FOTO: Radegast splnil slib. Za prohranou sázku uklidil kabinu olomouckého áčka

Zuzana Spurná, FOTO: Karolina Martinková
O L O M O U C – Postup do extraligy znamenal pro Olomoucké nejen splnění toho, v co všichni tajně doufali, ale také vyhranou sázku nad Radegastem. Ten se v předchozích letech vždy vsadil se hráči A týmu, že pokud Mora postoupí do extraligy, uklidí zástupci Radegastu kabinu Kohoutů. A tak se i stalo. Ve středu odpoledne čekala směna v šatně Hanáků Radomíra Šlechtu.

Olomoučtí hráči i fanoušci si užívají extraligu, kterou Olomouc vybojovala po 17 letech. Postupem do nejvyšší soutěže vyhrál tým i sázku, kterou uzavřel před play-off v únoru letošního roku se zástupcem Radegastu Radomírem Šlechtou útočník Matěj Pekr. Dohoda byla jasná, pokud Mora nepostoupí do extraligy, vyrazí Matěj Pekr se spoluhráči zavádět chmel na hanáckou chmelnici, kde roste chmel pro vaření piva Radegast. V opačném případě se pak zástupce Radegastu, partnera klubu, postará o úklid olomoucké šatny. Radomír Šlechta tak jako správný chlap dodržel slovo a vyrazil do kabiny, kde ho čekaly pořádně hořké chvíle.

O půl jedné odpoledne se otevřely dveře kohoutího A týmu a zástupce Radegastu se pustil pod dohledem několika fotografů, Maria Cartelliho i několika hráčů, kteří ještě zůstali v kabině, do úklidu olomoucké šatny. Během chvilky stihl vynést koše, přerovnat hokejky i vysát. „Jsem hlavně rád, že Olomouc postoupila do extraligy a že se splnění sázky uskutečnilo, protože my jako oficiální pivo hokejové extraligy a klubu jsme jim samozřejmě fandili. Jsem rád, že jsem tu byl, uklidil šatny a dodržel slovo tak, jak jsme se domluvili, když jsem tu byl posledně,“ řekl Radomír Šlechta.

Průvodcem po kabině domácích byl Radomíru Šlechtovi Mario Cartelli, který šatnu sám důvěrně zná. Marketingového manažera olomouckého klubu těšilo, že se podařilo najít termín, aby se splnění sázky mohlo uskutečnit. „Jsem rád, že Radegast dodržel, co slíbil. Je to taková ‚hecovačka‘, má to svůj smysl a je to skvělé. Pro letošní rok teprve musíme něco vymyslet, určitě ale na tuto tradici chceme navázat,“ tvrdil Mario Cartelli.

I zástupce Radegastu by rád v tradici pokračoval. „To určitě můžeme. Děláme další aktivity, které, když se vydaří uskutečnit i s klubem HC Olomouc, tak budeme rádi. Máme například Ryze hořký moment, kdy odměňujeme nějakou aktivitu, jako třeba když hráč nebo klub musel překonat nějakou překážku a dobře to dopadlo. Pokud je hráč zraněný a přesto dokáže rozhodnout zápas, tak to oceňujeme právě jako Ryze hořký moment, hráč pak dostane pivo Radegast. Věřím, že i v Olomouci se něco takového zadaří a budeme to moci odměnit,“ věřil v další spolupráci Šlechta.

Úklidu přihlížel i Jan Jaroměřský, který byl jedním z těch, kteří stáli za úspěšným tažením baráží a následným postupem mezi hokejovou elitu. Na sázku se zástupci pivovaru nezapomněl. „Mario (Cartelli) o tom mluvil už dopoledne, jen jsem nevěděl, že to bude takhle obrovská delegace s fotografy a podobně. Je hezké, že splnili sázku, takže mě to nepřekvapilo, jen toho mohli udělat víc,“ smál se. „Už dopoledne se někdo ptal, jestli je tu Peky (Matěj Pekr) nebo Ondruš (Jirka Ondrušek), takže jsem o té akci věděl, kdybych tohle nezaslechl, asi bych si říkal, co tam ten pán dělá. Asi by mi to ale došlo, protože měl triko Radegast,“ smál se olomoucký obránce.

⇒ Obránce Jan Jaroměřský

Původně se ovšem předpokládalo, že Radegast svůj úkol splní co nejdříve po postupu, kdy kabina Kohoutů procházela oslavami opravdu ve velkém. Není škoda, že to nevyšlo? „Tak to je veliká škoda, to by bylo krásné. Určitě by některým lidem ušetřili hodně práce. Já si původně myslel, že je to tak naplánované, že přijedou uklidit ten největší nepořádek,“ přikyvoval s úsměvem šestadvacetiletý hokejista.

Hráči olomouckého áčka věděli s dostatečným předstihem, že se splnění sázky opravdu uskuteční, nabízí se tak otázka, zda nechtěli alespoň trochu napodobit stav kabiny po postupových oslavách. „Samozřejmě, že nějaké vtípky proběhly, ale když jsem pak viděl, jak probíhal samotný úklid, asi by to musel dokončit někdo jiný, nejspíš my. Nějaké náznaky tam byly, ale pochybuji, že by někdo chtěl dělat schválně nepořádek, obzvlášť já, který to nemám rád vůbec,“ přiznal.

Sázka mezi Radegastem a zástupci z řad hráčů Mory je již tradiční akcí. V předchozích třech letech vždy plnili, co slíbili, hráči Olomouce, tentokrát se role obrátili. Už nyní se ale přemýšlí nad tím, jaká sázka by se mohla uzavřít pro letošní rok. „Asi bych se nepouštěl do obrovských sázek na nějaké umístění nebo něco podobného, i když loni asi taky nikdo nečekal, že se postoupí. Ten první rok pro nás ale bude velmi těžký. Já věřím tomu, že nějakou důstojnou roli odehrajeme a že to nedopadne tak, že bychom byli úplně někde na kraji s velkou bodovou ztrátou a skončili v baráži,“ doufal bek nosící dres s číslem 22.

FOTO: Karolina Martinková