Musíme zapracovat na hře v oslabení, shodli se Alešové Krátoška a Jergl

Zuzana Spurná
Č. B U D Ě J O V I C E / J I H L A V A – Juniorka v pondělí odstartovala svou novou sezónu. První čtyři zápasy junioři odehrají mimo Olomouc. Dva z nich už mají za sebou, když k letošní premiéře nastoupili na ledě Budějovic, kde vyhráli 5:2, poté se přesunuli do Jihlavy, které ale podlehli těsně 3:4. Hodnocení se ujali Alešové Krátoška, který do Olomouce přišel právě z Českých Budějovic a Jergl, který si připsal pět bodů.

Uběhl přesně týden od posledního přátelského zápasu a junioři vyrazili na dvoudenní trip v rámci už ligových zápasů. Jejich prvním soupeřem byly České Budějovice. Olomoučtí se dostali rychle do vedení, kvůli oslabení o něj ale také rychle přišli. Od druhé třetiny však měli ze hry více právě Hanáci, kteří do sítě jihočeského týmu poslali ještě další tři góly. Domácí se pokusili utkání zdramatizovat a v závěru poslední části vstřelili druhý gól a zariskovali při hře bez brankáře. Toho využili Olomoučtí, když pečetili skóre na konečných 5:2. Odčinili tak poslední prohru v rámci přátelských zápasů, kdy podlehli Porubě 2:5. „Určitě jsme k zápasu přistoupili lépe. Věděli jsme, že už jde o mistrovský zápas, takže jsme do toho šli všichni na sto deset procent,“ tvrdil Aleš Krátoška.

Utkání do značné míry ovlivnila častá vyloučení na obou stranách. Mladí Kohouti si odpykali celkem šestnáct trestných minut. Dvě z přesilových her Českobudějovičtí využili a potrestali tak nedisciplinovanost olomouckého celku. „Oslabení hodně rozhodí celý tým. Ten, kdo na něj nejde, vypadne z tempa, a pak se do něj špatně dostává. V první třetině jsme jich navíc měli dost. Musíme na oslabení zapracovat na trénincích a hlavně hrát v zápase čistě, víc bruslit a zbytečně nehákovat a podobně,“ věděl devatenáctiletý hokejista.

Jednu z početních výhod zužitkovali i hráči s kohoutem na dresu a byl to právě Krátoška, který mířil přesně. Zatímco v přátelských zápasech se Olomoučtí v přesilových hrách spíše trápili, nyní se jim začíná dařit. „Tak je to na začátku každý rok. Noví hráči, jako třeba já, nebo mladí, kteří přišli ze staršího dorostu, se musí s týmem sehrát, a pak to půjde. Co se týče mého gólu, máme něco nacvičeného, ale pak se hra přesunula na druhou stranu. Sehráli jsme to přes beky, Branďák (Jan Brandýs) vystřelil, puk se odrazil přímo ke mně a já měl polovinu brány prázdné,“ popsal svou gólovou trefu.

Pro mladého forvarda byl zápas ještě něčím speciální. Na Hanou totiž přišel v rámci hostování, předtím ale odehrál tři sezóny právě v Českých Budějovicích. A hned při prvním ligovém zápase proti svým bývalým spoluhráčům skóroval. „Určitě je to jiné než proti ostatním týmům. Hrál jsem tam tři roky, znám všechny, kromě těch, kteří přišli teď,“ dodal olomoucký centr.

Zápas s Duklou nám prohrály naše vlastní chyby, mrzelo Aleše Jergla

O den později se juniorka přesunula do Jihlavy s jediným cílem, navázat na předchozí povedený zápas. To se jim však nepovedlo a Dukle podlehli těsně 3:4. „Každý zápas se vyvíjí jinak, nejsou všechny stejné. Nastaly situace, ze kterých jsme dostali góly, zase to bylo z vyloučení. První dva góly Jihlavy padly proto, že jsme byli hodně vylučovaní, a to jak proti Budějovicím, tak v tom druhém zápase. Víme, že nám oslabení ještě nejde tak, jako hra pět na pět, ve které jsme byli silnější. Myslím, že nám zápas s Duklou prohrály naše vlastní chyby,“ shrnul utkání Aleš Jergl.

⇒ Útočník Aleš Jergl

Tentokrát to byli Kohouti, kteří museli během celého zápasu dotahovat. O dva poslední přesné zásahy se postarali hráči, kteří spolu hrají už několik let. I když Aleš Jergl s juniorkou letos netrénuje, nebylo tak co ze souhry zapomenout. „Hrajeme spolu už od mladšího dorostu, takže víme, kde kdo může stát. Máme nacvičené situace, třeba co se týče zavezení puku v přesilovce, tak to děláme většinou my dva. Je to taková ‚ťukačka‘ mezi námi dvěma. Ten, co je před bránou dostane puk a buď vystřelí, nebo udělá kličku. Tentokrát se to podařilo tak, že jsem poslal puk přes hráče na Milana (Ostřanského), ten nastavil hokejku a poslal to brankáři pod břevno. Není to tak složité, jako když se zaváží kotouč přes beky. Podařilo se nám založení a rovnou jsme dali gól,“ byl rád dvacetiletý útočník.

Olomoucký talent pokračoval rovnou popisem svého gólu. „Někdo z beků vystřelil od modré čáry a myslím, že to Šimon Beták tečoval. Já nadvakrát dorazil puk, procpal ho za brankáře a zase jsme byli o krok blíž. Potom jsme ale znovu inkasovali, což je strašně těžké dotahovat,“ přiznalo pravé křídlo.

Po gólech Jergla a Ostřanského ve druhé polovině zápasu se Kohouti zvedli, především v závěru nebyla o gólové šance nouze, Aleš Krátoška byl gólu asi nejblíže, když trefil spojnici brány. Bohužel pro Olomoucké však puk v síti počtvrté neskončil. „Šancí bylo hodně, nejen tak Alešova (Aleše Krátošky). Hráli jsme i přesilovku pět na tři, kdy jsme měli asi osm střel, ale Jihlavští nám všechno zblokovali. Každého pak pozvedne, když zblokuje střelu v oslabení třech proti pěti, celý mančaft pak začne hrát úplně jinak,“ vysvětlil hráč nastupující jak za juniorku, tak za olomoucké áčko.

I když se mladým Hanákům podařilo přivézt z dvojzápasu jen tři body, Jerglovi se dařilo, připsal si totiž hned pět bodů za tři góly a dvě asistence. „Zadařilo se,“ usmíval se. „Jsou to první zápasy, ve kterých se nehraje žádný systém. Je to takový hurá hokej, kde chtějí všichni dávat góly, není tam moc kombinací a všechno se tlačí do brány. Je to o tom, který tým jde do zápasu připravenější a víc střílí na bránu. Pak musí vždycky vyhrát,“ tvrdil.