Hanáci vyzvou soupeře z KHL, v Jihlavě se utkají s Torpedem Nižnij Novgorod

Karolina Martinková
O L O M O U C – Kohouty čeká druhý zápas v rámci Dukla Cupu a zároveň první utkání se zahraničním soupeřem v letošní přípravě. Na jihlavském zimním stadionu se totiž Hanáci utkají s tradičním účastníkem Kontinentální Hokejové Ligy, Torpedem Nižnij Novgorod. Torpedo v uplynulé sezóně obsadilo 12. příčku v Západní konferenci KHL. Zápas je na programu v úterý od 18:00 v Jihlavě.

Hanáci po úvodní vysoké výhře nad Duklou Jihlava zatím v přípravě tápou. Následující tři zápasy prohráli, ten poslední proti Mountfieldu HK 3:4. Šanci na vylepšení současného skóre budou mít proti Torpedu Nižnij Novgorod, ruskému týmu hrajícímu KHL. Ten v rámci své letní přípravy absolvuje mimo jiné i soustředění v Brně a přijal účast na Dukla Cupu, kde se utká s domácí Jihlavou, Olomoucí a Karlovými Vary. A právě Olomouc bude pro ruský celek první soupeř v Česku.

TÉMA UTKÁNÍ: Pěstní souboj s nečekanou účastí

Zápas proti Olomouci však pro Torpedo není prvním utkáním dosavadní přípravy. Tým totiž absolvoval tradiční Pohár gubernátora nižněnovgorodské oblasti, kde se utkal s dalšími pěti týmy KHL a turnaj vyhrál. Nejvíce pozornosti přitáhl zápas Torpeda s Něftěchimikem Nižněkamsk. Ne však díky výkonům na ledě, ale kvůli tomu, co se událo za mantinelem.

Ve druhé třetině se totiž mezi sebou poprali hlavní trenéři obou týmů, Jevgenij Popichin (Něftěchimik) a Peteris Skudra (Torpedo). Kuriózní situace vznikla po vyloučení jednoho z hráčů Nižného Novgorodu. Hádka obou trenérů velmi rychle přešla do pěstního souboje. Výsledek? Oba trenéři byli hlavním sudím vyloučeni do konce utkání a navíc museli každý zaplatit pokutu 100 tisíc rublů.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Marek Laš

Poslední utkání s Hradcem Králové nedopadlo úplně podle představ Olomouce. Po první třetině Kohouti prohrávali vysoko 0:3, a i když se jim podařilo vyrovnat, na kolena je srazily dva góly, které dal Mountfield v oslabení. „Nevyšel nám začátek. Potom bylo dobré, že jsme skóre vyrovnali. Závěr se nám nepovedl, ale věřím, že něco takového by se nám v sezóně nestalo,“ myslí si o zápase Marek Laš.

⇒ Útočník Marek Laš

V probíhající přípravě mají zatím Olomoučtí nepříliš lichotivou bilanci jedna výhra a tři prohry. Hráči však nervózní nejsou. „Samozřejmě bychom se nad tím zamýšlet měli, proč se prohrálo a co je potřeba zlepšit. Ale rozhodně kvůli tomu nevěšíme hlavu a trénujeme dál,“ řekl rozhodně útočník s číslem 39.

Nyní Hanáky čeká zápas proti zajímavému soupeři z KHL. „Konfrontace s jinou a teoreticky lepší soutěží je příjemné zpestření. Uvidíme, jak se s tím popereme,“ těší se Laš a dodává: „Já jejich hokej moc nesleduji, takže si myslím, že to pro nás bude překvapení. Uvidíme, co nám k tomu řeknou trenéři a jak to bude zítra vypadat.“

Marek Laš stejně jako loni i nyní nastupuje v prvním útoku po boku Jana Knotka. Musí si však zvykat na nového spoluhráče, Anatolije Protasenju. „Vždycky nějaký gól dáme, což je pozitivní. Měli bychom zapracovat na přesilovkách, které jsme moc netrénovali a navíc jsme v nich inkasovali,“ zvážil silné a slabé stránky odchovanec Třebíče.

Z KABINY SOUPEŘE: Velká jména v útoku

Torpedo Nižnij Novgorod má sice papírově hodně daleko k takovým superklubům, jako jsou například SKA Petrohrad nebo CSKA Moskva, i tak ale na jeho soupisce nalezneme známá jména. Tým během léta prošel poměrně velkou obměnou hráčského kádru. Odešel třeba zkušený brankář Michail Birjukov nebo ofenzivně laděný bek Kirill Kolcov. S Torpedem se rozloučil také útočník Sergej Kosticyn nebo dvojce Švédů Linus Videll a Carl Klingberg.

⇒ Torpedo Nižnij Novgorod

Mezi tři tyče se ale nově postaví Ivan Kasutin a Kolcova v obraně zastoupí Ivan Višněvskij. Nahrazeni byli i Švédi, Nižnij Novgorod nyní budou zastupovat Fredrik Pettersson a John Norman. Torpedo má i jednu zámořskou posilu, Američana Sama Lofquista.

Ta neznámější jména na soupisce ruského klubu nalezneme v útoku. Hráči se zkušenostmi z NHL jsou bezpochyby tahouny celého týmu. Alexandr Frolov strávil v severoamerické lize celkem osm sezón, z toho sedm odehrál za Los Angeles Kings. Zářil i v ruské reprezentaci, se kterou vyhrál všechny tři cenné kovy z mistrovství světa. Nikolaj Žerděv byl pravda v NHL cestovatel a hned párkrát si dal pauzu v KHL, ale i tak strávil v nejslavnější hokejové lize dohromady šest sezón. V jeho sbírce jsou navíc dvě zlaté medaile z MS, kde reprezentoval Rusko. Trojlístek tahounů uzavírá Lotyš Kaspars Daugavinš, který má především bohaté zkušenosti s nižšími severoamerickými ligami. V NHL odehrál jen 91 utkání, stejně jako jeho spoluhráči má však zkušenosti s mezinárodním hokejem.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Peteris Skudra
Kapitán: Alexej Potapov
Hala (kapacita): KRK "Nagornyj" (5500)
Poslední utkání: Výhra nad Severstal Čerepovec 1:0sn.

SOUPISKA Torpeda NN
STATISTIKY Torpeda NN

Utkání můžete sledovat na placeném videostreamu zde.

ŽIVÝ ON-LINE PŘENOS ZDE! Onlajny.com