Kohouti jedou do Prahy! Ukořistí proti Spartě body?

Martin Vavruša
O L O M O U C – Z šesti možných bodů vybojovala Mora ve víkendových zápasech čtyři, ale Kohouti jsou stále šest bodů za postupovou desítkou. Změnit to v příštím zápase nebude vůbec jednoduché, protože ten se uskuteční na ledě třetí Sparty. S ní letos Hanáci odehráli dvě utkání s vyrovnanou bilancí jedna výhra, jedna prohra. Podaří se jim přidat další body v pátečním zápase? Úvodní buly je na programu v 18:50.

Uplynulý víkend označovali hráči i trenéři olomouckého mužstva jako „víkend pravdy“ a očekávali, že utkání hodně napoví k dalšímu průběhu sezóny. Nakonec z něj vybojovali čtyři body za dvě vítězství v prodloužení potažmo samostatných nájezdech. „Nenapověděly ani zdaleka všechno, ale můžeme být trochu klidnější, že jsme si udrželi náskok nad spodkem tabulky. Ve hře je pořád spousta bodů a my musíme dál jít od zápasu k zápasu a uvidíme na konci, jak to dopadne,“ tušil Roman Vlach.

⇒ Útočník Roman Vlach

V posledním zápase Kohouti změřili síly s Karlovými Vary a i přes nepovedený vstup do utkání se jim nakonec podařilo urvat dva body. „Věděli jsme, že Vary budou hodně těžký soupeř, jsou takoví urputní, ale ubojovali jsme to a taky se k nám přiklonila trocha toho pověstného štěstíčka. Hlavně jsme ale ubránili dlouhé oslabení tři na pět, kluci to sehráli perfektně a to bylo rozhodující. Říká se, že kdo nevyužije dvojnásobnou početní výhodu, většinou zápas nevyhraje a tady se to jen potvrdilo,“ hodnotil utkání hráč s číslem osmnáct.

Zápas ale nedohrál Petr Strapáč, který musel odstoupit kvůli zranění. „Peťa má nějaké poranění ruky, které raději nebudu specifikovat. Kdy se vrátí zatím nevím, ale proti Spartě hrát určitě nebude,“ vyjádřil se ke zranění útočník, který přišel na hostování ze Zlína.

Právě Sparta je příštím soupeřem Kohoutů, na její led vyjedou olomoučtí hráči v pátek večer. „Mají kvalitní mužstvo jak po technické, tak po fyzické stránce, takže to bude těžký soupeř, ale nikdo není neporazitelný. Extraliga je v dnešních dnech tak vyrovnaná, že Pardubice mohou porazit Liberec, my jsme porazili Litvínov a Kometu, takže to bude zápas jako každý jiný. Sparta je doma silný tým, ale porazit se dá,“ burcoval olomoucký centr.

Uvědomuje si také, že souboje se Spartou jsou pro fanoušky něčím jiné oproti ostatním, sám ale zápas vnímá jako každý jiný. „Sparta je dost specifický soupeř. Z hlediska hráče v tom nějakou výjimečnost nevidím, ale Morava a hlavní město spolu vždycky nějakým způsobem soupeřily, ať už šlo o zápasy Zlína se Spartou nebo Brna se Spartou. Myslím si, že i v Olomouci to bude stejné,“ očekával Roman Vlach.

Z KABINY SOUPEŘE: Nebezpečné přesilové hry

Sparta letos předvádí tradičně dobré výkony, které jí zaručují pozice bezpečně zajišťující play-off Tipsport extraligy. Chvilkové výkyvy v průběhu sezóny ji dostaly až na šesté místo, poté ale pražský celek zabral a nyní uzavírá nejlepší trojici týmů. V nedávném utkání na sebe navíc upoutal pozornost vysokou výhrou nad druhým týmem tabulky, Třincem, kterému nadělil neuvěřitelných dvanáct branek.

Kromě české soutěže se Sparta již třetím rokem účastní také Ligy Mistrů, kde se v letošním ročníku dostala až do finále. V něm sedmého února změří síly se švédskou Frölundou. Pražská cesta přitom nebyla vůbec jednoduchá. První kolo rozhodovalo až dodatečné prodloužení na ledě finského Karpat Oulu, v osmifinále Sparta prohrála na domácím ledě a v druhém utkání potřebovala porazit HV71 nejméně o tři branky. Čtvrt a semifinále už zvládla lépe a zaslouženě si dokráčela k souboji o zlato.

Proti Spartě je potřeba si dát pozor především na vyloučení, poněvadž jí patří první místo ve využitých přesilových hrách s více než jednadvacetiprocentní úspěšností. A jak by ne, pražský kádr se může pyšnit soupiskou skvělých hráčů, v čele s vedoucím mužem kanadského bodování, Petrem Vránou, který nasbíral stejně jako královéhradecký Jaroslav Bednář 42 bodů. S osmnácti brankami je i nejlepším střelcem svého týmu a třetí v ligových tabulkách. Lukáš Pech je mu však na dostřel v obou statistikách. Podstatně hůř je na tom Sparta s brankáři. Jednička týmu, Tomáš Pöpperle je v úspěšnosti zákroků až třináctý s 90,78%.

⇒ HC Sparta Praha

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Jiří Kalous
Kapitán: Jaroslav Hlinka
Hala (kapacita): O2 arena (17 037)
Poslední utkání: Výhra nad Hradcem Králové 2:1

SOUPISKA Sparty