Kohouti zkusí Slavii porazit i v Edenu

Michal Sobecký
O L O M O U C – Dvě výhry a nepodařené samostatné nájezdy s Chomutovem. S takovou bilancí vstoupí Kohouti v úterý na led k dalšímu barážovému utkání. Zatím se jim boj o záchranu v lize poměrně daří, díky vítězství nad Slavií se drží na samotné špici minitabulky a vyhlížejí další souboje. Tím nejbližším bude opakovaný duel se Slavií, tentokrát ovšem na pražském ledě. Jak si povedou olomoučtí hokejisté v Edenu? Uvidíme už v úterý večer. Úvodní buly je naplánované na 18:00.

Kohouti budou chtít v Praze navázat na dosavadní zlepšené výkony. Už play-out naznačilo, že jsou Kohouti schopni hrát s kýmkoliv. Všechny výhry i prohry byly velmi těsné, větší než dvoubrankový rozdíl by se hledal jen marně. Olomouc tak sice příliš neukázala, že se jí zlepšila muška, na druhou stranu však bylo zřejmé, že obrana Kohoutů může být skutečně nepropustná.

Ještě lépe si zatím Olomoučtí vedou v baráži. Ve všech třech zápasech se jim zatím podařilo bodovat. Nejhůře dopadli Kohouti s Chomutovem, s nímž ztratili dva body. Proti Českým Budějovicím museli soupeři třikrát odskakovat, ale nakonec zvítězili. Nejlepší to ale zatím bylo se Slavií. „Myslím si, že jsme měli hodně příležitostí. I Slavia nějaké měla, a tak se to pokrátilo. Vyhráli jsme zaslouženě,“ vyjádřil se forvard Jan Knotek o utkání. V něm Kohouti měli celou řadu šancí, ale nakonec využili jen dvě.

Útočník Jan Knotek

Produktivita Kohoutů tak zatím zůstává za standardem. V neděli se například svěřencům Petra Fialy podařilo proměnit jen dvě střely z osmadvaceti. I to však stačilo k vítězství nad Slavií, která od začátku druhé třetiny stále častěji tahala za kratší konec provazu.

I tato skutečnost, doprovázená navíc častým tlakem Olomouce, může bojovníky o záchranu extraligy povzbudit. Stejně jako v play-off, je také v baráži důležitá psychická pohoda. Ta totiž může rozhodovat. „Určitě si myslím, že nám výhra pomohla. Ukázalo se, že jsme schopní dobře zahrát v obraně,“ poznamenal Jan Knotek.

Zajímavosti zápasu

⇒ Týmy se potkají podruhé během tří dnů. Kromě play-off se jedná v extralize o poměrně vzácnou situaci.

⇒ Na zápas, v němž by neinkasovali ani gól, čekali Kohouti od 30.12. Tehdy se zadařilo také proti pražskému týmu, Spartě.

⇒ V nedělním utkání se trefil také Jiří Řípa, který opět potvrdil zlepšující se formu. V devíti posledních utkáních si připsal stejný počet bodů.

Ten také komentoval, jak se Kohouti propracovali k výhrám. Bylo to podle něj dílem psychiky. „V play-out, když už bylo vše rozhodnuté, bylo už jen těžké si to srovnat v hlavě. Teď v baráži se hraje na sto procent, hlava nehlava. Všichni se vrací, všichni brání,“ uvedl Jan Knotek. Tým jeho slova potvrzuje a daří se mu soupeře zatím dobře bránit.

Přesto však může pro Kohouty nastat problém. Vítězství 2:0 nad Slavií se dá zhodnotit i jako hubené. A Jan Knotek si to uvědomuje. . „Vždycky se snažíte dát co nejvíc gólů. Pokud by jich padlo víc, mohli jsme v neděli zápas dohrát víc v klidu. Ale dobře jsme na rozdíl od předchozích zápasů bránili a tak dvě branky stačily,“ poznamenal Jan Knotek.

⇒ HC Slavia Praha

Proti Olomouckým bude opět stát soupeř s řadou zkušených hráčů. K lídrům týmu patří Tomáš Vlasák a Jaroslav Bednář. V obraně je to nepochybně slovenský obr Juraj Valach, u něhož už víme, jak mu padne reprezentační dres. Mládežnickými výběry zase prošel obránce Ronald Knot. V bráně jsme v neděli mohli vidět Dominika Furcha, který trvale patří k tomu nejlepšímu, co v extralize chytá.

Slavie s Olomoucí by měly být favority baráže. I extraligové týmy však mohou v baráži zažít neúspěch. Jak tedy hodnotí soupeře Jan Knotek? „Nevím, kterého ze soupeřů označit za nejtěžšího. Zápasy jsou všechny obtížné. Každý tým je silný a má jiný styl hry,“ upozornil olomoucký útočník.

Pro fanoušky, kteří nebudou moct dorazit na stadion, je připravený textový on-line přenos. Vstupné na olomoucký zimní stadion činí 50 Kč na stání a 100 Kč na místa k sezení, děti do 10 let mají vstup na utkání zdarma, avšak bez nároku na sedačku. Pokladny zimního stadionu budou otevřeny dvě hodiny před zápasem.

Sestavy z posledních utkání

HC Slavia Praha: Furch – Valach, Šulc, Růžička A., Štich, Knot, Kolařík, Drahorád, Novák – Sklenář, Bednář (C), Tomica – Stránský, Vas, Pletka – Kolář, Vlasák, Doležal – Andres, Čermák, Veselý. Trenér: Josef Beránek.

HC Olomouc: Trvaj – Vyrůbalík, Majeský, Ondrušek, Škůrek, Staněk, Houdek, Rašner – Laš, Knotek, Buc – Řípa, Marosz, Kucharczyk – Matai, Herman, Zuzin – Dlouhý, Patera (C), Jergl. Trenér: Petr Fiala.