Hokej, který Olomouc hraje, se mi líbí, tvrdí posila Zbyněk Irgl

David Jahoda, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Kohouti hned v první den roku 2018 získali minimálně na měsíc zajímavou posilu. Ze Třince putoval na Hanou výměnou za Romana Vlacha zkušený útočník Zbyněk Irgl. Už v úterý ráno se hlásil trenérům Mory na tréninku, ve středu v Pardubicích by si pak měl odbýt za Olomouc premiéru. „Hlavní bude, abychom pokračovali ve výsledcích, které tu kluci měli,“ nabádá nová posila.

Zbyňku, kdy jste se o výměně do Olomouce dozvěděl?
„Dozvěděl jsem se to na Silvestra někdy kolem čtvrté hodiny. První zpráva byla taková, že to vzešlo od sportovního ředitele Honzy Peterka. Ten se mě zeptal, jestli bych s tím souhlasil. Řekl jsem mu, ať mi dá chvíli čas. Zavolal jsem svému agentovi, abychom si promluvili o tom, co to pro mě vůbec znamená a neznamená. Na druhý den jsem Honzovi Peterkovi řekl, ať to udělá, že s tím souhlasím.“

Sledoval jste Olomouc, jak na tom je? Do čeho vlastně jdete?
„Člověk proti klukům hraje, ví, jaký hrají hokej. Mně se to líbí. Ten hokej je takový poctivý, bruslivý. Když to řeknu blbě, tak půjde o to, abych něco nezkazil. (směje se)“

Mluvil jste už s generálním manažerem nebo trenéry o tom, jaká role na vás v Olomouci čeká?
„S generálním manažerem jsem mluvil vlastně až poté, co jsem souhlasil s tím, ať se ten přesun udělá. Řekli jsme si jen to, že mi zavolají trenéři, řeknou mi, v kolik se mám hlásit. Až na úterním tréninku jsme si řekli, co a jak. Trochu jsme se o tom pobavili.“

Dokážete odhadnout, jak velká změna vás po hokejové stránce čeká?
„Všechno se ukáže až v zápase. Hokej je ale v dnešní době vesměs podobný, řeší se spíš v detailech. Je to hlavně o bruslení, každý hokejista je dneska v podstatě atlet. Hokej se čím dál víc zaměřuje na určitou šablonu, podle které se hraje.“

Jak na vás klub a celkové zázemí po prvním tréninku působí?
„Přijel jsem sem kvůli hokeji, ne na dovolenou (směje se). Samozřejmě ale Třinec je, co se týče zázemí, gigant. Má ho nejlepší v možná v celé Evropě, moc se tomu nedá konkurovat. Takže když to řeknu jednoduše, ať už půjde člověk z Třince kamkoliv, tak co se týká zázemí, půjde níž. Ale já se budu soustředit na hokej.“

Koho z kabiny Kohoutů znáte?
„Z Vítkovic znám Strapa (Petra Strapáče), taky Lukáše Galvase, se kterým jsem toho hodně odehrál. Rovněž s Martinem Falterem jsem toho dost prožil.“

Může to pro vás být určitá výhoda, že nepůjdete úplně do cizího prostředí?
„Snad jo, myslím, že je tu dobrá parta. Podle mě nebude problém zapadnout. Hlavně ať se nám daří.“

Měl byste nastoupit už v Pardubicích. Jak se těšíte na premiéru v dresu Mory?
„Těším, ale hlavní bude, abychom pokračovali ve výsledcích, které tu kluci měli. Ať se sbírají body. To bude nejdůležitější.“