Kohouti v základní části: výborná oslabení a málo faulů

Kamila Ludwigová
O L O M O U C – Sezona 2017/2018 je pro khohouty již minulostí. Pojďme se ještě vrátit ke statistikám. Víte, jaká byla průměrná návštěvnost, jak si Hanáci vedli v Radegast indexu, který z hráčů byl nejvytěžovanější, či nejproduktivnější? To vše a ještě více se dozvíte v následujícím článku, který se zabývá základní částí Tipsport extraligy. Příští týden vyjde článek věnující se statistikám Generali play-off.

Pokud jste navštěvovali domácí zápasy Mory na zimním stadionu, byli jste jedním ze 4370 diváků, kteří průměrně v základní části Tipsport extraligy zavítali na každé utkání hrané v Olomouci, což je desátá nejvyšší návštěvnost v české nejvyšší soutěži. Nejvíce diváků zavítalo na domácí utkání Sparty Praha (8708 diváků/zápas), Dynama Pardubice (7720) a Komety Brno (7444). V počtu příznivců, které Olomouc přiláká jako soupeř na hřištích soupeřů, se Mora nachází na čtrnáctém místě, venkovní utkání kohoutů sledovalo průměrně 5070 diváků.

Týmové statistiky

Po základní části Tipsport extraligy patřilo olomouckému týmu v tabulce osmé místo, když za 52 kol získal 75 bodů. Úspěšnější byli Hanáci na domácím kluzišti, kde vyhráli 13 z 26 zápasů a z dalších pěti si odnesli minimálně bod a celkově v Plechareně vybojovali 46 bodů. Na hřištích soupeřů vyhráli kohouti v základní hrací době tři zápasy, o dalších dvanácti musely rozhodovat prodloužení či nájezdy, v osmi z nich byl úspěšnější tým z Hané a odvezl si do Olomouce bonusový bod.

V základní části Olomouc vstřelila 129 branek, což v průměru činí téměř 2,5 gólu na zápas. Nejproduktivnější byli kohouti ve třetí třetině, kdy puk dostali do soupeřovy branky 46krát. Oproti tomu nejméně gólů zaznamenali Hanáci ve druhé třetině, kdy slavili 36 zásahů. Celkově kohouti vyprodukovali 1558 střel na branku soupeře, více jich vyslaly pouze týmy Sparty a Třince. Pokud budeme počítat i zblokované a nepřesné střely, Olomouc jich v průměru za 60 minut vyslala 52,81. Aktivnější byli pouze třinečtí Oceláři. Úspěšnost střelby se pohybuje na 8,3% – této statistice skončili Hanáci na děleném 10.-11. místě. Pro porovnání, nejúspěšnější střelbu zaznamenal tým Plzně s úspěšností 11,3%. Olomouc je nejúspěšnějším týmem, co se týče (ne)pouštění střelců k vlastní brance, v průměru připustili kohouti pouze 25,64 střel za šedesát minut, což je nejméně z celé extraligové čtrnáctky.

Celkově v základní části dostala Mora 179krát výhodu přesilové hry. V početní převaze kohouti vstřelili 27 gólů, procentuální úspěšnost využití přesilových her je 15,08 %, což Hanáky řadí na jedenácté místo v této disciplíně. V bránění přesilových her soupeře je Mora lepší, s procentuální úspěšností 86,47 % je druhým nejlepším týmem, lépe si v oslabení vedli pouze Oceláři Třinec. Olomouc dokázala i během oslabení zahrozit a skórovat, celkově dali Hanáci v početní nevýhodě šest branek. Kohouti byli druhým nejslušnějším týmem, celkově obdrželi 509 trestných minut, lépe na tom byla pouze Dukla Jihlava.

I v další disciplíně, procentu vyhraných vhazování, jsou kohouti úspěšní. Jejich bilance je 51 % vyhraných vhazování, což je řadí v tabulce na třetí místo, lepší na buly byli pouze Oceláři Třinec (53 %) a Bílí Tygři Liberec (56 %).

Další sledovanou statistikou je Radegast index, v tom se Hanáci umístili na devátém místě, když celkově nasbírali 994 bodů. Dobře si kohouti vedli v blokování střel soupeře, celkově zblokovali 551 projektilů, což v průměru činí 10,6 zblokovaných střel na zápas a hráči s kohoutem na prsou byli v této činnosti pátým nejlepším týmem extraligy. Hitů v základní části rozdali Hanáci 493, což stačí na desáté místo.

Individuální statistiky

Nejproduktivnějším hráčem Hanáků byl Jan Knotek, který získal v 51 zápasech 30 bodů za 17 přesných zásahů a 13 asistencí a stal se zároveň i nejlepším střelcem týmu. V celkovém bodování základní části Tipsport extraligy se centr elitní formace umístil na 29. místě. Nejproduktivnějším obráncem pak byl kapitán Martin Vyrůbalík s 19 body (2+17) ze 47 utkání. V hodnocení plus minus se stal z kádru kohoutů nejlepším Aleš Jergl s 9 plusovými body. Hned za ním následoval nejlepší obránce Vyrůbalík s 8 kladnými body.

Když byl na ledě kapitán Martin Vyrůbalík, kohouti byli nejproduktivnější – za jeho účasti na ledě skórovali Hanáci hned 50krát. Nejvíce střel na soupeřovu branku vyprodukoval Marek Laš, celkově střílel 156krát. Nejúspěšnější, co se využívání střel týče, byl Jan Káňa, jehož úspěšnost střelby dosáhla na 22 %, když v 17 odehraných zápasech vystřelil 26krát a z toho padlo 6 branek. Nejvíce vítězných gólů zaznamenali Jan Knotek a Vilém Burian, kteří vystřelili týmu výhru v pěti případech. V přesilových hrách byl pro soupeře nejnebezpečnější Vilém Burian, když využil 6 početních výhod. V oslabeních dvakrát skórovali Marek Laš a Vilém Burian, po jedné brance v početní nevýhodě přidali Petr Strapáč a František Skladaný.

Nejtrestanějším hráčem Olomouce byl Petr Strapáč, který nasbíral 61 trestných minut. Naopak nejméně trestaným hráčem (z hráčů, kteří odehráli alespoň 15 utkání) byl Jan Káňa s dvěma trestnými minutami. Nejvytěžovanějším hráčem Olomouce se stal Martin Vyrůbalík, který strávil v průměru na ledě 21:24 minut za zápas. V Radegast indexu si nejlépe vedl Petr Strapáč (117 bodů), když během 47 zápasů zblokoval 54 střel, 64krát hitoval soupeře a v plus minus hodnocení skončil s jedním minusovým bodem a v celkovém hodnocení extraligy skončil na 14. místě.

Jasnou jedničkou v brance Kohoutů byl Branislav Konrád, který naskočil do 48 utkání. Slovenský brankář v olomouckých barvách celkově čelil 1235 střelám, z nich inkasoval 117 branek a jeho procentuální úspěšnost zákroků činila 90,53% a průměr obdržených branek za zápas byl 2,47. Branislav Konrád v sedmi utkáních nepustil za svá záda ani jeden puk a byl společně s Patrikem Rybárem z Hradce Králové brankářem s nejvíce vychytanými čistými konty. Olomoucké jedničce kryl záda Martin Falter. Ten naskočil do sedmi zápasů, ve kterých si udržel procentuální úspěšnost zákroků 89,84% a průměr 2,28 obdržených branek za zápas.