FOTO: Hráči HC Olomouc opět darovali krev

Karolina Martinková
O L O M O U C – Hanáci opět letos věnovali své dopoledne tomu, aby pomohli dobré věci, a vyrazili na Transfúzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, kde darovali krev. Krom již pravidelných dárců, jakými jsou třeba Jiří Ondrušek či Josef Podlaha, bylo mezi hráči tentokrát také několik prvodárců. Jedním z nich byl i Martin Falter. „Krásně se tu o nás postarali,“ pochvaloval si zkušený gólman.

Se startem přípravy na novou sezónu se již tradičně pojí návštěva Transfúzního oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci. Členové vedení klubu, hráči A-týmu a občas i junioři HC Olomouc každý rok chodí darovat nejcennější tekutinu na světě. Hráči byli takto podpořit dobrou věc již pojedenácté. A personál oddělení se tentokrát na hokejisty opravdu důkladně připravil – zdi byly vyzdobené hokejovými šálami a všechny zdravotní sestry chodily v dresech HC Olomouc.

Letos šlo krev darovat třináct hráčů či členů realizačního týmu. Do Fakultní nemocnice dorazili Martin Falter, Martin Vyrůbalík, Jiří Ondrušek, David Škůrek, nováček v týmu Lukáš Galvas, Lukáš Spurný, Jakub Herman, Miroslav Holec, Petr Strapáč a David Ostřížek. Vedení klubu zastoupil jednatel a trenér Jan Tomajko, sportovní manažer Josef Podlaha a press manažer Tomáš Schmiedt. Ačkoliv ne všichni pak byli ze zdravotních důvodů k odběru puštěni, každá kapka krve se počítá.

Pro některé hráče to byla zcela nová zkušenost, mezi prvodárce patřili David Ostřížek, Petr Strapáč, Lukášové Galvas a Spurný, ale také brankář Martin Falter. V novém prostředí při lékařské proceduře a navíc tváří v tvář jehle? Ne každému je taková situace zrovna příjemná. „Bylo tam trochu očekávání, nevím, jestli to nazvat přímo nervozita. Ale přece jen, vzít půl litru krve mi přišlo napoprvé docela dost. Doposud jsem byl jen na malých, kontrolních odběrech,“ popisoval své dojmy Falter.

Všichni prvodárci však zjistili, že se vůbec není čeho obávat. „Vše bylo v pohodě. Vůbec mi nebylo špatně a krásně se tady o nás postarali. Dostali jsme najíst, hodně vody k pití a džus, párečky... Zkrátka příjemně strávené dopoledne,“ smál se zkušený gólman, který po odběru vypadal spokojený a odpočatý.

Pro některé je darování krve běžnou záležitostí, někteří však se svým prvním odběrem stále váhají. Zeptali jsme se Martina Faltera, jak by tyto lidi k darování krve přesvědčil? „Je důležité si uvědomit, že jde o prospěšnou věc, která pomůže hodně lidem. Vůbec nic vás to nestojí, strávíte tu maximálně dvě hodinky pro dobrou věc a ještě se dobře najíte a napijete!“ lákal všechny potencionální dárce usměvavý brankář.

Koho by snad nepřesvědčila slova třiatřicetiletého hokejisty, toho možná přesvědčí soutěž o ceny. Každý, kdo až do konce letních prázdnin půjde darovat krev, má možnost účastnit se slosování o zajímavé odměny. Trojice vylosovaných se může těšit na permanentku na sezónu 2017/18. Všechny tři vítěze už tradičně vylosuje některý z hráčů.

Pokud máte zájem darovat krev či její složky ve Fakultní nemocnici Olomouc, naleznete všechny potřebné informace na webu 470ml nebo přímo na stránkách Transfúzního oddělení FNOL.