Hanáci hrají podruhé za sebou venku, tentokrát se střetnou s Pardubicemi

David Jahoda
O L O M O U C – Po čtyřech kolech mají Hanáci na svém kontě čtyři body. Vylepšit svou bilanci by svěřenci trenérů Fialy a Dopity mohli už v neděli, kdy zajíždí na led Pardubic. ČSOB Pojišťovna zatím pokulhává za svými očekáváními, proto bude chtít uspět, a Moru tak nečeká nic jednoduchého. Podaří se Olomouci zopakovat proti Pardubicím výsledky z přípravy? To se dozvíme v neděli od 17 hodin.

V pátek se Mora v rámci čtvrtého kola extraligy vydala na led poraženého týmu loňského finále, tedy Komety Brno. Mora v zápase dvakrát vedla, ovšem k bodovému zisku to nestačilo. Obránce Tomáš Houdek hledal hlavní příčiny třetí porážky v sezóně.

„Nedokázali jsme proměnit šance, které jsme si vytvořili, navíc si myslím, že jsme dostali poměrně zbytečné góly. Byla škoda gólu na 2:2, jenž dala Kometa na konci první třetiny. Zkrátka oni dávali branky, my ne,“ vyjmenovává hlavní faktory prohry Tomáš Houdek.

⇒ Obránce Tomáš Houdek

Mora zatím vstřelila osm branek, což činí průměrně dva góly na zápas. V této statistice patří Hanáci k horší polovině mužstev nejvyšší soutěže. Přesně se trefili prozatím jen útočníci, podpora od obránců v tomto ohledu zatím chybí. Konkrétně Tomáš Houdek měl ke gólu ze všech zadáků nejblíže, v Třinci i v Brně nastřelil brankovou konstrukci. „Je to trochu smůla, věřím, ale, že to co nejdřív zlomím,“ přeje si.

„Houdy“ působí na Hané už třetím rokem a i po postupu do extraligy si udržel pozici jednoho z klíčových beků. Po Pavlu Skrbkovi je v pořadí druhým hráčem, který od trenéfů Fialy a Dopity dostává nejvíce prostoru. „Určitě jsem rád, že tak hodně hraji. Navíc se dostávám i do přesilovek, kde je toho prostoru víc,“ tvrdí spokojeně.

Stejně jako Tomáš Houdek, tak i ostatní Kohouti měli na regeneraci jen jeden den, už v neděli je totiž čeká další silný soupeř, a to trojnásobný mistr české extraligy HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Tým kouče Venery má po čtyřech kolech na svém kontě šest bodů, což je určitě méně, než se v městě perníku čekalo.

V úvodním zápase letošního ročníku extraligy nestačily Pardubice na Třinec, následně se jim však podařilo vyzrát na nováčka z Mladé Boleslavi a tým Slavie Praha. Jenže zápas, na který se vždy v Pardubicích těší nejvíce, mužstvu s koňskou hlavou ve znaku nevyšel. Řeč je o derby s rivalem z Hradce Králové. První měření sil mezi oběma celky v této sezóně se odehrálo v pátek, radost z výhry si po vypršení šedesáti minut vychutnával domácí Mountfield HK.

Zajímavosti zápasu

⇒ Pardubice jsou deváté, Olomouc jedenáctá

⇒ Mora Pardubice dvakrát v přípravě porazila

⇒ Jednou z pardubických předsezónních posil byl i bývalý brankář Mory Tomáš Halász

„Pardubice jsou určitě silný soupeř, budou chtít za každou cenu vyhrát. My se na to musíme připravit a zkusit urvat nějaké body. Uděláme vše, co budeme v našich silách, abychom tam něco uhráli,“ říká odhodlaně obránce s číslem 9.

Ani v jednom ze čtyř zápasů nenastoupil brankář Tomáš Halász, který do Pardubic přišel po loňské sezóně právě z celku Olomouce. Zatím dostal prostor jen Slovinec Robert Kristan, rovněž předsezónní akvizice „Perníkářů“. Dá se očekávat, že by poprvé mohl dostat v brankovišti možnost ukázat se i olomouckým fanouškům dobře známý „Hally“.

„Těžko říct, jestli by to byla výhoda nebo nevýhoda. Moc to však neřeším, je mi to docela jedno. Hallymu (Tomáš Halász) přeji, aby chytal, ale pokud by to mělo být proti nám, doufám, že nebude chytat dobře,“ usmívá se třinecký odchovanec.

Olomoučtí se s pardubickým celkem potkali už v přípravě, a to hned dvakrát. První utkání hrané v hanácké metropoli jasně ovládli Hanáci, nutno však podotknout, že Východočeši nepřijeli zrovna s nejsilnější sestavou. Odveta se hrála ve Žďáru nad Sázavou, a i tam byla úspěšnější Mora. I když Kohouti ještě před závěrečnou částí prohrávali, nakonec zvítězili na nájezdy. Tentokrát už „Pojišťovna“ nastoupila i s hráči jako Píša, Sýkora nebo Čáslava.

Je možné ze zkušeností z přípravy pro nadcházející nedělní utkání těžit? „Myslím, že to nějakým způsobem jde. Viděli jsme, jaké hrají přesilovky nebo oslabení. Další věci nám bezpochyby řeknou trenéři na předzápasové poradě,“ prozrazuje třiatřicetiletý zadák.

⇒ HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Kromě brankářů Kristana a Halásze patří mezi předsezónní posily Pardubic již zmíněný obránce Petr Čáslava, hráč, který v minulých letech pravidelně nastupoval za národní tým. V Pardubicích ho rovnou jmenovali kapitánem. Ofenzívu zase přišel zvednout slovenský reprezentant Tomáš Marcinko, navrátilcem do kádru Pardubic byl Libor Pivko. Největší ztrátou byl odchod Tomáše Noska, který se vydal zkusit své štěstí za moře, a to konkrétně do týmu Detroit Red Wings.

Zápas pátého kola mezi Pardubicemi a Olomoucí startuje v neděli od 17 hodin v pardubické ČEZ Areně. Vstupenka na utkání stojí v rozmezí od 90 do 330 Kč. Pro ty z vás, kteří se nerozhodnete jet podpořit Kohouty přímo na východ Čech, bude připraven textový on-line přenos

Sestavy z posledních utkání

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Kristan – Píša, Čáslava (C), Benák, Ščotka, Gregorc, Kočí, Havlík – Sýkora, Zohorna, Cetkovský – Radil, Nahodil, Tybor – Kolář, Špaček, Starý – Voženílek, Kaut, Semorád – Moučka.. Trenér: Zdeněk Venera.

HC Olomouc: Trvaj – Houdek, Skrbek, Staněk, Vyrůbalík, Majeský, Rašner, Škůrek – Hrňa, Patera (C), Diviš – Rác, Marosz, Cibák – Matai, Zuzin, Laš – Jergl, Kucharczyk, Buc. Trenér: Petr Fiala.