Do Olomouce přijíždí Sparta. Přeruší Kohouti její bodovou šňůru?

Martin Vavruša
O L O M O U C – Extraliga pokračuje svým pátým kolem a v něm Kohouti narazí na silný tým Sparty. Olomouc bude chtít na domácím ledě odčinit zaváhání z Karlových Varů, ale nečeká ji snadný úkol, neboť pražský celek v dosavadním průběhu soutěže pokaždé bodoval. Podaří se Kohoutům stát se prvním týmem, který Spartu obere o všechny body? Přijďte se o tom přesvědčit v neděli v 17:00.

Po neúspěšném zápase v Karlových Varech, kde Kohouti podlehli svému soupeři 1:3, se nyní Olomouc musí připravit na utkání se Spartou, které bývá zpravidla velmi vypjaté a soupeři si v něm nic nedarují. Pražský celek s sebou přiveze mnoho slavných jmen, včetně Petra Vrány, kohoutí kádr však má rovněž co nabídnout a navíc budou mít výhodu domácího prostředí!

TÉMA UTKÁNÍ: Petr Vrána se vrací do Olomouce – jako soupeř

Po více než patnácti letech se Petr Vrána podívá do plecharény, kde naposled účinkoval v dorostenecké lize. Tentokrát však na sebe obleče dres Sparty, k níž se připojil na začátku letošní letní přípravy. Už v prvním přátelském utkání svému týmu výrazně pomohl a připsal si dvě branky v novém dresu a po deseti utkáních měl na kontě šest bodů za pět vstřelených branek a jednu přihrávku.

Také sezónu začal rodák ze Šternberka poměrně úspěšně. V prvním utkání ve Vítkovicích se ještě prosadit nedokázal, v utkání na ledě Pardubic už se ovšem do střelecké listiny zapsal a proti Liberci zaznamenal asistenci. Z čtvrtého utkání proti Třinci si odnesl hned dva body, a to za gól a asistenci. Teď proti Olomouci jistě bude chtít svůj bodový účet rozšířit, obrana Kohoutů mu však nic nedaruje!

FOTO: http://www.hcsparta.cz

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Jiří Ondrušek

V pátek se Kohouti představili na ledě Karlových Varů, hned v první třetině však dvakrát inkasovali a získaný náskok už si Energetici pohlídali. „Celý zápas jsme tahali za kratší konec, navíc jsme měli spoustu zbytečných vyloučení. Teď na to musíme zapomenout a soustředit se na Spartu,“ ví olomoucký obránce.

⇒ Obránce Jiří Ondrušek

Sparta může v blížícím se utkání spoléhat především na kvalitní útočníky, a toho si jsou Kohouti dobře vědomi. „Sparta je útočný tým. Musíme si hlavně dávat pozor na vyloučení, kterých ve Varech bylo strašně moc, protože Sparta by to určitě trestala,“ varuje hráč s číslem 23 na drese.

I nadále pro olomoucké zůstávají Achillovou patou především přesilové hry a koncovka. I přes patnáct příležitostí se jim dosud nepodařilo vstřelit jedinou branku v početní výhodě. „Góly nedáváme ani v přesilovkách ani při hře pět na pět. Po prvních dvou zápasech jsme trochu zpřeházeli lajny, tak uvidíme jestli si to za chvíli sedne. Ale na dva góly vyhrávat nemůžeme,“ komentuje produktivitu týmu Jiří Ondrušek.

Spolu se Spartou zavítá na olomoucký led také Petr Vrána, který v mládí nastupoval za Kohouty o kategorii výš než Ondrušek. „Pamatuju si ho, ale nikdy jsem s ním nehrál. Nemůžeme se ovšem zbytečně soustředit jen na něj, Sparta má tak kvalitní kádr, že si musíme hlídat všechny,“ říká olomoucký odchovanec.

Z KABINY SOUPEŘE: Zkušenosti ze zámoří

Po loňské porážce od Liberce až ve finále Tipsport extraligy Sparta neměla důvody k výrazným obměnám kádru, po odchodu takových hráčů, jako jsou obránce Adam Polášek nebo útočník Jan Buchtele, však byli nuceni najít za ně náhradu. A rozhodli se spoléhat na zkušenosti ze zámoří.

Přímo z nižších amerických lig přichází třiadvacetiletí obránci Richard Nedomlel a Martin Gernát a z Ameriky se vrací rovněž útočník Dominik Uher, který si před dvěma lety mohl vyzkoušet dva zápasy v dresu Pittsburgh Penguins. A zkušenosti ze zámoří nechybí ani Brianu Ihnačákovi a Petru Vránovi. Zatím poslední sparťanskou posilou je slovenský útočník Štefan Ružička, který loňskou sezónu zakončil v Třinci.

⇒ HC Sparta Praha

Brankářskou jedničkou Sparťanů zůstává v letošním roce Tomáš Pöpperle. Místo Danny Taylora, jenž odešel chytat KHL do Záhřebu, mu však záda bude krýt Filip Novotný. Velký pozor si budou muset Kohouti dát na loňského vítěze kanadského bodování v play-off, Miroslava Formana, nebo na Lukáše Pecha, jenž zatím bodoval v každém zápase letošní Tipsport extraligy a s pěti asistencemi se nachází na děleném prvním místě mezi nahrávači.

Ze čtyř odehraných utkání nové sezóny dokázala Sparta pokaždé bodovat. Nestačila jen na Třinec a Vítkovice, jimž oběma podlehla na samostatné nájezdy, a s osmi body jí patří čtvrté místo.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Jiří Kalous
Kapitán: Brian Ihnačák
Hala (kapacita): O2 Arena (17 037)
Poslední utkání: prohra s HC Oceláři Třinec 3:4sn

SOUPISKA HC Sparta Praha