Nechceme jen hrát, ale vyhrávat, zní od nového trenéra juniorů Petra Fialy

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Osm let se trenér Petr Fiala věnoval A týmu a vedl si velmi dobře. Pětapadesátiletý kouč dokázal dovést Kohouty do extraligy, o rok později se mu podařilo Hanáky v nejvyšší soutěži udržet. Před sezónou 2015/2016 se ale přesunul k mladším hráčům. Díky změnám v systému nemusí mít strach ze sestupu, novinky v systému ale při trénování pro Petra Fialu nehrají příliš velkou roli. O cílech má jasno.

Co říkáte na svou novou funkci – hlavního trenéra u juniorů?
Je to stejné trénování jako u áčka, jen člověk není tolik na očích, protože fanoušci sledují především výsledky áčka. To ale neznamená, že bychom nechtěli hrát dobře. Hlavním cílem je připravit hráče tak, aby byli schopní se aspoň někteří dostat do áčka. Zatím se nám to moc nedařilo a hráči, kteří se dostali z juniorky do áčka a hráli stabilně, se dají spočítat na prstech jedné ruky. Někteří prošli áčkem, ale byli tam jen chvilku a odešli jinam, většinou do nižších soutěží. Je potřeba, abychom byli soběstační, co se hráčů týče. Příprava a práce jako taková je stejná jako u A týmu, takže pro mě se nic nezměnilo.

⇒ Trenér juniorů Petr Fiala

Je nějaký rozdíl mezi trénováním dospělých hokejistů v A týmu a juniorů?
U skoro dospělých hráčů je problém v tom, že někteří mají v hlavě, že hrají pro zábavu a ví, že se hokejem třeba živit nebudou. Těch, kteří se chtějí dostat někam dál a mají nějaké vyšší cíle, není tolik. Ze začátku přístup nebyl stoprocentní, na tréninky chodilo poměrně málo hráčů, ale ve druhé části se to zlepšilo a já doufám, že to na ledě bude fungovat. Snad si uvědomí, že pokud nebudou chodit na tréninky, nebudou hrát. Je to jediný bič, který na ně máme, protože pod smlouvou nejsou, takže peněžní tresty nehrozí. Je jen na nich, jak k tomu přistoupí. Trenér moc prostředků k tomu, aby všechno dělali tak, jak mají, nemá.

V Olomouci už jste juniory jednou trénoval, co se do té doby změnilo kromě systému soutěže?
Systém je celkem jedno. Nebudeme chtít jen hrát, ale vyhrávat. Tehdy jsem věděl, že z hráčů jako Roman Rác nebo Matouš Venkrbec může něco být, ale v tomhle kádru zatím nevím. Třeba budu v průběhu přípravy a sezóny mile překvapený. Že bych si ale už teď řekl, že tento hráč určitě má šanci se během sezóny dostat do áčka, to je těžké říct. Možné je to u výjimek, jako jsou Rašner nebo Beták, ale ti už trénují s áčkem. Ostatní hráči musí hodně přidat.

Máte už představu o tom, kteří dva hráči by mohli zůstat na výjimku u juniorů? Z minulého ročníku s vámi trénují Martin Konečný a Tomáš Markl.
Ani ne. Máme kluky, kteří jsou malinko starší než ostatní, ale pokud nebudou hrát líp než ti mladší, budeme hrát jen s mladými. Není nutné za každou cenu hrát s výjimkami. Pokud přesvědčí, že budou ku prospěchu, jak tréninkovou morálkou, tak výkonem v zápasech, určitě možnosti výjimek využijeme.

V posledních dvou letech bylo hlavním cílem juniorů především udržet se v extralize. Nový systém ale ruší možnost pádu do nižší soutěže, jaké mety byste tedy chtěli dosáhnout?
Kdyby se padalo, řeknu to samé. Hlavně chceme hrát jako áčko, co nejvíc útočně. To ale neznamená, že to tak předtím nebylo. Budeme hrát agresivně a tak, jak ho prezentují trenéři na seminářích. To znamená, že juniorský hokej je rychlejší než seniorský, což si úplně nemyslím. Chceme, aby byli zapojení hráči v co největším počtu, a snad vyskočí někdo, kdo bude zajímavý pro trenéry áčka.

Jaký je váš názor na nový systém? Nově může do zápasu zasáhnout jen 20 hráčů. Soutěž je navíc rozdělena na tři skupiny.
Myslím, že to není špatné, naopak. Je to určitě motivace pro hráče, protože bude větší konkurence. Oddílům to prospěje, protože nebudou dávat takové peníze za cesty. Budeme hrát víckrát tady zhruba v dosahu hodiny a půl, což je docela dobré. Dřív to tak bylo taky a nemyslím si, že by se tím udělal krok zpátky. Třinec je stejně kvalitní jako Chomutov, takže je jedno, jestli hrajeme čtyřikrát s Třincem a dvakrát s Chomutovem nebo čtyřikrát a čtyřikrát. Určitě je to ku prospěchu, protože někteří kluci kvůli tomu dřív flákali školu. Nemyslím si, že se tím všichni budou moci živit a něco z toho, hokej nebo vzdělání, by měli dělat na sto procent.

Co si myslíte o návratu karlovarské Vlčí smečky do extraligy. Může být letošní ročník zajímavější díky jejich nasbíraným zkušenostem z ruské soutěže?
Než Karlovy Vary odešly, hrály vždycky nahoře. Nemyslím si, že přinesou něco nového, ale kvalitu určitě ano. I když mají problémy s hlavním sponzorem, mládež budou mít kvalitní.