Kohouty čeká další těžký soupeř. Porazí i zatím neporažené Oceláře?

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Kohouti v posledních dvou kolech potvrdili sílu týmu, když nejprve doma přehráli favorizovanou Spartu a na ledě Plzně dokázali otočit téměř prohrané utkání. Teď čeká Hanáky další velká výzva. Na olomoucký led přijede Třinec, který od startu letošního ročníku dosud neprohrál. Svěřenci trenérů Venery a Tomajka ale mají Ocelářům co vracet, v přípravě totiž na Třinecké nestačili. Utkání bude vysílat ČT Sport, přijďte ale podpořit Kohouty přímo na stadion! Zápas začíná v úterý v 17:10.

Kohouti v posledních dvou zápasech zazářili. Nejprve si doma poradili s favorizovanou Spartou, o kolo později vyrazili na dalekou cestu do Plzně. Vstup do utkání se sice Hanákům nepovedl, během několika málo minut druhé třetiny ale předvedli parádní obrat a po prodloužení se radovali ze zisku dvou bodů. Teď ale před partou kolem kapitána Vyrůbalíka stojí další nelehký úkol, dosud neporažení Oceláři.

TÉMA UTKÁNÍ: Bojovník Zbyněk Irgl vede Třinec s céčkem na dresu

Jméno hvězdného útočníka Zbyňka Irgla je už roky spojené nejen s českou reprezentací, ale také s mezinárodním hokejem. Zkušený forvard působil i v Davosu, ruské Jaroslavli, Atlantu nebo běloruském Minsku. Už třetí rok ale obléká třinecký dres. V minulém roce se navíc musel vyrovnat s vážnými zdravotními problémy, přesto se k hokeji dokázal vrátit, a to ve skvělé formě. Během čtyřiceti sedmi kol nasbíral 32 bodů.

V uplynulé sezóně patřil k oporám třinecké ofenzivy, a to i přes to, že se Oceláři minulým rokem spíš protrápili. Po odchodu Rostislava Klesly se hledal nový kapitán a na koho jiného mohla padnout volba, než na jednu z největších osobností ocelářské kabiny. Oblíbenci třineckých fanoušků se poměrně daří i v letošní sezóně, na svém kontě má po šesti zápasech tři asistence.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Juraj Mikúš

I přes špatný začátek mohou být Kohouti s utkáním na ledě Plzně spokojení. Hanáci dokázali dotáhnout tříbrankové manko a zápas nakonec otočit ve svůj prospěch. Zpátky do Olomouce se tak vraceli se dvěma body. „Prvních pět nebo šest minut jsme měli výborných, dokázali jsme je zatlačit, ale pak jsme dostali dost zvláštní první gól, který dost ovlivnil úvod. V první třetině jsme dostali dva góly v oslabení a jeden z nájezdu. Byly to trochu nešťastné góly, takže jsme pak byli trošku dole. Trenér nám ale připomínal, že je to hokej, dáme jeden, dva góly a můžeme se dotáhnout,“ prozradil Juraj Mikúš.

„Ve druhé třetině jsme se pak zvedli, dva góly dal Knoťar (Jan Knotek), dva Strap (Petr Strapáč). Některé byly trošku šťastnější, ale přiklonilo se k nám štěstí. Ten zápas byl takový nahoru, dolů. Dali jsme gól na 5:4, oni pak hned vyrovnali. V prodloužení jsme ale byli lepší mužstvo. Byl to zvláštní zápas, málokdy vstřelíme šest gólů. Za naši produktivitu jsme ale rádi,“ usmíval se slovenský centr.

Tři góly během čtyř minut určitě nečekali ani domácí indiáni, mohlo jít z jejich strany o podcenění soupeře? „Je možné, že za stavu 3:0 cítili, že mají tři body doma. Těžko ale říct, moc se jim nedaří a nebyli v nejlepším rozpoložení. Takových zápasů jsem moc nezažil,“ přiznal starší z bratrů Mikúšových.

V dalším kole čekají Kohouti Oceláři. Těm se od startu extraligy nadmíru daří, zatím totiž nepoznali hořkost porážky. „Věděl jsem, že toho vyhráli dost, ale ne, že všechno. Je to tým plný hvězd, ale v přípravě měli kolísavé výkony, už si to ale asi sedlo. Mají ofenzivní tým, výborné útočníky a velmi dobrou brankářskou dvojici. Každý zápas ale začíná za stavu 0:0. Hrajeme doma, takže doufám, že nás budou hnát diváci. Věříme, že se budeme držet naší taktiky, budeme úspěšní a potěšíme fanoušky,“ doufal.

Nejnovější člen olomouckého kádru nastupoval v prvních utkáních po boku svého bratra Tomáše a Františka Skladaného. Útok složený z hráčů se slovenskými kořeny se však vinou zranění a nemoci rozpadl, Juraj Mikúš tak dostal nové spoluhráče. „Poslední zápas jsem hrál s Vildou Burianem a Matym (Jakubem Mataiem). I z mé strany jsou tam teď nějaká omezení, takže jsem rád, že mi pomáhají. Oba jsou velcí bojovníci. Už v Plzni udělali strašně moc práce i za mě, jak dopředu, tak dozadu. Jsem rád, že když mi vypadli mí parťáci ze začátku sezóny, nahradili je zrovna oni. Věřím, že se nám bude dařit,“ dodal hráč nosící dres s číslem 33.

Z KABINY SOUPEŘE: Oceláři zatím neprohráli

Třinci se od startu nejvyšší české soutěže daří přímo skvěle. Tým pod vedením trenéra Kýhose během šesti kol nepoznal hořkost porážky. Kromě utkání se Spartou, které dospělo až do samostatných nájezdů, si navíc Třinečtí pokaždé připsali do tabulky všechny tři body. A co víc? Právě kromě duelu s týmem z hlavního města inkasovali hráči s drakem na dresu pokaždé maximálně jednu branku.

Nejproduktivnějším Ocelářem je exolomoucký Rostislav Marosz(1+4), jen o bod méně má ale hned pětice hráčů, což svědčí o vyrovnanosti třineckého útoku. Čtyři body si tak připsal slovenský reprezentant Vladimír Dravecký (3+1), tři branky a asistenci má na svém kontě i Erik Hrňa, který také působil v Olomouci. Stejný počet bodů, a ve stejném poměru, nasbíral i nováček Ocelářů, Jakub Petružálek. Zámořská posila, Cory Kane, dvakrát brankáře soupeřů překonala a dvakrát na gól nahrála. Pětici nejproduktivnějších hráčů uzavírá Daniel Rákos.

⇒ HC Oceláři Třinec

Kohouti odehráli s Třincem utkání už v přípravě, Oceláři ale právě tehdy odstartovali smolnou šňůru pěti proher. Hanáci tehdy podlehli třineckému výběru 2:5. Mezi Oceláři zazářil jeden z nejmladších hráčů Třince, a to Michal Kovařčík, který si připsal gól a dvě asistence, mezi Olomouckými se do listiny střelců zapsal František Skladaný a Marek Laš.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Vladimír Kýhos
Kapitán: Zbyněk Irgl
Hala (kapacita): WERK ARENA (5200)
Poslední utkání: Výhra nad Libercem 3:0

SOUPISKA Třince