Olomoučtí hokejisté před televizními kamerami vyzvou chomutovské Piráty

Miroslav Fantal
O L O M O U C – Po úterním domácím vítězství nad Mladou Boleslaví čeká olomoucké hokejisty již třetí kolo extraligové baráže. Tentokrát se Hanáci vypraví na nejdelší trip, který mohou ve skupině očekávat. Soupeřem jim bude celek Pirátů Chomutov, který po roku stráveném v nejvyšší soutěži bojuje o setrvání v ní. Duel mezi prvním a druhým celkem tabulky začíná v pátek od 17:10 v Chomutově. Zápas v živém přenosu vysílá televizní kanál ČT Sport.

Start do poslední etapy sezóny Kohoutům sice v Liberci nevyšel, v úterý si už ale Hanáci spravili chuť a před vlastním publikem porazili hokejisty Mladé Boleslavi 3:0. „Po všech směrech to bylo vydařené utkání. Po většinu zápasu jsme byli lepším mužstvem, neinkasovali jsme a vyhráli jsme,“ hodnotil zápas s odstupem času útočník Petr kolouch.

⇒ Útočník Petr Kolouch

Přestože Mora na svém ledě uspěla a v tabulce poskočila na druhou příčku, úplně spokojená být nemůže. V úterním střetnutí se Středočechy spálili domácí hned několik tutových příležitostí. Podobně si mužstvo trenérů Fialy a Tomajka počínalo i minulý týden na severu Čech.

„Nevím, zda se jedná o nějakou nervozitu nebo čím to je. Určitě na tom musíme zapracovat. Na druhou stranu je dobře, že si šance vytváříme. Je jen otázkou času, kdy to začne padat,“ věří odchovanec vítkovického hokeje, který obléká olomoucký dres již druhým rokem.

Dalším problémem těchto dnů jsou přesilové hry. Zatímco v základní části a play-off hra proti oslabenému soupeři Kohouty zdobila, nyní je tomu naopak. V úterý hráli Hanáci celkem sedmkrát proti čtyřem, prosadit se však dokázali až osm minut před koncem duelu.

„Přesilové hry jsou v baráži problémem. V play-off nám vycházeli, nyní vůbec. Nevím, čím to může být. Musíme je maximálně zjednodušit, hlavně střílet a chodit do gólmana. Také se musíme srovnat s tím, že extraligové kluby používají rychlý přístup, na který nejsme moc zvyklí,“ přiznal Kolouch, který se s extraligovým hokejem seznamuje v mateřských Vítkovicích. Letos za Ostravany nastoupil k šestadvaceti duelům.

Dalším soupeřem olomouckých hokejistů bude v pátek celek chomutovských Pirátů. Pro Hanáky se tedy nejedná o nikoho nového. Vždyť před svým loňským postupem strávili Severočeši dlouhá léta v druhé nejvyšší soutěži.

⇒ Piráti Chomutov

Zatímco v minulém ročníku si Piráti v baráži vybojovali po osmatřiceti letech účast v extralize, v současné chvíli stojí na druhé straně barikády. Po nepříliš úspěšném roce stráveném mezi hokejovou elitou nyní Chomutovští bojují o udržení. „Chomutov bude domácí, bude aktivní. Oproti minulému roku má jiný mančaft. Zápas bude pro nás hodně těžký, ale určitě je to hratelný soupeř. Chceme vyhrát,“ plánuje dvaadvacetiletý forvard.

Severočeši ovšem nebudou žádným jednoduchým soupeřem. V dosavadním průběhu barážové skupiny neztratili ani jeden bod. Nejprve si v domácím prostředí poradili s Mladou Boleslaví (2:1), v úterý pak zvládli výjezd do Liberce, kde vyhráli opět o jedinou trefu, tentokrát 3:2.

Celek Chomutova se od posledního vzájemného duelu proti Olomouci změnil, avšak většina mužstva zůstala. Mezi třemi tyčemi zatím vládne Miroslav Hanuljak, který sice v základní části nedostával tolik prostoru, nyní je však jedničkou mužstva on. Během osmnácti odchytaných duelů vyšplhala jeho úspěšnost zásahů na hodnotu 92,25 %.

Statisticky nejlepším obráncem Severočechů je Lukáš Pulpán, který v základní části extraligy nasbíral 24 kanadských bodů (22+2). Během následného play-out ale odehrál pouze dvě utkání. V baráži navíc utrpěl v prvním utkání proti Mladé Boleslavi zranění a jeho start proti Olomouci je nejistý. Útočným řadám vládl v dlouhodobé soutěži David Hruška, který k 22 brankám přidal sedmnáct asistencí. V play-out ani v baráži zatím své konto neobohatil.

Zápas mezi Chomutovem a Olomoucí je na programu od pátečních 17:10 v chomutovské aréně. Fanoušci Kohoutů, kteří na utkání nevyrazí, vůbec nemusí být zklamaní. Zápas totiž v rámci pořadu Buly – hokej živě nabídne v přímém přenosu kanál ČT Sport. Dále bude také připraven tradiční on-line textový přenos.

Sestavy z posledních utkání

Piráti Chomutov: Hanuljak – Pavlas, Rutta, Palin, Bartejs, Stehlík, Mrázek, Rýgl, Trefný – Hruška, Divíšek, Kubinčák – Hřebejk, Kraft, Šagát – Důras, Sikora, Hromas – Káňa, Kůs, Procházka. Trenér: Zdeněk Skořepa.

HC Olomouc: Kašík – Bartoň, Ondrušek, Kříž, Staněk, Kadela, Valenta, Janáček, Lhotský – Diviš, Řípa, Kucsera – Rác, Kolouch, Vodný – Kucharczyk, Herman, Selingr – Švaňhal, Ministr, Hampl Trenéři: Petr Fiala a Jan Tomajko.