FOTO: Kohouti znovu pomáhali. Přispěli na chodítko pro Julinku

Karolina Martinková, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Letošní sezóna nebyla pro Kohouty procházka růžovým sadem, přesto ale nezapomněli, že jde v životě o mnohem víc než o hokej, a tak, když se dozvěděli o příběhu malé Julinky, neváhali a vybrali mezi sebou částku, která tříleté slečně pomůže zkvalitnit život. Za 16 000 Kč, které olomoučtí hokejisté zastoupení Tomášem Vošvrdou, Jiřím Ondruškem, Martinem Vyrůbalíkem, Jakubem Hermanem a Radkem Dlouhým v úterý 21. dubna předali Společnosti pro ranou péči, bude totiž objednáno speciální chodítko až z Anglie, které využije nejen Julinka, ale dalších třicet dětí.

I když letošní sezóna nebyla pro Kohouty nejjednodušší, nezapomněli na to, že existují důležitější věci, než je hokej. A tak, když se dozvěděli o příběhu malé Julinky, neváhali a téměř okamžitě mezi sebou vybrali 16 000 Kč, aby mohli přispět na speciální chodítko, které až z Anglie nechala přivést Společnost pro ranou péči. Speciální pomůcka nebude zkvalitňovat život jen Julince, ale pomůže dalším zhruba třiceti dětem, které samy chodit nemůžou.

Zástupci Společnosti pro ranou péči přijali pozvání a spolu s rodiči Julinky se v úterý 21. dubna v dětském koutku Amazonie v Olomouc City setkali s několika hráči HC Olomouc a zástupci vedení. Olomoučtí hokejisté pak předali organizaci a Orságovým šek na 16 000 korun a věnovali se i dalším rodinám. Chybět nemohla ani malá slečna, pro kterou se akce konala. Paní Orságová pak prozradila, jak pomůcka Julince i rodině pomůže.

„Julinka se narodila jako zdravé miminko, ale pátý den po porodu se u ní projevila herpatická meningoencefalitida s následnou epilepsií. Teď bude mít tři roky a nelozí, nesedí, nechodí, takže je stále takové miminko. Používáme rehabilitační pomůcky a polohovací zařízení tak, abychom jí udělali co největší pohodlí. Díky tomu chodítku si děti vyzkouší, jaké to je, chodit. Pro nás, kteří chodíme, je to asi přirozená věc, ale pro ty děti je chůze asi takový malý zázrak,“ řekla maminka téměř tříleté holčičky.

Z vydařené akce měla radost i vedoucí střediska pro ranou péči Mgr. Pavla Matyášová. „Ta akce je úžasná v tom, že teď podpořila děti a rodiče v Amazonii, což je jen taková třešnička na dortu, ale i v tom, že mezi sebou hokejisté vybrali peníze, za které koupíme chodítko, které využijí děti s těžkou hypotonií a s kombinovaným postižením. Děti se díky němu budou vertikalizovat a prožijí si to, co děti, které chodí. Budou s nimi prožívat malé radosti na cestách, při skákání nebo i při běhu, pokud to dítě zvládne. Je to skvělá pomůcka, kterou jsme díky daru objednali z Anglie a která k nám během týdne připutuje. Rádi bychom jej poté představili hokejistům a možná i Olomouci, aby lidé věděli, jak taková pomůcka funguje a jak pomáhá,“ nastínila možné budoucí plány Mgr. Pavla Matyášová.

Marketingový manažer olomouckého klubu Mario Cartelli přiznal, že spolupráce se Společností pro ranou péči funguje již delší dobu. O příběhu Julinky se pak bývalý obránce Kohoutů, který výstroj vyměnil za kancelář, dozvěděl díky Mgr. Jarmile Juříčkové, která organizaci zastupovala, a se kterou už spolupracoval. „Já potom informace přednesl klukům, bavili jsme se o tom, že i když se tehdy nedařilo, bylo by fajn, aby se angažovali. Musím jim poděkovat, že se toho hned chytili a vybrali mezi sebou peníze, které jsme předali. Myslím, že by spolupráce mohla dál fungovat,“ věřil v pokračování spolupráce.

I přes to, že byla sezóna oficiálně ukončena a hráči si užívají zaslouženého volna, sešla se v největším dětském koutku v Olomouci pětice Kohoutů. Nechyběl brankář Tomáš Vošvrda s manželkou, obránci Martin Vyrůbalík se synem Jakubem a Jiří Ondrušek s manželkou a synem Tobiášem, z útočných řad pak Radek Dlouhý a Jakub Herman. Z akce, která pomohla zpříjemnit Julince život, měli hráči velkou radost.

„Já jsem moc rád, že se ta akce zorganizovala a že se povedla. Myslím, že takových akcí by pro děti, které třeba nemají takové štěstí jako my, mělo být mnohem víc. Když se jedná o takovou věc, kde se pomůže rodině, která má například finanční problémy a nemůže si dovolit něco, co by dítěti zpříjemnilo život, co by mu vykouzlilo úsměv na tváři, jsem pro to, aby se podobné akce dostaly mnohem více do podvědomí veřejnosti,“ usmíval se Radek Dlouhý.

Předsezónní posila Mory prozradila, že jí podobné akce nejsou cizí, a to nejen z předchozích působišť. „Mám pár projektů, kde se snažím přispívat a pomáhat lidem, kteří to potřebují víc než já. Stojí to za to, vidět už jen to, jak jsou šťastní. Pro nás je to maličkost takhle pomoci. Doufám, že takových projektů a pomocí bude víc a já se toho budu moci účastnit,“ vyřkl přání nejen pro další sezónu olomoucký útočník.

Jak už bylo řečeno, hráči na akci nedorazili sami, ale v doprovodu svých rodin. Jednalo se o vůbec první událost podobného typu, kde se nejen pomáhá, ale zároveň se setkávají i rodiny členů kohoutí kabiny. „Myslím, že byla taková akce, kde se pomohlo dětem, které to potřebovaly, určitě dobrý nápad, jen jsem právě kvůli těm dětem trochu zklamaná, že tu nebyla alespoň půlka týmu,“ tvrdila Denisa Vošvrdová.

Rodiny olomouckých hokejistů se tak mohly dozvědět více o Společnosti pro ranou péči, ale zároveň si i po náročné sezóně odpočinout mimo zimní stadion a navzájem se poznat. „Je dobré zapojit i rodiny, protože se i hráči navzájem poznají a zjistí, jak to u druhých funguje. S ostatními manželkami nebo přítelkyněmi si pak můžeme popovídat, což je určitě lepší než když jsou tam jen chlapi,“ dodala manželka olomouckého brankáře, která se v průběhu akce věnovala malé Lucince.