Největší obraty sezóny! V hlavní roli bojovnost a pevné nervy

Kamila Řezníčková
O L O M O U C – V sezoně 2015/2016 dokázali olomoučtí hokejisté devět zápasů otočit z nepříznivého stavu na svou stranu. Pojďme se vrátit zpátky do skončeného ročníku a připomenout si tři zápasy, ve kterých Kohouti prokázali vnitřní sílu a zvrátili nepříznivý stav utkání a připsali si body do extraligové tabulky. Koho Hanáci udolali, přestože se pro ně utkání nevyvíjelo dobře?

Přetahovaná o výsledek se šťastným koncem pro Kohouty

K 17. kolu Tipsport extraligy zajížděli Kohouti do Plzně. Zde se střetli s třetím celkem tabulky, sami se nacházeli na šestém místě. Domácímu Nicholasi Johnsonovi se v začátku utkání nepodařila přihrávka ve vlastním obranném pásmu, čehož dokázal využít Petr Kafka, který poslal Olomoucké do vedení. Své zaváhání však Nicholas Johnson dokázal chvíli po polovině základní hrací doby napravit – před brankou tečoval puk za Konrádova záda. Kohouti dokázali znovu strhnout vedení na svou stranu, Matěje Machovského prostřelil Jiří Řípa.

Po začátku třetí třetiny se Plzeňští vrhli do útoku, ve dvaačtyřicáté minutě vyrovnal Ján Sýkora. A díky trefě Miroslava Preisingera se domácí celek dostal do vedení. Kohouti nesložili zbraně a snažili se znovu překonat Machovského. To se podařilo Tomáši Mikúšovi, který střelou z mezikruží vyrovnal na 3:3. Stejný hráč byl v překonávání domácího gólmana úspěšný ještě jednou a potřetí strhl vedení na stranu hostí. Olomoučtí již vedení nepustili a výhru pečetil trefou do prázdné branky Marek Laš.

Obrat dokonaný v prodloužení

V 34. kole nejvyšší soutěže na sebe narazili celky Olomouce a Pardubic. Hanáci se před zápasem nacházeli v tabulce na sedmé příčce, Pardubičtí na 12. pozici. Kohouti poslední zápas prohráli ve Zlíně, před domácím publikem chtěli získat další body do tabulky. Na olomouckém zimním stadionu se proti sobě postavili dva nejúspěšnější brankáři v úspěšnosti zákroků – na straně domácích Branislav Konrád (s úspěšností 92,54%) a Brandon Maxwell (s 92,27%).

V druhé polovině první třetiny mohli diváci vidět první gól, hostující Tomáš Bokroš dokázal po návratu z trestné lavice uniknout mezi obránci a trefit mezeru mezi Konrádovými betony. Druhou branku do domácí sítě vstřelil Jakub Orsava, když dokázal využít zmatky v olomoucké obraně. Po první přestávce dokázali Pardubičtí ještě navýšit svůj náskok – prosadil se Petr Sýkora a na světelné tabuli svítilo skóre 0:3.

Ještě před koncem druhé periody se Kohouti dokázali dostat na dostřel jediné branky. V rychlém sledu za sebou zamířili přesně Jan Knotek a Aleš Jergl. První jmenovaný dokázal využít přesilovou hru, když svou tečí usměrnil puk za Maxwellova záda. Aleš Jergl se dokázal prosadit po samostatné akci, když z pravé strany prostřelil hostujícího brankáře. Na vyrovnání čekali diváci do poloviny třetí části hry. Pekrovu přihrávku v útočném pásmu dokázal zužitkovat Jan Knotek a připsal si druhý zásah v utkání. Ve třetí třetině další gól nepadl a následovalo prodloužení. V tom domácí dokázali dokonat obrat zápasu – Dávid Buc prostřelil od modré čáry Maxwella a Hanáci se mohli radovat z vítězství 4:3 po samostatných nájezdech.

Gól v oslabení tří proti pěti pomohl k porážce Zlína

Největší soudržnost týmu a obrat předvedli Hanáci v utkání sedmého kola Tipsport extraligy proti Zlínu. Toto utkání bylo z důvodu havárie chlazení na Zimním stadionu Luďka Čajky odloženo a hrálo se 27. října. Kohouti mířili na zlínský led se snahou napravit zaváhání z posledního domácího duelu, kdy odevzdali všechny tři body pražské Spartě.

Začátek zápasu se však olomouckým hokejistům vůbec nevydařil, ve druhé minutě byl za hákování vyloučen Jan Eberle a Ševcům stačilo pouhých jedenáct vteřin přesilové hry ke skórování – přesnou střelou od modré čáry prostřelil Konráda Oldrich Kotvan. Kohouti se hnali za vyrovnáním, nicméně Kašík ve zlínské brance byl bezchybný. Domácí sice nevyužili druhou přesilovou hru, ale těsně po jejím skončení byl Zdeněk Okál dostatečně důrazný a poslal Zlín do dvougólového vedení. O minutu později překonal Robert Říčka Konráda potřetí a zdálo se, že Berani by mohli dokráčet k první tříbodové domácí výhře v extraligovém ročníku.

Hanáci však nesložili zbraně a ihned po inkasované brance vrhli všechny síly do útoku. Po pouhých třiatřiceti sekundách hry se dočkali snížení, když zaváhání zlínské obrany dokonale využil Jiří Řípa. O necelou minutu později rozjásal fanoušky hostů Dávid Buc, který potrestal zaváhání Jiřího Marušáka a přiblížil svůj tým k vyrovnání. Toho se Kohouti dočkali ve druhé třetině, kdy se jim povedl nepříliš častý kousek – v oslabení tří proti pěti se dostali Jan Knotek s Martinem Vyrůbalíkem do protiútoku a druhý jmenovaný dokázal usměrnit puk za Kašíkova záda. V prostřední periodě padl ještě jeden gól, Adam Zeman se dostal k dorážce, čímž dokázal otočit skóre zápasu z 0:3 na 4:3. Další branka v zápase již nepadla a Olomoučtí se mohli radovat z tříbodové výhry.