Juniorka - rozlosování soutěže i nový systém. Změny, změny a zase změny

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Už nějakou dobu junioři ví, s kým změří síly v rámci přátelských zápasů. Mezi nejzajímavější soupeře patří například Slovan Bratislava. Před pár dny se ale dozvěděli i rozlosování základní části, během níž odehrají 46 kol. Změnil se i systém nejvyšší juniorské soutěže, nejvýraznějším je uzavření extraligy. Do soutěže se vrátily i Karlovy Vary nebo Jihlava. Co Hanáky čeká a koho v dresu juniorky můžete vidět?

Minulá sezóna skončila juniorce dřív než si hráči a trenéři přáli. Mladým Kohoutům jen o kousek unikla možnost bojovat o play-off. V polovině března tak odehráli své poslední utkání, ještě víc než měsíc ale většina z nich trénovala, aby byla v případě potřeby připravená zaskočit v áčku. Nyní si junioři užívají zaslouženého volna, už 20. července se ale vrátí na led a 28. července odehrají v Hradci Králové první přípravný zápas.

Pro sezónu 2015/2016 se ale znovu mírně změnil systém juniorské extraligy. Počet účastníků se rozšířil z původních 16 na 18 týmů. Hanáci tedy v příštím roce změří síly s Vítkovicemi, Třincem, Zlínem, Kometou, Hradcem Králové, Pardubicemi, Jihlavou, Mladou Boleslaví, Litvínovem, Libercem, Karlovými Vary, Chomutovem, Plzní, Kladnem, Českými Budějovicemi, Slavií a Spartou. Nově také týmům nehrozí boj o sestup. Cesta do DHL extraligy je pro týmy z Ligy juniorů stále otevřená, avšak za zvláštních podmínek. A tým možných uchazečů o místo v extralize, tedy vítězů Ligy juniorů, musí působit v Tipsport extralize nebo musí být klub Akademií ČSLH.

Nováček z Hradce Králové

Hradec Králové patřil po většinu sezóny mezi aspiranty na postup do extraligy. Cíl se hokejistům se lvem ve znaku nakonec podařilo splnit, i když v nadstavbové části přišla menší krize a na Královehradecké se dotahoval nedaleký Přerov. Na začátku dubna se junioři Hradce mohli radovat z postupu mezi elitu. Tam se vrací po dlouhých sedmi letech, během nichž si pětkrát zahráli baráž, vždy však skončili na první nepostupové pozici.

Karlovy Vary – z ruské soutěže zpět do české

Návrat hlásí i Karlovy Vary. Ty se ale do juniorské extraligy vrací nedobrovolně. V posledních třech letech působila Vlčí smečka v ruské MHL, v lednu však přišla šokující zpráva. Karlovy Vary v MHL končí, ruská strana nesplnila finanční závazky. Karlovarským se přitom v uplynulé sezóně velmi dařilo, na podzim dokonce vedli tabulku celé ligy. Od sezóny ale cestování po zahraničních klubech znovu vymění za tuzemské. Nejen Karlovy Vary jdou ale do velké neznámé, ani ostatní týmy neví, co od Vlčí smečky očekávat.

Jihlavu zachránila změna systému

I jihlavská Dukla se na konci loňské sezóny potýkala s velkým problémem. Junioři se sezónou spíš protrápili a byli odsouzeni k účasti v baráži. Ani v té se jim uspět nepodařilo, a tak se pomalu smiřovali s tím, že v následujícím ročníku odehrají utkání v Lize juniorů. Klub je ale Akademií ČSLH, a tak nad Duklou visel pořádně vztyčený prst. Návrat Karlových Varů ji ale znovu vrátil do hry, Český svaz ledního hokeje se přiklonil k variantě s 18 týmy, a Jihlavu tak do nejvyšší soutěže vrátil.

Mistři z Chomutova v soutěži pokračují

Odchod do mezinárodní MHL zvažovali i chomutovští Piráti, z plánů však nakonec sešlo. Olomouc tak bude v extralize potkávat nejen áčko Chomutovských, ale i jejich juniorku. Mladí Piráti se ale budou patrně muset obejít bez Ondřeje Kašeho a jeho bratra Davida, kteří stále ještě juniorům vypomáhali. Kohouti si zcela jistě ještě pamatují debakl, který utrpěli v 21. kole (1:8), když pět gólů nastřílel David Kaše a u čtyř z nich mu asistoval jeho starší bratr Ondřej. Právě Ondřeje si ale vybral zámořský Anaheim, Davida pak Philladelphia Flyers.

Rozlosování základní části

Junioři v sezóně 2015/2016 odehrají v základní části 46 kol. K prvnímu utkání vyrazí 5. září do Jihlavy, na domácím stadionu se poprvé představí 10. září v duelu s Třincem. Po úvodním kolečku, kdy během devíti kol vystřídají pouze Jihlavu, Kometu, Třinec, Vítkovice a Zlín, vyrazí Kohouti na trip do Čech, a to rovnou za úřadujícími mistry a do Litvínova.

Na webových stránkách najdete rozpis přípravných zápasů juniorky, ale také rozlosování základní části.

Změny v týmu

Beze strachu ze spadnutí budou moci junioři klidně spát, zcela jistě ale budou mít mnohem vyšší cíle. Play-off se Hanákům loni vzdálilo téměř na poslední chvíli, k juniorce se přesunul zkušený Petr Fiala, který vedl osm let olomoucké áčko a mezi do starší kategorie se přesunula i značná část starších dorostenců, kteří v minulém roce došli až do semifinále. Mezi nimi například oba brankáři, a to jakMichal Šoustal, tak Tomáš Pospíšil, útočníci Jan Štefka, Jiří Horák, Jakub Heža, Matic Jeklič, Miroslav Kuba, Lukáš Spurný, Dominik Marek nebo Tomáš Malý a obránci Jan Klvaňa, Jindřich Kolovratník nebo Jaroslav Škoda.

Nasbírané zkušenosti mohou zúročit hráči, kteří v juniorce působí druhým rokem a patřili k tahounům, jako Matěj Pavlovský, Jan Kropáč, Tomáš Ministr nebo David Nesvadba. Nadále mohou za juniorku nastupovat i opory týmu, a to brankář Jakub Urbisch, obránce Alex Rašner nebo útočník Šimon Beták. Rozhodnuto zatím není ani o počtu výjimek a posilách, které se k týmu přidají.