Do Olomouce míří rozjetý Litvínov. Dokáží ho Kohouti zastavit?

Martin Vavruša, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Extraliga se přehoupla do své druhé poloviny a na olomoucký led se tak vrací tým z Litvínova. Předchozí vzájemná utkání Hanákům nevyšla, nejprve prohráli na vlastním ledě 1:3, poté v Litvínově ztratili dvoubrankové vedení a prohráli 2:3 na samostatné nájezdy, mají tak svému soupeři hodně co vracet. Litvínovu se však v poslední době daří a bude chtít svou formu potvrdit také v Olomouci. Zahájí Kohouti druhou polovinu sezóny vítězně? Utkání začíná v 17:00.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Jakub Galvas

V posledním zápase druhé čtvrtiny Tipsport extraligy přivítali Kohouti brněnskou Kometu, kterou navzdory papírovým předpokladům smetli 5:2. „Je to úžasný pocit, porazit tak kvalitní tým, o to víc, že jsme si to zasloužili. Řekl bych, že jsme byli celou dobu lepším týmem a proto jsme taky vyhráli,“ rozplýval se po vítězství Jakub Galvas.

⇒ Obránce Jakub Galvas

O výsledku rozhodla především druhá třetina, kdy Olomouc vstřelila dvě rychlé branky na začátku a jednu přidala ještě v závěru. „Byli jsme na ně připravení a dobře jsme vstoupili do třetiny. Dali jsme tři jednoduché góly a to rozhodlo,“ pochvaloval si olomoucký obránce.

Některé hráče Brna potkal Jakub Galvas už dříve v reprezentaci a dobře se tak s nimi zná. „Byl jsem rád, že znám někoho z protějšího týmu, mám z toho pak dobrý pocit, když se vidíme po dlouhé době. K žádnému hecování před zápasem ale nedošlo, potřebuji klid a tyhle věci neřeším, to si napíšeme až později,“ řekl po utkání hráč s devětasedmdesátkou na zádech.

Další zápas odehrají Kohouti jen o dva dny později, kdy je čeká Litvínov, kterému se oproti loňské sezóně daří výrazně lépe. „Ještě jsem s nimi nehrál a nedíval jsem se ani na žádný jejich zápas. V juniorech hodně napadali a bylo to bruslařsky náročné, ale myslím si, že když nás trenéři dobře připraví, tak máme šanci vyhrát. Musíme k tomu přistoupit jako v zápase s Brnem a podat co nejlepší výkon,“ věděl rodák z Ostravy.

Před utkáním s Brnem se Kohouti dlouho trápili, dokázali porazit jen Zlín, který v tu dobu zažíval podobně špatné období, potom ale porazili jednoho z největších adeptů na letošní titul. „K nějakým velkým změnám v týmu nedošlo, ale semkli jsme se a hráli více jako tým. Zabojovali jsme, chodili do střel a od toho jsme se pak odrazili,“ hledal zlomový bod Jakub Galvas.

Z KABINY SOUPEŘE: Neprůstřelný Janus a útočné duo Lukeš – Hübl

Litvínov do sezóny nevstoupil úplně podle svých představ a zpočátku se pohyboval na hranici postupových příček do play-off, v osmém kole však zavelel k cestě vzhůru a sérií osmi výher v řadě nechal většinu týmů za sebou. Ani po následné porážce se však tým pod vedením Radima Rulíka nezastavil a postupně se propracoval až na současné třetí místo.

Lví podíl na vzestupu měl bezpochyby slovenský gólman Jaroslav Janus, který pochytal v průměru více než 93% puků, které na něj letěly, a umístil se tak na třetím místě v brankářských statistikách. Za dvacet sedm odehraných utkání Litvínov inkasoval pouze 59 branek, což je třetí nejnižší číslo v Tipsport extralize, hned po Liberci a Třinci.

⇒ HC Verva Litvínov

Mimo skvělých výkonů brankáře Januse je třeba si dát pozor především na první útočnou formaci Severočechů, ve složení Gerhát – V. Hübl – Lukeš. S šedesáti devíti vstřelenými brankami se Verva řadí až na sedmé místo, téměř třetinu z nich ale obstarala právě první formace, především pak Lukeš (11 gólů) s Hüblem (9 gólů). Gerhát se dosud prosadil pouze jednou.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Radim Rulík
Kapitán: Michal Trávníček
Hala (kapacita): Zimní stadion Ivana Hlinky (6211)
Poslední utkání: vítězství nad Pardubicemi 3:2

SOUPISKA HC Verva Litvínov
STATISTIKY HC Verva Litvínov
ZMĚNY V KÁDRU HC Verva Litvínov
ZÁPASY HC Verva Litvínov

Držitelé průkazu ZTP/P, kteří jsou na vozíku, mají vstup na stadion na volnou vstupenku, musí se ale hlásit nejdříve 24 hodin před utkáním na mail akreditace@hc-olomouc.cz