Když to není faul, proč si brát výhodu? řekl skromně Jan Eberle

Martin Vavruša, David Jahoda
O L O M O U C – V prvním domácím utkání roku 2018 změřili Kohouti síly s Mladou Boleslaví a po napínavé bitvě se jim podařilo zvítězit 4:2. Ve třetí třetině výrazně zaujal také Jan Eberle, který předvedl gesto fair play a nechal odvolat faul soupeře. „Dostal jsem se z rohu za bránu a chtěl jsem ji obkroužit, ale upadl jsem. Hráč měl sice na mně hokejku, ale tohle bych měl ustát a myslím si, že on v tom byl opravdu nevinně,“ řekl olomoucký útočník.

V pátek se Kohouti postavili již ke svému sedmatřicátému zápasu v rámci letošního ročníku Tipsport extraligy. Tentokrát změřili síly s Mladou Boleslaví, kterou nakonec udolali 4:2. „Jsou to důležité tři body. Po dvou porážkách jsme potřebovali vyhrát a vrátit se na vítěznou vlnu. Doufám, že se nám to povedlo,“ věřil po utkání Jan Eberle.

Ten na sebe v utkání upozornil především ve 44. minutě, když nechal odvolat vyloučení Lukáše Žejdla za podražení. „Dostal jsem se z rohu za bránu a chtěl jsem ji obkroužit, ale upadl jsem. Hráč měl sice na mně hokejku, ale tohle bych měl ustát a myslím si, že on v tom byl opravdu nevinně. Když se přerušilo, nejprve jsem myslel, že je třeba posunutá branka. Pak jsem si všiml, že rozhodčí chce vylučovat a šel jsem to odvolat,“ popsal situaci hráč s patnáctkou na zádech.

⇒ Útočník Jan Eberle

Letos to přitom není první gesto fair play olomouckého hráče, již dříve nechal faul odvolat také Jiří Ondrušek. „Já si myslím, že by se toto mělo držet v celé lize. Když to faul není, tak proč si brát výhodu na svoji stranu? Nějaké přifilmované pády by se měly vymýtit,“ věděl kladenský rodák.

Jeho počínání poté krátce ocenili také diváci i soupeř. „Zaklepali hokejkou, ocenili to, ale zápas šel dál. Ani nechci, aby mě někdo plácal po ramenou. Spíš jsem byl naštvaný sám na sebe, že jsem se připravil o šanci,“ přiznal olomoucký útočník.

Na jiný případ, kdy by nechal odvolat vyloučení, si Eberle nevzpomíná. „Ještě se mi to nestalo. Většinou to faul je, cítíte, že vás soupeř podrazí, nebo vám vysekne hůl. Tohle ale bylo vyloženě, že mi podjela brusle, já jsem se do toho moc položil a připravil jsem se o šanci. Protihráč v tom byl nevinně,“ řekl hráč přezdívaný Ebik.

V lednu čeká Moru ještě dalších osm utkání, která budou zřejmě klíčová pro konečné umístění v tabulce. „Doufám, že všechny vyhrajeme,“ prohlásil olomoucký útočník se smíchem. „V lednu se bude lámat chleba, po olympijské přestávce tam už zbývají myslím jen čtyři zápasy. Bude to nabité a my budeme chtít urvat všechny body, co půjdou. A když se podíváme na tabulku, tak každý bod je důležitý. Cíle už můžeme mít ale vysoké, budeme chtít udržet šestku,“ prozradil Jan Eberle.