FOTO: Kohouti podpořili akci „Jeden běh nestačí“ a ovládli desetikilometrovou štafetu

Zuzana Spurná
O L O M O U C – V neděli 7. června se čtveřice olomouckých hokejistů, a to Jakub Herman, Aleš Jergl, Jakub Matai a Jan Knotek sešla v parku ve Smetanových sadech, aby podpořila další dobročinnou akci. Společnost pro ranou péči zorganizovala akci s názvem „Jeden běh nestačí“, kde se soutěžili účastníci v běhu v několika kategoriích a na různě dlouhé trasy. Olomoučtí hokejisté si vyzkoušeli desetikilometrovou štafetu a slavili úspěch.

První červnová neděle patřila znovu dětem. Společnost pro ranou péči uspořádala ve Smetanových sadech akci na podporu rodin s dětmi s handicapem pod názvem „Jeden běh nestačí“. Na účastníky běhu čekalo hned několik tratí, zapojit se tak mohli ti rodiče s kočárky, benjamínci, děti i dospělí. Akce i přes velká vedra slavila úspěch, do závodů se zapojilo 214 lidí.

„Hlavním cílem bylo seznámit veřejnost s činností Společnosti pro ranou péči, a to prostřednictvím interaktivních aktivit, které byly ve stánku Rané péče. Snahou bylo zviditelnit se v Olomouckém regionu, aby lidé věděli, že existuje organizace, která se stará o rodiny s dítětem s postižením a usiluje o to, aby děti mohly zůstat v rodině a neskončily v ústavu,“ vysvětlila PR manažerka a organizátorka závodu, Mgr. Jarmila Juříčková.

Jednu ze skupin tvořili i olomoučtí hokejisté. „Jeden běh nestačí“ ale nebyl první akcí Společnosti pro ranou péči, kterou Kohouti podpořili. „Protože dlouhodobě spolupracujeme s olomouckým hokejovým klubem, přislíbil nám účast i na této akci. Myslím, že se hráči skvěle zapojili tím, že běželi ve třiceti stupních, proběhla autogramiáda i přivítání s panem primátorem. Jsme moc rádi, že nás HC Olomouc podporuje a věříme, že spolupráce bude pokračovat,“ dodala.

Chvíli před startem hlavního závodu, a to štafety na 10 kilometrů, přišel podpořit své svěřence, ale i zbytek závodníků, trenér Jiří Dopita, který byl v minulém roce i tváří jedné z akcí pořádající organizace. „Myslím, že každá akce tohoto typu, ať už je to pro děti nebo jinou dobrou věc, je výborná a je dobře, že se takové akce podporují,“ řekla legenda českého hokeje.

I když hokejisté v současné době už měsíc tvrdě trénují na novou sezónu, lodivod olomouckého áčka přiznal, že třicetistupňová vedra hokejistům nejspíš vyhovovat nebudou. „Uvidíme, jak se s tím kluci poperou, je docela horko. Myslím, že důležité je, že jsme závod podpořili a výsledek je druhořadý,“ tvrdil po startu první skupinky závodníků majitel a jednatel HC Olomouc. Ze svých svěřenců měl ale nakonec radost.

Hanáci se na závodu sešli ve čtyřčlenné skupince, a to ve složení Jakub Herman, Aleš Jergl, Jakub Matai a Jan Knotek. I přes náročný program se na konci čtveřice shodla na tom, že i jim se akce líbila. „Bylo to pro dobrou věc, takže myslím, že super akce až na to počasí. To bylo trochu vyčerpávající. My si to ale užili a asi teď půjdeme všichni na koupák,“ vtipkoval Jakub Herman, který vybíhal jako druhý.

Před startem hlavního závodu mohli přihlížející fanoušci soutěžit o drobné ceny, mezi nimi i volnou vstupenku na zápas HC Olomouc, když tipovali, zda štafetu vyhrají olomoučtí hokejisté nebo litovelští házenkáři. Na konci štafety se radovala skupinka podporující hokejisty. I přes to, že ani sama hráči nepočítali s výhrou, byli to právě oni, kteří pomyslnou cílovou pásku protrhli jako první. A co říkají na samotný závod? „Běželi jsme čtyřikrát dva a půl kilometru, což se celkem dalo vydržet, ale kdybych měl běžet celých deset kilometrů tím tempem, kterým jsem běžel svou část, určitě bych to nedal. Bylo to pro mě celkem náročné, takže bych musel zvolit trochu jiné tempo,“ uvažoval.

Za necelé dva týdny proběhne v Olomouci už tradiční Olomoucký půlmaraton, ten ale útočníka Kohoutů neláká. „Ne, to určitě ne. Já mám rád tratě spíš někde v terénu, ne takhle na asfaltu, to mi nevyhovuje. Letos jsem kvůli tomu měl problémy s achillovkou, takže to není můj šálek kávy. V přípravě trénujeme sprinty a krátké tratě. Hlavně je to na umělce, kde je měkký povrch, což je lepší. Jednou týdně míváme nějaký výběh, ale že bychom běželi půlmaraton, to ne,“ smál se třiadvacetiletý hokejista.

FOTO: Karolina Martinková.