Konec Lva? Nejsem zklamaný. Možná jsem získal, svěřuje se posila Jakub Matai

David Jahoda
O L O M O U C – První trénink na ledě mají hokejisté extraligového nováčka za sebou. Mezi šestatřiceti hráči se pohyboval i postavou malý útočník Jakub Matai, který po Paterovi platí za druhý největší úlovek Mory na hráčském trhu. Účastník loňského finále KHL udělal už na prvním tréninku na trenéry dobrý dojem a i on sám je z šance v Olomouci nadšený. „Je tu velká šance na dobrou sezónu,“ říká odhodlaně.

Jakube, jaký byl váš první trénink na Hané?
Už v neděli jsme se mohli hodinku sklouznout, abychom si trochu omačkali nové brusle. Teď (v pondělí) jsme trochu potrénovali, pak jsme si zahráli na dvě (branky). Myslím, že se do toho dostáváme dobře, uvidíme, co bude dál.

Těšil jste se na led?
Těšil. I když musím říct, že jsem už postupně tři týdny chodil na led v Letňanech a ve Velkých Popovicích. Ale hlavně mi chybělo prostředí v kabině a týmu. Tréninky s týmem, to je úplně něco jiného.

⇒ Posila Jakub Matai začal s Morou přípravu na ledě

Co rozhodlo o tom, že jste se podepsal Olomouci?
Hned po sezóně jsem se musel rozhodnout mezi dvěma kluby. Následně ale bylo stále nějaké čekání, vyvíjelo se to tak nějak zdlouhavě. Sám jsem si však posléze uvědomil, že je v Olomouci velká šance. Je to nováček extraligy, je zde cítit velká euforie, bude chodit hodně lidí. Ten tým, který postoupil, tu de facto zůstane. Pouze se to lehce obmění. Tak, jak to dělá každý tým, a to se mi na tom líbí. Myslím, že je tu obrovská šance na dobrou sezónu.

Momentálně je kádr Kohoutů hodně široký. Znáte některé hráče?
Pamatuji si některé kluky, proti kterým jsem hrál. S kým se však znám je Lašák (Marek Laš), s nímž jsem se potkal v Ústí nad Labem. Jinak znám kluky tak nějak od vidění ze zápasů.

Dával vám o týmu Mory nějaké reference brankář Jan Lukáš, s nímž jste působil ve Lvu Praha?
Vůbec ne. Po sezóně jsme se s kluky rozloučili, a od té doby jsme se vůbec neviděli. Akorát jsem mu (Lukášovi) pak volal ohledně bydlení, to už jsem byl ale na jisto tady. Na klub jsem se nevyptával.

„Rozdíl mezi KHL a extraligou? Myslím, že to moc odlišné nebude.“

Ve vašem případě je poměrně paradoxní, že jste už okusil KHL, ovšem v extralize na premiérový zápas teprve čekáte. Jak se na to těšíte?
Moc se na to těším. Bude důležité, jak potrénujeme a jak odehrajeme přípravné zápasy. Musíme se dobře sehrát. Nemůžeme se dívat však moc daleko, musíme se soustředit na každé střídání, na každý zápas. Malými krůčky si to extraligou pěkně „štrádovat“. Budeme se snažit uhrát co nejvíce bodů, a potom se na konci uvidí.

Jak velký podle vás bude rozdíl mezi KHL a extraligou?
Myslím, že to moc odlišné nebude, protože i v extralize hraje spousta výborných hráčů. Ta soutěž už získala také něco na rychlosti, určitě už to není jako dřív. Během posledních pěti let začalo hrát v extralize hodně mladých hráčů. Určitě to nebude nic jednoduchého, ale záleží jen na nás, jak se kvalitně připravíme, jaká se tu vytvoří parta a jak to všem bude klapat.

Bylo pro vás velkého zklamání, jak to se Lvem Praha skončilo?
Abych řekl pravdu, já zklamaný nejsem, moc to neřeším. Jsem rád za šanci, kterou jsem dostal tady v Olomouci.

Hráči, na kterých se ve Lvu stavělo, však měli zřejmě jiný názor, je to tak?
Určitě. Spousta hráčů mohla upřednostnit daleko lukrativnější nabídky než by dostali v Praze, ale chtěli zůstat s rodinou doma v České republice. Bohužel to však dopadlo tak, jak to dopadlo. Myslím si ale, že mně to nějak nepoškodilo, ba naopak jsem možná získal.

Proti Olomouci jste hrával v první lize. Pamatujete si na ta utkání?
Pamatuji si, že než jsme se sem z Ústí dotáhli, což trvalo přes čtyři hodiny a k tomu byl třeba ještě prosinec, tak jsme už pomalu na dálnici prohrávali 0:2. Takže asi tak (směje se).

„Musíme hrát s lehkostí, být sebevědomí a ničeho se nebát.“

Jak se těšíte na utkání proti Litvínovu, kde jste strávil začátky své kariéry? Těším se moc. Určitě se však těším také na ostatní utkání, protože mám spoustu kamarádů, kteří v extralize hrají. Zvlášť se ale těším na Litvínov. Bude to pro mě také zadostiučinění ukázat, že na to mám. Budu se snažit hrát co nejlíp to jen půjde.

⇒ Útočník Jakub Matai na tréninku

Moru čeká v extralize nováčkovská sezóna. Jak moc těžká podle vás bude?
Podle mě se nemůžeme moc dívat na to, že je to první sezóna a zbytečně si nandávat na záda velká břemena. Musíme hrát s lehkostí zápas od zápasu, být sebevědomí a ničeho se nebát.

Je to pro vás velký skok z KHL do Olomouce, co se týká zázemí?
Já myslím, že na extraligu je to dobré. Máme tu všechno, co potřebujeme, je tu i výborný kustod. Za sebe můžu říct, že jsem spokojený.

Pro vás osobně je možná takovou perličkou, že první přípravný zápas se hraje proti Dinamu Minsk, týmu z KHL. Budete v kabině před tímto duelem spoluhráčům trochu radit?
Tam asi není co radit (směje se). Někdy mi přijde, že Rusové, potažmo Bělorusové v létě až zbytečně moc trénují a na začátku přípravy jsou pak trochu utahaní. Přípravná utkání jsou důležitá, je v nich za úkol se dobře sehrát. Určitě to však nemá takovou kvalitu jako samotná liga.