Kohouti si chtějí poslední zápas užít a z kladenského ledu přivézt tři body

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Po pátečním utkání utichaly oslavy v Olomouci jen velmi pomalu. Kohouti slavili svůj postup do extraligy. Ke svému poslednímu utkání v letošní sezóně vyrazí na kladenský stadion. Rytíři barážové boje nezvládli a spolu s Chomutovem sestupují do první ligy, před vlastními fanoušky ale určitě budou chtít vyhrát. Jak utkání dopadne můžete zjistit v neděli od 17:30 v kladenské ČEZ Aréně.

Už jsme tam! I to znělo po posledním domácím zápase na olomouckém zimním stadionu. Kde? Kohouti se po sedmnácti letech probojovali zpět mezi českou hokejovou elitu. Hanáci si sice dokázali odemknout dveře do nejvyšší soutěže až v prodloužení, na to se ale historie neptá. Mladá Boleslav i Olomouc tak po výsledku 5:4 mohly slavit. Bruslařům totiž stačil pouhý bod k postupu, domácím dva. Oba prvoligisté se tak radovali ze splnění svého, ať už veřejně vyhlášeného, nebo tajného cíle. „Pro mě osobně je to obrovská satisfakce a zadostiučinění toho, čím vším jsem si musel projít a co všechno jsem při té cestě musel zkousnout. Nádherný pocit,“ svěřil se Michal Vodný.

⇒ Útočník Michal Vodný

V neděli oblečou Kohouti zápasové dresy letos naposled. V závěrečném duelu barážové skupiny změří síly s patrně nejatraktivnějším ze soupeřů. Do cesty se Hanákům postaví kladenští Rytíři. Ti už týden ví, že svou další sezónu stráví v první lize. Poslední utkání se ale Kladenským povedlo, když na chomutovském ledě připravili o šanci udržet se v extralize i chomutovské Piráty a vyhráli 3:2. „Nevím, jestli je to mohlo zvednout, ale určitě nebudou chtít konec sezóny takto odevzdat. Mají tam hráče, kteří mají zvučná jména, a ti si v podstatě nemůžou dovolit konec nějak odklouzat,“ věděl dvaadvacetiletý hokejista.

Hanáci vyrazí za týmem, který patří hokejové legendě Jaromíru Jágrovi, podruhé. První střetnutí na ledě Rytířů se zpočátku vyvíjelo pro Olomoucké velmi dobře, když si vytvořili třígólový náskok. O ten ale do konce základní hrací doby přišli. O vítězi nerozhodlo ani prodloužení, a duel dospěl až do samostatných nájezdů. V těch bylo šikovnější Kladno, a Mora tak odjela s pouhým bodem. „Já bych neřekl, že nám to tam nevyšlo. Sice jsme vedli o tři góly, ale Kladno hrálo opravdu výborně a my byli rádi za bod. Každopádně ale budeme muset hrát dobře zezadu, aby se to nezvrzlo v nějakou přestřelku,“ vracel se k předchozímu boji o body na ledě Kladenských.

Zajímavosti zápasu

⇒ Zatímco oběma prvoligistům se povedlo dosáhnout úspěchu a postoupit, Kladno spolu s Piráty stráví příští sezónu v první lize.

⇒ Trenérem Kladna je Jiří Čelanský, který v letošní sezóně vedl i chomutovské Piráty.

⇒ Dres Mory obléká už druhou sezónu kladenský odchovanec Richard Diviš.

⇒ Skóre vzájemných zápasů vyznívá lépe pro Olomoucké, kteří zvítězili 4:2 a 5:3. Jednou ale padli po samostatných nájezdech 4:5.

Teď už však ani jednomu z týmů v podstatě o nic nejde. Olomouc by ale při shodě náhod ještě mohla v minitabulce přeskočit Mladou Boleslav a dostat se na první místo. Hlavní cíl, a sice probojovat se do extraligy, ale zvládla. Naopak Kladno je beznadějně poslední, hraje ovšem před vlastními fanoušky. „Sám nevím, co od toho čekat. Pro mě to bude v tomto ohledu premiéra a sám jsem zvědavý, jak ten zápas bude vypadat. Kladno se ale bude chtít určitě před svými fanoušky rozloučit vítězstvím. Budeme se snažit nějak zkoncentrovat a odehrát to důstojně,“ sliboval odchovanec Zlína.

Pro všechny čtyři barážisty se jedná o poslední zápas letošní sezóny, stejně jako Mladá Boleslav, i Olomouc by ale díky postupu mohla mít v utkání s Kladnem určitou psychickou výhodu. „V podstatě si můžeme dovolit věci, které si za normálních okolností v zápase, kdy jde o body, nedovolíte. Ale samozřejmě se nesmí přehánět. Je to poslední zápas a já jsem hlavně neskutečně rád, že jsme baráž zvládli takovým způsobem, že si to poslední utkání už můžeme pouze užít,“ těšilo hráče nosícího dres s číslem čtyři.

⇒ Rytíři Kladno

Hanáci samozřejmě myslí i na své fanoušky, kteří je pojedou podpořit. „Už jen kvůli fanouškům, kteří za námi budou vážit takovou cestu, by to chtělo se s nimi rozloučit trošku na úrovni. Dobrým výkonem a samozřejmě jim poděkovat, protože letos byli fantastičtí,“ chválil olomoucké hokejové nadšence.

Tabulku produktivity Kladenských nadále vede kapitán týmu Pavel Patera, který si během jedenácti utkání na svůj účet připsal třináct bodů (3+10). O druhé, respektive třetí místo se dělí útočník Miloslav Hořava (5+4) a obránce David Růžička (3+6). O brankoviště Rytířů se během baráže dělí Jan Chábera a Lukáš Cikánek. První jmenovaný se v bráně objevil v osmi případech, na svá čísla ale pyšný být nemůže (3,19 inkasovaného gólu na zápas a úspěšnost 90,17 %). Lépe na tom není ani o jeho o čtyři roky mladší parťák Cikánek (3,33 inkasovaného gólu na zápas a úspěšnost 90,15 %).

Pro fanoušky Kohoutů, kteří nevyrazí podpořit svůj tým až do Kladna, bude připraven textový on-line přenos. Utkání můžete sledovat také prostřednictvím živého přenosu TipsportTV. Vstupné na kladenský stadion je zdarma.

Statistika vzájemných zápasů v 1. lize od sezóny 2013/14

ZVVPRPPPSkóre
Celkem:32001013:10

Sestavy z posledních utkání

Rytíři Kladno: Chábera – Růžička, Majeský, Hořava P., Kolářík, Gutwald, Procházka, Jankovič – Hořava M., Patera (C), Tenkrát – Eberle, Machač, Dalecký – Bílek, Kuchler, Šilhavý – Zagrapan, Strnad. Trenér: Jiří Čelanský.

HC Olomouc: Vošvrda – Cartelli, Jaroměřský, Houdek, Ondrušek, Bartoň (C), Staněk, Janáček – Kucharczyk, Ostřížek, Selingr – Marosz, Knotek, Vodný – Pekr, Rác, Herman – Jergl, Diviš, Švaňhal. Trenér: Petr Fiala.