Náročný program Kohoutů pokračuje! Do Olomouce zamíří vedoucí Třinec

Johan Čáp
O L O M O U C – Všechny extraligové týmy čeká přes svátky klidu a míru pořádně našlapaný program, nevyjímaje Olomouce, která odehraje během deseti dnů pět mistrovských utkání. Po zisku důležitých dvou bodů na ledě v tabulce blízké Plzně čeká na hráče pod taktovkou Zdeňka Venery těžší kalibr. V tabulce vedoucí Třinec nepoznal před Vánoci po šest zápasů v řadě přemožitele, jejich série však na Štěpána skončila. Co předvedou ve středu na Hané? Porazí Olomouc i počtvrté v řadě? Utkání startuje v 18:00.

Kohouti jsou přes Vánoce v plném zápřahu, extraliga má totiž letos i v tuto dobu našlapaný program. „Mně osobně to až tak nevadí. Už bylo na čase, aby zápasy šly v rychlejším sledu po sobě. Od září až do listopadu bylo celkem dost volna, když se hrálo prakticky jenom v pátek a neděli,“ nabízí svůj pohled útočník Petr Strapáč. Olomoucký trenérský tým i díky mnoha zápasům hráčům naordinoval pravidelný tréninkový dril, když se Hanáci zastavili jen na Štědrý den, kdy si vybrali den volna. „Tím, že hrajeme o důležité body, jsme neměli nějak extra odlišné tréninky od standardu. Trénujeme normálně naplno každý den,“ popisoval tréninkové jednotky Strapáč.

Na 2. svátek vánoční čekal Olomouc velice důležitý souboj s rivalem o postupová místa do předkola, když ji čekal výjezd do vzdálené Plzně. „Chtěli jsme určitě bodovat,“ nezastíral hlavní cíle zápasu s Indiány Strapáč. „Měli jsme jim navíc co vracet po domácí porážce, kdy jsme je sice přestříleli, ale do branky nám tehdy skoro nic nepadalo,“ naznačil motivaci vzešlou díky listopadové prohře 2:5.

Olomouc v Plzni nehrála nijak přesvědčivě, na přehrání soupeře to však stačilo. Indiáni se přesto dostali v první periodě do vedení. „Neodehráli jsme vůbec špatný zápas. Škoda jejich první branky, ta byla dost haluzová. Jinak si nevytvořili prakticky nic,“ hodnotil výkon soupeře vítkovický odchovanec. Olomoučané pak dokázali díky své aktivitě přece jen vyrovnat, do konce zápasu se však k obratu nedostali, a zápas tak vyplynul v nájezdy.

⇒ Útočník Petr Strapáč

Žádnému exekutorovi se dlouho nedařilo ani jednoho z brankářů překonat, Strapáč nebyl výjimkou, když jej Matěj Machovský vychytal bleskově vyšvihnutým betonem. „Chtěl jsem udělat něco jiného, než jsem předvedl, ale v poslední chvíli jsem to změnil,“ našel důvod neproměněného samostatného nájezdu 27letý forvard. „Určitě je lepší udělat první věc, co vás napadne, než to potom měnit na poslední chvíli. Při nájezdu mi potom přišlo, že Machovský byl dost zajetý v brance. Měl jsem asi spíš zvolit místo kličky střelu,“ lamentoval.

Přesto se nakonec povedlo jednomu hokejistovi nájezdovou loterii rozhodnout úspěšným pokusem. Jan Eberle zvolil oproti Strapáčovi opravdu kličku a rozhodl o putování dodatečného bodu na Hanou. „S dvěma body jsme určitě spokojeni. Je tam sice takové to ale... Mohli jsme si přivézt klidně i tři,“ uvažoval Strapáč. „Co si vzpomínám ještě z mého působení ve Vítkovicích, tak v Plzni jsme nevyhrávali. Letos jsme tam v součtu získali už čtyři body, což je super,“ myslel pozitivně.

V dalším utkání čeká na Hanáky tabulkově vedoucí Třinec. „Je to výborný manšaft. Skvěle bruslí, jsou ofenzivně ladění. Budou bezesporu těžkým soupeřem,“ vyhlíží Strapáč dalšího protivníka. „Myslím, že je to jedno s kým teď hrajeme, když třeba vzpomenu na naše domácí vítězství nad Brnem a Litvínovem. Chceme určitě udělat našim fanouškům radost a získat nějaké body!“ dodal bojovně na závěr.

Z KABINY SOUPEŘE: Popotahovaná o Polanského a boj o vedoucí příčku

Třinec ukazuje svou sílu prakticky celou sezónu, což nasvědčuje například naprostá absence větší bodové krize. Za jediné takovéto ne úplně vydařené období se dá považovat pouze trojice zápasů v listopadu, ve kterých Oceláři sice třikrát po sobě prohráli, ale z toho až dvakrát po uplynutí šedesáti minut, tedy v prodloužení nebo po nájezdech. V prosinci se navíc kádr dostal do skvělé herní pohody, když svěřenci kouče Vladimíra Kýhose zvítězili v šesti utkáních v řadě. Jejich pravidelné bodové zisky je logicky zařadily na čelo tabulky, kde se udrželi i na úkor prohry s aktuálně druhým Libercem. Na prvním místě mají však momentálně náskok pouze jediného bodu.

Nejproduktivnějším hráčem Slezanů je prozatím celkem překvapivě Rostislav Marosz, kterého si olomoučtí fanoušci mohou pamatovat z angažmá v dresu Kohoutů, které trvalo s přestávkami od roku 2011 až do předminulého ročníku. O bod za ním je pak v klubovém bodování velezkušený útočník Jakub Petružálek, který se do extraligy vrátil po roce stráveném ve Švédsku a KHL. Další velkou posilou z KHL, která potvrzuje své kvality na hřišti v dresu Ocelářů, je pak kanonýr Martin Růžička, který dovedl před pěti lety Třinecké i díky svému bodovému rekordu v play-off k titulu a do české nejvyšší soutěže zamířil z Čeljabinsku. Kromě posil však muselo třinecké vedení řešit i medializovanou kauzu okolo klubové stálice Jiřího Polanského. Po částečném utichnutí sporu okolo smlouvy s Rostislavem Kleslou tak měl třinecký klub další vážný problém. Zprvu nenápadný osobní spor mezi Polanským a trenérem Kýhosem související s icetimem zkušeného barda totiž následně vyústil až ve změny na vrcholných funkcích managmentu, když se musel poroučet generální ředitel a sportovní manažer Pavel Marek. Kauzu následně uklidnil nástup dalšího pamětníka třineckého titulu Jana Peterka na uvolněnou pozici a odchod Polanského na hostování do druhé švýcarské ligy, konkrétně do Oltenu.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Vladimír Kýhos
Kapitán: Zbyněk Irgl
Hala (kapacita): Werk Arena (5200)
Poslední utkání: Prohra s Libercem 0:3

SOUPISKA Třince