Je na čase přerušit šňůru proher! Kohouti míří do Zlína

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Olomouckým hokejistům zbývají pouhé čtyři zápasy do konce přípravy. Bilance odehraných zápasů není příliš lichotivá, kromě výhry nad Jihlavou Hanáci zatím pokaždé o gól prohráli. Teď je ale na čase to změnit. A proč ne zrovna v odvětě s jedním z týmů, kde v předchozím zápase padlo gólů opravdu velmi málo. Olomouc v prvním utkání podlehla Ševcům 1:2, na ledě Zlína si chce ale napravit pověst. Odveta začíná v úterý v 18 hodin.

Kohoutům zatím nevychází příprava tak, jak by si přáli. Na úvod vyrazili do Jihlavy, kde odstartovali Dukla Cup a radovali se z vysoké výhry nad týmem z Vysočiny, pak ale přišel výpadek s třineckými Oceláři. Následovala čtyřzápasová šňůra, kdy Hanáci pokaždé odcházeli z ledu jako poražení, rozdíl v konečném skóre byl ale vždy jednobrankový. A to je na čase změnit!

TÉMA UTKÁNÍ: Tomáš Štůrala – nájezdová hvězda?

Jednatřicetiletý brankář Tomáš Štůrala už patří mezi zkušené gólmany, v posledních letech však působil na pozici dvojky za o sedm let mladším Liborem Kašíkem. Urostlý strážce svatyně se zkušenostmi ze Zlína i ze Šumperka nastoupil i do letošní přípravy. Odchytal utkání proti Znojmu i Slovanu Bratislava. Zatímco proti znojemským Orlům se Ševci radovali z vysokého vítězství 6:2, proti Slovanu tak úspěšní nebyli a museli se smířit s prohrou 2:5.

Po základní hrací době vždy následovaly předem domluvené samostatné nájezdy. Tomáš Štůrala čelil v duelu se Znojmem šesti exekutorům, gól ale nedovolil ani jednomu z nich. V zápase s bratislavským Slovanem se proti zlínskému brankáři rozjeli tři hráči, ani ti ale na Štůralu nevyzráli.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: David Škůrek

Ani v posledním utkání Dukla Cupu a zároveň už šestém zápase přípravy se nepodařilo Kohoutům navázat povedený vstup do přátelských zápasů, kdy vysoko porazili Jihlavu. Hanáci podlehli Karlovým Varům těsně 1:2. „Myslím, že nás porazili hlavně tím, co nás zdobilo minulou sezónu, bojovností, napadáním, dobruslováním. My jsme jim tohle neoplatili. Vary nás přebruslovaly, měly víc šancí. Před brankou měly víc šancí, a tím nás předčili,“ mrzelo Davida Škůrka.

⇒ Obránce David Škůrek

Olomoučtí už v letošní přípravě jedno utkání se Zlínem odehráli. Ve vyrovnaném duelu se ale nakonec z těsné výhry radovali Ševci. Za Kohouty se prosadil jen kapitán Martin Vyrůbalík. Změnilo se něco oproti minulému roku? „Nevím, jestli to není i tím, že jsme zatím nedostali do zápasů i hlavu. Přišlo mi, že je to takové bez zápalu. Myslím, že nám zatím chybí bojovnost, týmový duch a takové to srdíčko. To už by tam ale mělo být, protože nám zbývají čtyři zápasy. Hlavně to teď potřebujeme,“ burcoval.

Zlín je na tom o něco lépe, z pěti zápasů se dvakrát radoval z výhry. Zatím ale nastoupil jen proti třem soupeřům, a to právě Olomouci, účastníku KHL Slovanu Bratislava a týmu z rakouské EBEL Znojmu. Zápasy s týmy z jiných soutěží mohou být pro Ševce přínosem. „Každá změna jim něco dá. Jestli vyhrávali, budou určitě na koni, budou si věřit a určitě to bude těžký zápas,“ uvědomoval si obránce, který zůstal věrný trojce na dresu.

Letošní příprava není zrovna to, co si Kohouti představovali. Po vysoké výhře nad Duklou přišla pětizápasová šňůra proher, kdy byl rozdíl ve skóre pouze jednobrankový. „Myslím, že to vnímáme. Nedaří se nám to, co se dařilo loni. Už první třetiny jsou špatné, taháme za kratší konec a není to ono,“ tvrdil zklamaně.

Kvůli zdravotním problémům, které Hanáky trápí, se olomoucký tým často spoléhá jen na šestici obránců. Velký prostor tak dostává i jeden z nejmladších beků, a to právě David Škůrek. Dvaadvacetiletý obránce si zahráli i po boku kapitána Vyrůbalíka v první obranné dvojici. A co zatím říká na svou roli? „Je nás víceméně pořád stejně, jen Rašny (Alex Rašner) je dlouhodobě zraněný. Místo něj ale hraje Galvi (Jakub Galvas). Někteří mají zdravotní problémy, je ale na každém z nás, jak se s tím srovnáme. Zatím jsem spokojený. Hrál jsem od začátku celou přípravu a nemám hlavně žádné zdravotní problémy, takže se o to můžu opřít,“ dodal olomoucký odchovanec.

Z KABINY SOUPEŘE: Zápasy s týmy KHL i EBEL

Vedení a trenéři zlínského klubu letos zařadili do přípravy i duely s týmy, se kterými se Ševci během sezóny nepotkají. Těmi nejzajímavějšími jsou pravděpodobně účastník Kontinentální hokejové ligy Slovan Bratislava a tým hrající rakousko – italskou EBEL Znojmo. Se Slovanem se Ševcům příliš nedařilo. Bratislavskému týmu na úvod přípravy podlehli těsně 2:3, v dosud posledním odehraném zápase byl však rozdíl ve skóre už tříbrankový ve prospěch Slovanu (5:2).

S finalistou EBEL mají Ševci lepší bilanci. Proti Znojmu se sice v prvním utkání hraném na jižní Moravě neprosadili a Orlům podlehli 0:2, v odvetě na vlastním ledě už si ale žlutomodrý tým vedl o poznání lépe. Už v první třetině si vytvořil tříbrankový náskok a i když se Znojmo ještě snažilo utkání zdramatizovat, odcházelo z ledu jako poražené.

Svěřence trenéra Vlacha čeká ještě kromě odvety s Olomoucí duel s HKM Zvolen. Pikantní bude zřejmě především pro obránce Tomáše Valentu, který ve Zlíně hokejově vyrostl, po angažmá v Olomouci ale nyní obléká dres právě Zvolena. V závěru přípravy pak Ševci změří síly ještě s Havířovem a třineckými Oceláři.

⇒ PSG Zlín

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Rostislav Vlach
Kapitán: Ondřej Veselý
Hala (kapacita): Zimní stadion Luďka Čajky (7 000)
Poslední utkání: Prohra se Slovanem Bratislava 2:5

SOUPISKA Zlína