Letošní extraligová premiéra je tu! Kohouti míří do Chomutova

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Přípravná utkání jsou minulostí a jen po týdenní pauze čeká Kohouty boj o body! Hanáci míří k prvnímu utkání až do vzdáleného Chomutova, kde je nečeká nic jednoduchého. Stejně jako Olomouc, i Piráti v přípravě střídali výhry a prohry, oba týmy ale chtějí v letošní extraligové premiéře jediné - výhru! Podaří se Kohoutům vyzrát na Chomutov? To zjistíte v pátek od 17:30.

Ve více než polovině přípravných utkání se Kohouti mohli radovat z výhry, další neprohráli víc než o dvě branky. To nejdůležitější ale teprve začíná. Za dveřmi je první kolo extraligy. „Příprava je hlavně o tom, abychom se pořádně nachystali na hlavní část. Myslím, že v posledních zápasech jsme se na ledě cítili líp a líp. Spokojení ale budeme, až splníme hlavní cíl v sezóně,“ řekl Jakub Galvas.

Talentovaný obránce naskočil do přípravných utkání zhruba o dva týdny později než zbytek A týmu. Už na konci uplynulé sezóny jej totiž přibrzdilo zranění. Návrat mezi mantinely si ale Jakub Galvas užil. „Hrálo se mi dobře a jsem hlavně rád, že můžu být konečně zase na ledě s kluky,“ usmíval se.

⇒ Obránce Jakub Galvas

Prvním soupeřem Kohoutů budou chomutovští Piráti. Ti během přípravy vyzvali i tři zahraniční soupeře. Ruský Avtomobilist Jekatěrinburg přetlačil Chomutov v prodloužení 4:3, finský Kärpät Oulu pak porazil těsně 2:1, na německý Fischtown Pinguins ale nestačil (2:5). A na co si na ledě Chomutova budou muset dávat pozor Kohouti? „Samozřejmě prokázali kvalitu, hlavně z minulého roku, kdy došli až do semifinále play-off. Dařilo se jim hlavně v přesilovkách, takže bychom se měli především vyvarovat zbytečných faulů,“ věděl osmnáctiletý hokejista.

Ani v přípravě se Kohouti nešetřili a leckdy shodili i rukavice, zápasy základní části jsou však ještě trochu o něčem jiném. „Rozdíl bude hlavně v tom, že už se bude hrát o body a každému týmu pomůže dobrý rozjezd do sezóny. Každý do toho zkrátka půjde naplno. Samozřejmě i atmosféra bývá bouřlivější oproti zápasům v přípravě,“ měl jasno hráč, který i letos bude oblékat dres s číslem 79.

Kromě toho, že jde o premiérové extraligové utkání nové sezóny, bude zápas na ledě Chomutova pro Hanáky zvláštní ještě z jednoho důvodu. Právě mezi Piráty po sezóně zamířil další z talentovaných obránců, který hokejově vyrůstal v Olomouci, a to Alex Rašner. „Vždycky je to trošku zpestření, hrát proti bývalým spoluhráčům. Těším se na to. Věřím, že budeme lepším týmem,“ dodal obránce, kterého si v letošním draftu vybralo Chicago.

Z KABINY SOUPEŘE: Rašner je nově Pirátem. Dojde na setkání bývalých spoluhráčů?

Po minulé sezóně se řada z chomutovských hráčů vydala sbírat nové zkušenosti do zahraničí. Do rakousko-německé EBEL zamířili hned čtyři, nyní už bývalí, Piráti. Znojemský dres tak budou oblékat Adam Raška, Marek Račuk a v rámci hostování Dominik Tejnor. Do Medveščaku Záhřeb odešel Tomáš Kudělka. Zabojovat o NHL zkusí Jan Rutta a David Kämpf, po kterých sáhlo Chicago Blackhawks. Další z talentovaných hráčů, David Kaše, zkusí své štěstí ve Švédsku, kde bude působit v týmu MORA IK. Piráti nemohou počítat ani s Tomášem Králem a Brettem Skinnerem.

Naopak do Chomutova přišla sedmička hráčů. Z EBEL, konkrétně ze Znojma, zamířil mezi Piráty na zkoušku Patrik Kadeřávek, na zkoušce je také Jan Havel ze Sparty. Naopak úspěšně za sebou už mají zkoušky Mario Grman a olomouckým fanouškům dobře známý Alex Rašner. Dres Pirátů budou nově oblékat i zkušený Luboš Rob, Tomáš Slovák nebo posila ze sestupujících Karlových Varů, Vojtěch Tomeček.

Chomutov během přípravy střídal výhry a prohry. Stejně jako Olomouc, i Piráti vyhráli pět z devíti utkání. Radovat z vítězství se mohli proti Avtomobilistu Jekatěrinburg (4:3pr), Plzni (2:3pr), Kärpätu Oulu (2:1), Litvínovu (3:1) a Karlovým Varům (3:2pr).

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Vladimír Růžička
Kapitán: Michal Vondrka
Hala (kapacita): SD ARÉNA (5250)
Poslední utkání: Výhra nad Karlovými Vary 3:2sn

SOUPISKA Chomutova