, je to trochu horší,“ odpověděl na závěr rozhovoru Jiří Řípa.