Konkurence v útoku bude obrovská, říká trenér Zdeněk Venera

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Ve středu 29. června ukončili Kohouti letošní suchou přípravu. Po téměř dvouměsíční dřině mimo led je teď čeká pětadvaceti denní volno, pak už se olomoučtí hokejisté vrátí mezi mantinely. Trenér Zdeněk Venera prozradil, jestli se letošní suchá příprava v něčem lišila, jak je spokojený s příchodem nejnovějšího člena týmu, Davida Ostřížka, i to, co čeká od tréninků na ledě a přátelských zápasů.

Trenére, suchá příprava je za vámi, v červenci se vracíte na led, jak ale téměř dva měsíce mimo kluziště hodnotíte?
Hodnotit nás budou až výsledky. Letní příprava je od toho, aby byla sezóna dobrá, a já můžu okomentovat jen úsilí nebo nasazení, které bylo v pořádku. Samozřejmě máme pár zraněných hráčů, ale to je naprosto běžné.

Změnil se nějak průběh suché přípravy?
Hrubá kostra byla podobná jako v minulém roce, snažíme se ale, aby byl každý trénink trochu jiný a něco se neopakovalo. Hokej je hra, takže i když byl trénink náročnější, byly zařazené herní činnosti tak, abychom klukům letní přípravu, kterou vesměs hráči nemají rádi, trochu zpříjemnili a aby se občas potkali s míčem.

⇒ Trenér Zdeněk Venera

Dá se srovnat počet zraněných hráčů se suchou přípravou v loňském roce?
Myslím, že je to zhruba nastejno. Někteří hráči ještě léčí zranění z konce sezóny nebo ještě dřívější, jako například Robin Staněk, který byl vytahovat dráty. Pak jsou hráči, kteří si něco natáhnou, něco v tréninku přeženou.

Během suché přípravy se k týmu připojil Petr Strapáč a David Ostřížek, co na jejich příchod říkáte?
V minulé sezóně se ukázalo, že náš problém byl v efektivitě útoku. Teď se některé věci povedly nad očekávání nebo se s něčím až tak nepočítalo, ale postupně vznikla situace, kdy máme v útoku docela přetlak, co se týče kvantity hráčů. Konkurence bude obrovská. Osobně bych si přál, abychom dávali víc gólů a aby se vykrystalizoval nějaký střelec, který dá třeba přes dvacet gólů za sezónu, bude viditelnější, zaslouží si přesilovky a v útoku se bude prosazovat. Loni to byl výborný týmový výkon, u kterého bychom měli zůstat, ale přece jen, kdyby někdo střelecky víc vyčníval, bylo by to dobré. Já tomu říkám „hráč mercedes“, a takových hráčů je tu víc. Může to být někdo z loňských hráčů, který si novým seskládáním útoků s někým víc vyhoví, ale může to být i někdo nový.

David Ostřížek s týmem trénuje teprve asi týden, co na něj říkáte? Má výhodu i v tom, že už tu před dvěma lety působil?
Vždycky je výhoda, když jde hráč do prostředí, které zná. David už navíc není žádný zelenáč, který by z toho měl být nějak překvapený. Myslím, že je to platný hráč a že jedna z věcí, proč se rozhodl pro Olomouc, je právě to, že to tu zná a může tu hrát třeba ještě deset let. Jeho příchod nebyl v době, kdy jsme měli málo hráčů, ale naopak konkurenci ještě zvýšil a pro Olomouc je to výhledově perspektivní hráč.

Mezi posilami se neobjevil žádný obránce, rýsuje se ještě nějaký příchod?
Nevím o ničem aktuálním. Vyvinulo se to tak, že v útoku máme velkou konkurenci, ale v obraně se odchodem Tomáše Valenty konkurence snížila. Pokud budou všichni beci zdraví, tak takový počet stačí, to ale samozřejmě nikdo neví předem. Kdyby se něco stalo, muselo by se to řešit operativně.

Čeká vás osm přípravných zápasů, bude takový počet stačit? A co říkáte na to, že hrajete pouze třikrát doma?
Stačí to. Někdo jich má víc, někdo míň, ale myslím, že to bude v pohodě. A co se týče domácích zápasů, aspoň budou lidi hladovější a na utkání jich přijde víc (usmíval se). V přípravných zápasech nejsou výsledky tak důležité, ani se na ně nehraje, každý hraje v nějakém tréninkovém zatížení, zkouší nové hráče. Nikdo ze soupeřů, ani my, nebude nastupovat v konečné, extraligové, sestavě. Cílem přípravy není vyhrávat přátelské zápasy, ale najít optimální skladbu mužstva, vyzkoušet si výkonnost jednotlivých hráčů a připravit se na sezónu.

Jedním ze soupeřů je i tým KHL, Torpedo Nižnij Novgorod, se kterým odehrajete zápas na jihlavském Dukla Cupu, co od něj čekáte?
Podle toho, jaké mám za poslední roky zkušenosti, dopadly zápasy s ruskými týmy v přípravě dobře. Samozřejmě je to kvalitní tým, ale pokud vím, nemívají společnou letní přípravu a začínají trochu jinak. Rozhodně je to ale dobrá konfrontace.