Mládež má nové trenéry. Kdo povede juniory a dorostence?

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Všechny týmy olomoucké mládeže už se pár týdnů připravují na novou sezónu. Systémy dorosteneckých a juniorských extralig sice ještě projdou změnami, těmi hlavními novinkami jsou ale v případě mládeže Kohoutů změny v trenérském složení. Po deseti letech, kdy vedl dorostence a juniory, se s HC Olomouc rozloučil trenér Kamil Přecechtěl, jeho místo u juniorky tak převzal Petr Fiala, novým koučem mladšího dorostu je Pavel Sedlák. Jediným týmem, kde ke změnám nedošlo, je starší dorost, který i nadále povede Jan Tomajko.

Nejen v olomouckém áčku došlo před novou sezónou ke změnám v trenérském složení. Trenérská škatulata proběhla i v mládeži. U dvou ze tří mládežnických týmů hrajících extraligu, a to mladšího dorostu a juniorky, se tak od nového ročníku objeví na střídačce nové tváře. V případě juniorky však spojení „nová tvář“ neplatí doslova.

JUNIORKA

Dvanáct let působil nejen u mládeže, ale i u A týmu Kohoutů (v letech 2003 – 2005 a sezóně 2006/2007), trenér Kamil Přecechtěl, který v Olomouci hokejově vyrostl. S olomouckým klubem je neodmyslitelně spjata celá rodina Přecechtělových, starší z bratrů Přecechtělů vedl dorostence a juniory dlouhých deset let. Mezi největší úspěchy mládeže pod vedením Kamila Přecechtěla patři 6. místo na Mistrovství mladšího dorostu ČR v roce 2011 a samozřejmě bronz juniorů ze sezóny 2012/2013. Po skončení loňské sezóny se ale cesty HC Olomouc a Kamila Přecechtěla rozešly. Dvojnásobný trenér mládeže nově bude působit u A týmu prostějovských Jestřábů.

⇒ Trenér Petr Fiala

Kormidlo nejstaršího mládežnického týmu převzal zkušený trenér Petr Fiala, který osm let koučoval olomoucké áčko. Fiala sbíral zkušenosti jako asistent trenéra u Rytířů z Kladna nebo hlavní trenér v Jihlavě. Během jeho působení v Olomouci neskončilo áčko Hanáků během prvoligové éry nikdy na hůř než na sedmé příčce. I v posledním roce se Petru Fialovi podařilo splnit cíl, který si spolu s vedením klubu dal, a to zachránit tým v extralize. Ve své nové pozici tak má rozhodně z čeho čerpat. Během angažmá na Hané už se navíc s vedením juniorů jednou setkal.

Český svaz ledního hokeje už také schválil část nového systému juniorské extraligy, Fialovi svěřenci se tak nemusí bát pádu do nižší soutěže. Extraliga se naopak rozšíří o Karlovy Vary a Hradec Králové, vrací se i Jihlava, která byla po minulé sezóně odsouzena k účasti v Lize juniorů. Parta kolem Petra Fialy tak bude mít zcela jistě vysoké cíle. Funkci asistenta trenéra bude pravděpodobně i nadále vykonávat jedna z ikon olomouckého hokeje, bývalý kapitán A týmu, Richard Brančík.

STARŠÍ DOROST

⇒ Trenér Jan Tomajko

Jediným týmem, kterému se trenérské složení nezmění, je starší dorost. Ten byl v minulém roce také nejúspěšnějším olomouckým týmem vůbec, když se mezi 24 týmy v celé dorostenecké extralize, probojoval až do semifinále play-off. Dorostenci svými výkony nadchli velkou část fanoušků hanáckého klubu, když se postarali o čtvrtý největší úspěch v novodobé historii klubu a radost měli i sami hráči a trenéři. Dotáhnout to však chtěli ještě dál než ke čtvrtému místu a nového úspěchu mohou dosáhnout v příštím roce.

Tým i nadále, a to už třetí sezónu, povede trenér Jan Tomajko. Zkušený bývalý hokejista a dvojnásobný mistr světa si na vytížení v minulém ročníku stěžovat nemohl, zatímco jeho mladší svěřenci bojovali v nadstavbové části a play-off, pomáhal Tomajko i olomouckému áčku. V nové sezóně by se však rád věnoval především staršímu dorostu. A protože se úspěšný tým nemění, bude i nadále asistentem Ondřej Kavulič.

MLADŠÍ DOROST

Druhým týmem, u kterého se změnilo trenérské složení po odchodu Kamila Přecechtěla, je mladší dorost. Mladí Kohouti odstartovali extraligovou sezónu 2014/2015 velmi dobře, přesto ale ve druhé polovině přišel zlom a mladší dorostenci se dlouho trápili. Ve čtvrtfinále ale odehráli velmi vyrovnanou sérii s favorizovanými Vítkovicemi.

⇒ Trenér Pavel Sedlák

Kohouti nakonec na svého soupeře těsně nestačili, když vždy podlehli nejtěsnějším možným rozdílem, a tak je před novým trenérem mladších dorostenců, Pavlem Sedlákem, také nová výzva – dostat se v příštím roce ještě o krok dál. A že to bude výzva v pravém slova smyslu. Sedlák totiž v minulosti působil na střídačce Havířova nebo Přerova. U Zubrů se jeho funkce navíc rozrostly o post sportovního manažera. Zkušenost s mladším dorostem však má, v sezóně 2010/2011 vedl dorostence Přerova.