Na mistrovství do dvaceti let vzpomínám v dobrém i ve zlém, přiznal Libor Kašík

Tomáš Schmiedt
O L O M O U C – Blíží se konec roku, a čeští hokejoví junioři tak budou opět bojovat na MS U20 o zisk nějakého cenného kovu. Letos bude olomoucký celek zastupovat gólman Jan Lukáš, loni se z Mory do reprezentačního týmu dokázal prosadit brankář Libor Kašík. „Na mistrovství byla skvělá atmosféra, hodně jsem si to s kluky užil. Byl jsem ale trochu smutný, že jsem si ani jednou nezachytal,“ připustil Kašík.

Po roce znovu startuje MS U20. Jak vy vzpomínáte na tento turnaj?
V dobrém i ve zlém. V dobrém v tom, že na něm byla skvělá atmosféra a že jsem si to s kluky užil. Ve zlém v tom, že jsem si nezachytal ani jeden zápas. Spíše převyšuje ale to dobré.

⇒ Libor Kašík se zúčastnil MS U20 na přelomu let 2011 a 2012

Jak byste blíže popsal fanoušky v Kanadě?
V Kanadě žijí hokejem snad úplně všichni. Jen co jsme přiletěli, tak už nás vítali. Celé mistrovství pak všichni chodili v kanadských dresech, skoro je snad nesundávali, neustále fandili. Všichni také minimálně věděli, kdy který tým hrál a jaké měl výsledky. Sledovali to také v televizi, kde to bylo probírané na nejrůznějších sportovních kanálech. Třeba ESPN, ESPN 2. Fanoušci prostě tím hokejem žili a věděli o něm snad úplně všechno.

Máte v aktuálním týmu nějaké staré přátele z loňska?
Znám Frkyho (Martin Frk), s Hertlem jsem byl na pokoji při minulých „dvacítkách“. Je to skvělý kluk a výborně hraje. Letos by to určitě měl být zase tahoun. Spolu s ním Jaškin, toho také znám. A vlastně většinu, která byla na posledním mistrovství. Bavíme se spolu, myslím, že jsme dobří kamarádi.

Napsal jste si s někým před odjezdem nebo jste poslal přání?
Sem tam si napíšeme s Herťou (Tomáš Hertl), ale všem popřeji až po prvním zápase, abych věděl, co jim mám napsat. V přípravě prohráli se Slovenskem 1:4, tak doufejme, že to byl zkrat. Hlavně ale popřeji gólmanům, se kterými se znám hodně dobře. Bude to převážně o nich, i když se tvrdí, že tam máme silný tým. Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Třeba je tam hodně hvězd a málo bojovníků. Nebo také ne. Možná hvězdy převezmou svou roli a budou hrát to, co po nich trenér bude chtít. Pokud takhle přijmou všichni svou roli, tak by se mohli dostat hodně daleko.

I letos bude na MS U20 gólman z HC Olomouc, i když asi jenom jako trojka. Bavil jste se o tom s Honzou Lukášem před odjezdem?
Bavili jsme se o tom. Nasaje atmosféru, podívá se, jak to tam vypadá. Myslím ale, že pokud nenastoupí, tak bude trošku smutný, jak jsem byl třeba já. Na druhou stranu je natolik zkušený, že to vezme, a bude nakonec rád, že tam je alespoň jako trojka. Reprezentovat českou zemi je vždy skvělé.

Všiml jste si rozdělení týmů do skupin? Vypadá to totiž na docela „snadný“ los. Kanada, Rusko a USA jsou v druhé skupině...
Sledoval jsem to a myslím, že by se mělo postoupit minimálně do čtvrtfinále. Jestli se totiž do něj nepostoupí, tak by to bylo z takové skupiny neúspěch.