Do nové sezóny s novým soupeřem! Co se změnilo v jihlavské Dukle?

Kamila Ludwigová
O L O M O U C – Posledních dvanáct let sledovali diváci v Jihlavě druhou nejvyšší domácí soutěž. Již v ročníku 2015/2016 se Dukla probojovala do baráže o extraligu, kde však skončila poslední. O rok později, v sezoně 2016/2017 si Jihlavští vybojovali účast v nejvyšší domácí soutěži, když za sebou v baráži nechali Karlovy Vary. V následujícím článku si nováčka extraligy představíme.

Postup do extraligy

Úspěšnou sezonu zahájila Jihlava na Horáckém zimním stadionu vítězným utkáním s Prostějovem. Celkově si Dukla v základní části připsala na své konto čtyřicet vítězství (z toho 14 po prodloužení, nebo samostatných nájezdech) a získala do tabulky 107 bodů. Po odehrání všech dvaapadesáti zápasů základní části se Jihlavští nacházeli na druhém místě, před nimi skončil pouze českobudějovický Motor.

Ve čtvrtfinále čekal na tým z Vysočiny Frýdek-Místek. Jihlava vyhrála tři úvodní duely, ve čtvrtém podlehla 2:3, v pátém utkání ale nedala Frýdku-Místku šanci a po výhře 8:2 postoupila do semifinále WSM ligy. V tom Dukla narazila na tým kladenských Rytířů. Série hraná na sedm duelů se od začátku vyvíjela lépe pro Jihlavu, nicméně Kladno se nevzdalo a nepříznivý stav série dokázalo vyrovnat z 1:3 na 3:3. V rozhodujícím, sedmém, zápase padla jediná branku, Richard Diviš ve dvanácté minutě skóroval a díky jeho gólu se Dukla mohla radovat z postupu do baráže o extraligovou příslušnost.

Baráž o extraligu si zahrály celky Pardubic, Karlových Varů, Českých Budějovic a Jihlavy. Prvních pět zápasů nenašel tým z Vysočiny přemožitele. Celkově Dukla dotáhla do vítězného konce osm z dvanácti zápasů, připsala si dvacet bodů a v barážové tabulce se umístila na druhém místě za Pardubicemi, které měly stejný bodový zisk, ale lepší bilanci vstřelených a obdržených branek.

Změny v kádru

Velké změny se odehrály na brankářském postu. Lukáš Sáblík ukončil aktivní kariéru, Miroslav Svoboda odešel do Plzně. Dukla stále může počítat s talentovaným Jakubem Škarkem, dále přivedla ze zahraničí Larse Voldena, norského gólmana, který si zahrál i za reprezentaci. Dalším mladým talentovaným brankářem, který bude působit na Vysočině, je Josef Kořenář. Ten si vybojoval smlouvu se San Jose Sharks, ale následující sezonu stráví po dohodě v jihlavské Dukle.

I v obranných řadách došlo k několika změnám. Dukla se již nebude moci spolehnout na služby šesti zadáků, konkrétně odešli Jiří Říha (do Mladé Boleslavi), Filip Dundáček (Vsetína), Tomáš Kaláb (Třebíč), Šimon Szathmáry (Chomutov), Vlastimil Bilčík (Gdańsk) a Jiří Dobrovolný (ukončil kariéru). Služby Petra Šidlíka a Václava Půžy si Jihlava pojistila novými smlouvami. Do defenzivy Dukla přivedla pět nových tváří – Jana Zdráhala z Pardubic, Petra Ulrycha z Liberce, Jakuba Suchánka z Českých Budějovic, Nicolaie Bryhnisveena Erika de la Rose z norského Storhamaru.

Mezi útočníky nemůže Jihlava již počítat se službami Patrika Danišovského, Michala Důrase, Lukáše Jíchy a Davida Březiny. Díky nové smlouvě budou za Jihlavu naskakovat forvardi Adam Zeman, Tomáš Čachotský, Filip Seman, Lukáš Anděl a Radek Hubáček. Na hostování z Olomouce získala Dukla Richarda Diviše, z Benátek nad Jizerou Josefa Skořepu a z Mladé Boleslavi Tomáše Jiránka. Ze Zvolena přestoupil Radovan Puliš a z Českých Budějovic Lukáš Žálčík.

Na postu hlavního trenéra se nic nezměnilo, hlavním trenérem Dukly Jihlava je i pro nadcházející sezonu Petr Vlk.

Novinky

Největších změn před vstupem do extraligy se dočká Horácký zimní stadion, aby se v něm mohla hrát domácí nejvyšší soutěž. Úpravami prošly šatny pro hostující tým, ošetřovna, místnost pro antidopingovou kontrolu. Byl vybudován VIP prostor pro činovníky hostujícího klubu, bude vylepšeno i zázemí pro delegáta a videorozhodčího. Další změnou bude instalování nových turniketů, které zvýší rychlost odbavení příchozích fanoušků. Novinkou bude pro Jihlavu i pořízení nového systému pro videorozhodčího. Pro zvýšení komfortu návštěvníků by měla být provedena oprava toalet.

Druhou novinkou, kterou si pro fanoušky jihlavský klub přichystal, je nová vizuální identita. V jejím rámci již byla fanouškům představena dvě loga – redesignované logo a nové alternativní logo. Staré logo Dukly bylo modernizováno tak, aby respektovalo aktuální trendy. Druhé logo vzniklo ze zvířecího symbolu krajského města Vysočiny – ježka. Ježek, vylézající z písmene D (a zároveň i z písmene J) má odrážet bojovnost a chytrost. Novou vizuální identitu klubu doplňují drobné grafické elementy, které zatím Jihlava nezveřejnila.