Extraliga se přehoupla do druhé čtvrtiny. Vstoupí do ni Kohouti úspěšně?

Karolína Vysloužilová, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Nedělním zápasem s Kometou Hanáci uzavřeli první část extraligové soutěže. V pátek se tedy opět střetnou s Litvínovem a doufají, že do druhé čtvrtiny ligy vstoupí pravou bruslí a připíší si v ideálním případě tři body. V posledních čtyřech utkáních získala Olomouc pouhý jeden bod a po třinácti kolech jí patří desátá příčka. To Verva naopak jede na vítězné vlně, tři body brala již sedmkrát za sebou a v posledním vzájemném souboji navíc Kohouty porazila. Přeruší Mora sérii proher, nebo si Chemici připíší další výhru? To zjistíme v pátek od půl šesté.

Poslední zápas první části domácí nejvyšší hokejové ligy, ve kterém se Kohouti předvedli na brněnském ledě, se Olomouci příliš nepovedl. Po úvodních dvaceti minutách odcházeli do šaten s tříbrankovým mankem. Neuplynula ani jedna minuta druhého dějství a Kometa se prosadila dokonce počtvrté. „Když jsme se po utkání dívali na video, uznali jsme, že jsme Brnu první góly hodně usnadnili, především v první třetině. Doufám, že tohle se nám už nestane,“ vyjádřil své přání Martin Vyrůbalík. Právě olomoucký kapitán však byl jedním z hráčů, kterým se v prostředním dějství podařilo snížit. Další branku následně přidal Mikúš, a snížil tak na rozdíl dvou gólů. Jihomoravští ovšem nedopustili, aby se utkání ještě více zdramatizovalo, a vítězství (5:3) si pohlídali.

⇒ Obránce Martin Vyrůbalík

Hanáci si tak připsali již čtvrtou prohru v řadě. „Je pravda, že nejvíce nás mrzí domácí porážky,“ připomněl Vyrub střetnutí s Hradcem Králové (3:4p.) a Vítkovicemi (2:4). „Góly nepřicházejí a je pravda, že například v zápasem s Brnem jsme se nedostali pořádně ani k žádné dorážce. Střeli chytli buď jejich hráči, nebo se to odrazil na jejich hokejky,“ popsal.

V pátek je však čeká Litvínov, se kterým otevřou druhou čtvrtinu extraligové soutěže. Na rozdíl od Olomouce je Verva na vítězné vlně. Především díky skvělým výsledkům v poslední době, kdy zvítězili již sedmkrát v řadě, jim nyní v tabulce patří třetí místo. „Samozřejmě, že jsme si vědomi, kde teď jsou. Vyhrávají, a to se určitě hraje ve větší pohodě. Ale my se díváme především na sebe a pro to, abychom bodovali, uděláme vše,“ burcuje svůj tým obránce s číslem 37 na drese. Oproti loňské sezóně se Chemikům zatím opravdu daří. Vzpomínky na loňskou baráž ovšem v hlavách hráčů mohou zůstávat ještě dnes. Ostatně Olomouc byla nedávno ve stejné situaci.

Litvínov táhnou zkušení hráči jako je Hübl nebo Lukeš, kteří patří mezi nejlepší hráče ligy. Nabízí se tedy otázka, jestli na ně Kohouti zaměří více své pozornosti? „Tito hráči mají nezpochybnitelnou kvalitu, a pokud se u nich sejde střelecká i herní pohoda, jsou nebezpeční. Dáme si na ně větší pozor, ale jak jsem již řekl, především se zaměříme sami na sebe. Chceme bodovat, ať tam hraje kdokoli,“ prozradil Vyrub.

V poslední době se po Vyrůbalikově boku objevuje Matai, který v minulosti hrával na útočných pozicích. Jaké je jejich partnerství? „Je to dobré. Kuba je bruslař, to vidíme i v útoku. Některé věci má zažité, umí potáhnout puk,“ chválil svého kolegu bek, který v minulosti působil například v Kometě. „Jsou však věci, které jsou pro něj složitější, ale já věřím, že si to ubruslí a zvládneme to,“ uzavřel optimisticky s úsměvem Vyrůbalík.

Z KABINY SOUPEŘE: Útočná dvojice Hübl – Lukeš táhne Litvínov

Zatímco v minulé sezóně se Litvínov dostal až do barážových bojů, letos je tomu zatím jinak. Po čtrnácti (tento týden v úterý na vlastním ledě přivítali hradecký Mountfield v předehrávce 32. kola) odehraných utkáních jim patří třetí příčka v extraligové tabulce. V zádech mají také Chemici sedmi zápasovou šňůru výher. Soutěž se sice přehoupla teprve do své druhé části, ale pokud si Severočeši udrží formu, spíše než na boje o setrvání v domácí nejvyšší lize, to vypadá na boje o titul.

⇒ HC Verva Litvínov

Jednoznačnými tahouny týmu jsou útočníci František Lukeš a Viktor Hübl. Prvně zmíněný obléká barvy Litvínova celou svou dosavadní hráčskou kariéru, jeho parťák působí u Chemiků od roku 2008. Oba patří nejen k nejlepším hráčům severočeského celku, ale také celé ligy.

Lukeš má na svém kontě zatím 15 kanadských bodů (5 + 10) a díky tomu patří mezi pět nejlepších nahrávačů v extralize. Hübl je za ním v těsném závěsu s dvanácti kanadskými body za sedm gólů a pět asistencí. Zatím pouze Marek Kvapil z Komety se prosadil víckrát než on a vstřelil osm branek. Společně jsou jedinými hráči v lize, kteří v přesilovkách skórovali hned čtyřikrát, ovšem na rozdíl od brněnského útočníka hned tři Hüblovy trefy byly vítězné.

Litvínov se ale může spolehnout také na maskovaného muže, který jim kryje záda. Jaroslav Janus patří po třineckém Šimonu Hrubcovi k nejlepším gólmanům ligy. Připsal si již osm vítězství a s průměrem 1,81 branky na zápas má úspěšnost 93,87%.

Za zmínku stojí také jméno Tomáše Halásze, které většině olomouckých fanoušků není cizí. Slovenský gólman byl ve Vervě od srpna do počátku října na zkoušce. Halász odchytal část utkání proti Zlínu a následně i celých šedesát minut hájil klec Vervy v zápase proti brněnské Kometě. Litvínov ovšem nakonec dal přednost Jaroslavu Hüblovi, který již v minulosti severočeský dres oblékal.