Do Olomouce přijíždí Mladá Boleslav. Přeruší Kohouti sérii porážek?

Martin Vavruša, Zuzana Spurná
O L O M O U C – V pátečním utkání s Litvínovem Olomouc dlouho sahala po třech bodech, změnilo se to až 106 vteřin před koncem, když Verva dokázala využít hru bez brankáře a v následných nájezdech obrat utkání dovršila. Kohouti tak prohráli páté utkání v řadě, teď je ale čeká Mladá Boleslav, kterou dokázali v prvním vzájemném střetnutí porazit 2:0. Zda se Kohouti dokáží dostat opět na vítěznou vlnu, se dozvíme v neděli v 17 hodin.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Jakub Matai

Poslední utkání Kohouti odehráli na ledě třetího Litvínova, ale ani dvě branky z první třetiny nakonec na vítězství nestačily. „Začali jsme dobře, ale Litvínov se od druhé třetiny zvedl a my jsme se s tím nedokázali vypořádat. Třetí třetina už se vyrovnala, ale přišlo pár zbytečných vyloučení. A ačkoli v prodloužení už jsme měli zase více ze hry, nedali jsme gól a v samostatných nájezdech to nevyšlo,“ vracel se k utkání Jakub Matai.

⇒ Obránce Jakub Matai

Přitom to není letos poprvé, kdy si Olomouc zkomplikovala zápas zbytečnými fauly v poslední třetině. „Možná jsme přemotivovaní. Vždycky je to na tom daném hráči, jak se postaví k situaci na ledě, taky na soupeři, jestli chce souboj ustát nebo raději spadne a získá svému týmu přesilovku. Když jsme na konci utkání pod tlakem, bývá to těžké a ty fauly občas přijdou,“ hledal možnou příčinu hráč s devětapadesátkou na zádech.

V závěru střetnutí Olomouc podstoupila už počtvrté ze čtrnácti odehraných zápasů prodloužení ve třech hráčích na obou stranách. Ačkoli dosáhli branky jen v jednom případě, většina Kohoutů si zatím tento systém pochvaluje. „Podle mě to vyhovuje většině hráčů, hlavně je to dobré pro diváky. Když je trojice na ledě schopná se udržet na puku a nahrát si, vytvoří přečíslení a měl by z toho padnout gól. Škoda, že včera jsme ten gól nedali,“ shodoval se se svými spoluhráči také rodák z Kadaně.

K utkání proti Litvínovu nastoupil Matai již poněkolikáté jako obránce. Tentokrát si zahrál ve dvojici s Martinem Vyrůbalíkem. „Hraju, kam mě právě postaví, teď pár zápasů jsem na stejném postu, takže se aspoň mohu psychicky připravit. V obraně mi to vlastně i vyhovuje, s Martinem si na ledě celkem rozumíme a hraje se nám spolu dobře,“ popisoval svou novou roli olomoucký obránce.

V příštím zápase Kohouti přivítají na vlastním ledě Mladou Boleslav, která v současné chvíli hájí čtvrté místo v extraligové tabulce. „Hrají bruslivý a agresivní hokej, ale myslím si, že se nám s nimi docela daří. Vzhledem k tomu, že nepodáváme nějak špatné výkony a často nám chybí opravdu jen maličkosti, například nastřelíme tyčku, mohli bychom konečně vyhrát za tři body,“ věřil hráč, který sbíral zkušenosti také v pražském Lvu.

Před sezónou bruslařský klub posílil o několik skvělých hráčů. Přišli například Žejdl, Vampola nebo Pospíšil. Boleslavský kádr má tedy jen málo společného s tím, proti němuž Kohouti nastupovali v předchozích letech. „Překopali hlavně celou obranu, v útoku mají už delší dobu Klepiše, to je špičkový hráč, ale takových je v extralize spousta. Každý tým má dobrého hráče, ale nemůžeme se soustředit na jednotlivce,“ varoval Jakub Matai.

Z KABINY SOUPEŘE: Střelec Vampola a výborný Lukáš

Před sezónou bruslařský klub posílil o několik zvučných jmen, většina však zůstává za očekáváním. Výjimkou je Petr Vampola, který je po čtrnácti odehraných utkáních jen jednu branku za nejlepším střelcem extraligy a se sedmi zásahy se dělí o čtvrté místo s Janem Knotkem a šesti dalšími hráči.

⇒ BK Mladá Boleslav

V brance Mladé Boleslavi stál dosud ve všech utkáních olomoucký odchovanec Jan Lukáš. Z čtrnácti zápasů, ke kterým nastoupil, si odnesl osm vítězství a s procentuální úspěšností 91,88% se řadí na sedmé místo mezi brankáři. V počtu zásahů statistikám Tipsport extraligy dokonce vévodí. Fin Tuomas Tarkki dostal přednost jen v utkání proti Zlínu, po čtyřech inkasovaných brankách se ale v polovině utkání vrátil na střídačku. Dvakrát také naskočil do utkání v jeho průběhu, ale ani jednou svůj tým k vítězství nedovedl.

Prvních třináct zápasů sezóny zakončila Mladá Boleslav na 6. místě, v jejím závěru šly ale výkony bruslařského klubu dolů a boleslavští získali jen čtyři z možných dvanácti bodů. Od Sparty dokonce inkasovali devětkrát v jediném zápase, aniž by se sami dokázali prosadit.

Druhou čtvrtinu Tipsport extraligy zahájili utkáním s Hradcem Králové, které otevřel gólem v dvanácté minutě Jakub Klepiš a nabytého vedení se už bruslařský klub nevzdal. Po brankách Víta Jonáka a Petra Vampoly, který zamířil do prázdné branky, se Mladá Boleslav posunula tabulkou na čtvrté místo.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: František Výborný
Kapitán: Jan Hanzlík
Hala (kapacita): ŠKOENERGO Aréna (4200)
Poslední utkání: Výhra nad Mountfield HK 3:1.

SOUPISKA Mladé Boleslavi
STATISTIKY Mladé Boleslavi