Největší události loňské sezóny! Play-off, Konrádovy děkovačky, výhry nad favority

Tomáš Pavlica
Je na čase se ohlédnout za velice podařenou úspěšnou sezónou! Co si z ní pamatujete? Jaký jste měli pocit, když mužstvo přebral Zdeněk Venera nebo když se v prvním zápase v bráně objevil neznámý Braňo Konrád? Jaká výhra byla pro vás ta nej? Ta nad Libercem, Spartou nebo Třincem? Pojďme se připomenout úspěšnou sezónu, která skončila až v play-off.

Příchod Zdeňka Venery

Jedna z nejdůležitějších událostí sezóny se odehrála už před jejím začátkem. Po dlouhých osmi letech se u Kohoutů měnila pozice trenéra A mužstva. Petr Fiala, který dostal a udržel Olomouc v extralize, skončil jako hlavní trenér a přesunul se k juniorům. Na jeho pozici usedl Zdeněk Venera, muž, který trénoval mj. Karlovy Vary, se kterými se ve své druhé sezóně dostal až do finále. Svou druhou sezónu začíná nyní i v Olomouci, když po skončení play-off podepsal smlouvu na další rok. Není se co divit, podceňované mužstvo, které jako jediné ze čtrnácti celků extraligy deklarovala jako svůj cíl vyhnout se baráži, nikoli postup do play-off, dotáhl až do čtvrtfinále play-off po pátém místě v základní části.

První nula

Změna se před sezónou udála i v brankovišti. Klub přivedl Branislava Konráda, který měl zaujmout pozici jedničky v olomoucké svatyni. Své šance se chopil bravurně, skvělými výkony a pozápasovými děkovačkami si získal sympatie olomouckých fanoušků. Jeho první nula přišla už v 9. kole proti Liberci. Nečekaný lídr ztroskotal na vynikající defenzívě a neprůstřelném Konrádovi. Díky gólu Skrbka z toho bylo i vítězství 1:0. Jak to byla cenná nula, dokazuje fakt, že to byl jediný zápas v celém ročníku, kdy Liberec, pozdější mistr, nevstřelil ani gól. Konrád si celkem připsal šest čistých kont a s úspěšností těsně pod 93 % měl nejlepší statistiky v celé soutěži. Všichni si však budou pamatovat Konrádovy děkovačky, kterými po vítězném domácím zápase bavil olomoucké publikum.

Domácí výhry nad favority

Mora si postupem času získala respekt soupeřů, tím spíše v domácí plecharéně, kde mužstvo hnali fanoušci přilákáni dobrými výkony Kohoutů. První výrazný zářez si Mora připsala proti Třinci. Mužstvo plné hvězd odjelo s debaklem 6:0. Druhý výrazný výsledek si připsali Hanáci proti Liberci. Jeho vítěznou šnůru přerušili dvěma přesilovkými góly a plecharéna skoro spadla po výhře 2:1. O čtyři kola později přijela podobně nadupaná Sparta, kterou však srazila čtvrtá olomoucká formace čtyřmi góly a rozhodla tak o výhře 5:1. Poslední, kdo schytal pět gólů, byla v únoru brněnská Kometa, pro kterou to byla první porážka v základní hrací době s Olomoucí od jejího návratu do extraligy.

Odchod Dopity

Velmi překvapivá byla už zpráva o odchodu Jiřího Dopity z pozice asistenta hlavní trenéra A mužstva. Na tomto postu ho nahradil Jan Tomajko. Tento muž také v prosinci odkoupil majoritní podíl od Dopity, který se tak rozhodl olomoucký hokej opustit úplně. Jak stálo v oficiálním prohlášení olomouckého klubu, Dopita opustil po deseti letech klub „z důvodu změny vlastních představ o svém budoucím profesním působení, jednak, a to především, z důvodu dlouhodobého, systematického a účelového poškozování jeho dobrého jména a pověsti nejen v hokejovém prostředí, a to jak sérií smyšlených trestních oznámení, tak zavádějících mediálních výstupů.“ Poté byl jmenován hlavním koučem Třince, nyní vede mladé české reprezentanty do 19 let.

Postup do čtvrtfinále

Už po polovině sezóny, pro optimisty ještě dříve, bylo jasné, že mužstvo Olomouce má na víc, než jen na vyhnutí se baráži. Mora ustála čtyři vánoční prohry v řadě a po Novém roce upevňovala svou pozici v lepší polovině tabulky. Dlouho však nebylo z olomouckého klubu slyšet slova o play-off. Až po výhře v Pardubicích zazněla úleva a také nadšení. Olomouc se dostala do play-off po dvaceti letech, hráči měli vytoužený cíl splněn! Ale ve svých výkonech nepolevili, chtěli udržet přímý postup do čtvrtfinále, což se jim i podařilo. V posledním kole porazili Litvínov a odrazili tak nápor Zlína a Chomutova. Nakonec skončili pátí s 85 body, pouhé tři body jim chyběly na třetí místo.

Fanoušci v play-off

Olomouckému klubu se ve čtvrtfinále postavila Plzeň. První dva zápasy v Home Monitoring aréně byly velmi vyrovnané, pokaždé však byly šťastnější Indiáni. Série se přesunula do Olomouce. Po velkém očekávání přišlo velké zklamání. Olomouc inkasovala osm gólů a utrpěla nevídaný debakl. Přesto fanoušci ke konci zápasu vstali a tleskali svým borcům, provolávali jméno klubu, bavili se mexickou vlnou. Odměnou jim bylo čtvrté utkání, ve kterém Plzeň Kohouti porazili, opět ve fantastické atmosféře, a o jeden zápas prodloužili sérii.