Mora začala s přípravou. Realizační tým rozšířil Moták, na zkoušce je Pechanec

David Jahoda, FOTO: Karolina Martinková
O L O M O U C – Zatímco jiní měli na Svátek práce volno, olomoučtí hokejisté prvním květnovým dnem zahájili suchou část letní přípravy na nadcházející sezonu. Na umělé trávě v areálu fotbalové Sigmy Olomouc trénovali Hanáci hodinu a půl, k vidění byly také nové tváře. Realizační tým Mory rozšíří Zdeněk Moták, který bude společně s Janem Tomajkem dělat hlavnímu kouči Zdeňku Venerovi asistenta. O své místo bude v Olomouci bojovat útočník Antonín Pechanec.

Na prvním tréninku suché přípravy se hlásilo dohromady 18 hráčů. Hanákům počasí přálo, takže na umělém trávníků mohli absolvovat třeba kruhový trénink, nebo si zahrát fotbálek. Kromě již známých tváří v realizačním týmu Zdeňka Venery a Jana Tomajka dohlížel na trénink Kohoutů i nový člen trenérského štábu Zdeněk Moták, který poslední čtyři roky dělal asistenta v pražské Spartě. Nyní tu samou roli bude splňovat i na Hané.

„Honza Tomajko má na starosti i mládež, je navíc jednatel klubu, takže se to teď mezi nás trochu rozloží a možná bude trochu více času na to, abychom se mohli konkrétněji věnovat jednotlivým hráčům,“ doplnil informace ohledně příchodu nového kolegy hlavní kouč Mory Zdeněk Venera.

⇒ Zleva Zdeněk Moták, Zdeněk Venera, Jan Tomajko

Nebyla to však jediná změna, která mimo hráčský kruh proběhla. Brankářům se v Olomouci už nadále nebude věnovat Jiří Trvaj. „Je tu s námi Honza Littner, nový trenér gólmanů. Jirka Trvaj musel do Olomouce dojíždět a už toho bylo pro něj dost,“ doplnil Venera. Jan Littner v posledních dvou sezonách pomáhal s přípravou brankářů v Havířově.

Zpět je Ostřížek, spousta hráčů zatím chybí

Mezi osmnáctkou hráčů, která se prvního tréninku účastnila, nechyběl například David Ostřížek, který se vrátil z hostování ve Zlíně. Přítomni byli také junioři, kteří si už v A-týmu Mory zahráli na konci uplynulé sezony, a to obránce Lukáš Spurný a útočník Rok Macuh. Novicem mezi hráči byl útočník Antonín Pechanec, jenž přichází na zkoušku z Havířova. Během posledních dvou sezon se ukázal i v extralize v barvách Třince a Zlína. „Je tu na zkoušku, uvidíme, jak bude vypadat na ledě,“ prozradil Venera.

⇒ Útočník Antonín Pechanec

Spousta opor však na úvodní tréninkové jednotce chyběla. Kanadský útočník Kevin Sundher se připravuje individuálně doma ve Vancouveru. Kvůli rekonvalescenci po zranění nejsou zatím k dispozici obránci Jakub Galvas s Janem Jaroměřským a útočník Aleš Jergl, který se vrátil z hostování v Jihlavě, které pomohl k návratu do extraligy. Mimo celé mužstvo se zatím připravuje čtveřice Tomáš Houdek, Jan Knotek, Roman Rác a Jiří Řípa. Všichni jmenovaní by ale dle slov hlavního kouče měli být nejpozději na startu tréninků na ledové ploše připravení.

Venera: Největší ztráta? Juraj Mikúš

K vidění na prvním tréninku nebyla ani první jistá akvizice Mory před novou sezonou, obránce Lukáš Galvas, který se nějakou dobu bude připravovat individuálně. Pak je tu řada hráčů, která se s Kohouty nepřipravovala a ani připravovat nebude. Už dříve byly potvrzeny odchody bratrů Juraje a Tomáše Mikúšových, zadáka Pavla Skrbka nebo útočníka Tomáše Fořta. Nadále nebude dres Mory oblékat ani bek Alex Rašner a forvard Jakub Matai.

Kdo bude podle Zdeňka Venery mužstvu nejvíce chybět? „Kdybych to vzal podle kanadského bodování, největší ztrátou je Juraj Mikúš. Pak taky Pavel Skrbek, osobnost obrany. Jenže s tím jsme v minulé sezoně vůbec nemohli počítat, takže těžko můžu říct, že je to oproti loňsku ztráta. Každého hráče je škoda, ale to k tomu patří,“ řekl Venera. „A Alex Rašner? Chce to zkusit jinde. Má asi vyšší ambice. Je to jeho rozhodnutí, jeho kariéra, s tím nic nenaděláme.“

Hráčská účast na prvním tréninku přípravy:

Brankáři: Branislav Konrád, Martin Falter.
Obránce: Jiří Ondrušek, Lukáš Spurný, Robin Staněk, David Škůrek, Martin Vyrůbalík.
Útočníci: Vilém Burian, Jan Eberle, Jakub Herman, Miroslav Holec, Marek Laš, Rok Macuh, David Ostřížek, Antonín Pechanec, František Skladaný, Petr Strapáč, Roman Vlach.