Extraliga startuje! Premiérovým soupeřem Kohoutů bude pražská Slavia

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Přesně týden dělí poslední přátelský zápas Olomouckých od toho, ve kterém už půjde o body. Na úvod extraligy hostí Kohouti na svém ledě pražskou Slavii. Zatímco v přípravných utkáních Hanáci ladili formu a hledali nejlepší možné složení formací, v pátek je čeká první ostrý start. Poslední tři přátelské zápasy vyšly Olomouci na výbornou, povede se jí na to navázat? Páteční zápas na olomouckém zimním stadionu začíná v 18 hodin!

Žádné ťukání, extraligová sezóna v pátek na olomouckém zimním stadionu rovnou vyrazí dveře. Po dlouhých sedmnácti letech se Hanáci vrací mezi hokejovou elitu a svou novodobou premiéru si zpříjemní utkáním na vlastním ledě. Stejně jako fanoušci, i hráči už téměř počítali každý den do startu nejvyšší české soutěže.

„Nemůžu mluvit za kluky, ale já se rozhodně těším. Jsem zvědavý, jak to bude vypadat, jaké bude tempo, výsledek, kdo bude hrát, jestli nám to půjde nebo ne. Myslím, že ostatní jsou na tom stejně. Předpokládám, že přijde hodně lidí, tak bude i dobrá atmosféra. Teď jsme jen měsíc a půl trénovali a už konečně začne sezóna. Zase to bude mít nějaký řád, takže se rozhodně těšíme,“ tvrdil nadšeně Jan Jaroměřský.

⇒ Obránce Jan Jaroměřský

V přípravě na novou sezónu Kohouti odehráli jedenáct utkání, z toho pět domácích a šestkrát vyrazili na cesty. Od posledního střetnutí ale do prvního zápasu o body uplyne přesně týden. Je herní pauza výhodou nebo naopak? „Vzhledem k tomu, že bylo letos přípravných zápasů docela dost, tak si myslím, že tahle pauza nebude na škodu. Podle mě je to lepší než kdyby byl v posledním týdnu ještě nějaký zápas. Místo toho jsou jen čtyři tréninky, odpočineme si a budeme plní sil na zápas se Slavií,“ usmíval se stále dobře naladěný hokejista.

Během prvních čtyř kol nečeká Moru vůbec nic jednoduchého. Do cesty se jim totiž postaví Slavia, které se sice minulý ročník nepovedl, patří už ale k tradičním týmům extraligy. Hned po ní vyrazí Olomoučtí za vždy ambiciózním Třincem, doma změří síly s mistrovským Zlínem a v dalším utkání se znovu představí proti loni stříbrné Kometě.

Zajímavosti zápasu

⇒ Olomouc a Slavia se v novodobé historii klubu nikdy nesetkaly.

⇒ Trenérem Slavie byl ještě donedávna Vladimír Růžička, toho však po jeho odchodu k reprezentaci na střídačce nahradil Ladislav Lubina.

⇒ V pražském týmu v minulosti působila i jedna z nejnovějších posil Olomouce, a to útočník Radek Dlouhý.

⇒ K největším hvězdám Slavie patří Jaroslav Bednář a Tomáš Vlasák, který do Prahy zamířil po minulé sezóně.

Právě prvnímu soupeři Olomouce se ale příprava velmi povedla. Slavia totiž klopýtla pouze dvakrát. „Když se to tak vezme, kdo by pro nás na úvod nebyl těžký soupeř. Přípravné zápasy jsou něco jiného než ty mistrovské, takže podle toho, jak jsme my nebo oni hráli v přátelských utkáních, bych to nehodnotil,“ uvažoval nad nadcházející sezónou šestadvacetiletý bek.

Naopak výkony hráčů s kohoutem na dresu byly jako na houpačce. Po zaváhání za úvod přípravy si spravili chuť v utkáních s Třincem, Dinamem Minsk a dvou zápasech s Pardubicemi. Dvojutkání s Kometou a první ze čtyř zápasů se slovenskými týmy byla nad síly Hanáků. Konec přípravy se jim ale opět povedl, když ve všech třech zápasech nadělili soupeřům po pěti gólech a zaslouženě zvítězili. „Myslím, že teď už se nikdo nedívá na to, jestli jsme prohráli nebo vyhráli, ale všichni se soustředí na to, co bude. Stoprocentně je dobře, že jsme je vyhráli, ale nevím, jestli nás to může nějak ovlivnit,“ tvrdil hráč nosící dres s číslem 22.

⇒ HC Slavia Praha

Kádr pražského týmu po konci loňské sezóny opustila šestice hráčů, mezi nimi například Lukáš Žejdl, který zamířil do Třince, Lukáš Krenželok, Dávid Skokan nebo Petr Kadlec, který posílil Plzeň. Mezi příchozími jsou pak především navrátilci z hostování Tomáš Micka a Miloslav Čermák. Další posilou je pak Jindřich Barák a pravděpodobně tou nejznámější Tomáš Vlasák. Už stálicí červenobílého kádru je ale Jaroslav Bednář.

„Je to šikovný hráč se spoustou zkušeností, takže si ho budeme muset víc hlídat, ale nemyslím si, že bychom se měli zaměřovat jen na něj. Budeme si dávat pozor na jednoho a gól nám dá třeba jiný. Nebo taky nikdo,“ smál se. „Každopádně bude skvělé si proti němu zahrát,“ dodal na závěr obránce působící v Olomouci druhým rokem.

Pro fanoušky Slavie, kteří nevyrazí na místo utkání, tedy na olomoucký zimní stadion, bude připraven textový on-line přenos. Vstupné na zápas se pohybuje v rozmezí od 100 do 160 Kč. Děti do 120 cm mají vstup zdarma, nemají však nárok na sedačku. Utkání startuje v 18 hodin.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda – Majeský, Ondrušek, Houdek, Skrbek, Jaroměřský, Staněk, Bartoň – Matai, Cibák, Švaňhal – Hrňa, Patera (C), Laš – Rác, Marosz, Dlouhý – Zuzin, Diviš, Buc. Trenér: Petr Fiala.

HC Slavia Praha: Furch – Krejčí, Kolařík, Holub, Valach, Štich, Novák, Knot – Tomica, Vlasák, Bednář (C) – Sklenář, Vas, Stránský – Doležal J., Weissmann, Čermák – Poletín, Klhůfek, Tomek – Andres. Trenér: Ladislav Lubina.