Po dvouleté pauze táhne Olomouc. Juraj Mikúš je Kohoutem měsíce října!

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Téměř dva roky kvůli komplikovanému zranění nehrál, během léta ale dostal šanci v Olomouci a důvěru trenérů splácí vrchovatě. Juraj Mikúš je nejproduktivnějším hráčem Olomouce a druhým nejlepším střelce. Slovenský forvard nastupoval jak v první lajně, tak v útoku se svým mladším bratrem a Františkem Skladaným. Slovenské formace si na ledě nejde nevšimnou, a tak si Juraj Mikúš vysloužil ocenění pro nejlepšího hráče měsíce října. Devětadvacetiletému hokejistovi jste poslali 565 bodů!

Útočníkovi Juraji Mikúšovi se v Olomouci daří. Od svého příchodu do Olomouce patří mezi nejproduktivnější hráče, a právě proto si vysloužil ocenění „Kohout měsíce října“. Forvarda Hanáků takové ocenění velmi překvapilo. „Mám z toho radost. Kdybych řekl něco jiného, lhal bych. Momentálně se sice prohrává, ale takováto malá vítězství mě samozřejmě těší. Věřím, že to jako tým ještě zvedneme a začneme vyhrávat,“ řekl Juraj Mikúš.

⇒ Útočník Juraj Mikúš

V jednadvaceti zápasech slovenský útočník dvanáct bodů za sedm gólů a pět asistencí. Zároveň je tak druhým nejlepším střelcem Hanáků. „Nechci, aby to znělo nějak namyšleně, ale vždycky to může být lepší. Je to takové klišé, ale momentálně potřebujeme góly a nedáváme je. Srandičky a blbostičky v kabině mi ty dva roky chyběly. Jsem šťastný, že jsem se vrátil a můžu hrát hokej. Doufám, že budu mít štěstí a zdraví vydrží,“ věřil.

Od domácího zápasu s Plzní spolu znovu nastupují hned tři slovenští útočníci – Juraj Mikúš na centru, Tomáš Mikúš a František Skladaný na křídlech. Společně nastupovali už na začátku sezóny, kdy to partě od východních sousedů společně klapalo. „Odehráli jsme spolu strašně málo zápasů. Kromě přípravy, kterou nepočítám, jen tři zápasy. Teď jsme zase spolu po repre pauze a bráchově zranění. Stále máme co napravovat, co zvedat a musíme být hladoví,“ velí hráč nosící dres se dvěma trojkami.

Během zdravotních problémů Tomáše Mikúše a Františka Skladaného odehrál Juraj Mikúš i pár zápasů v první lajně. Jak mu vyhovuje spolupráce s Janem Knotkem a Markem Lašem? „Tam jsem hrál křídlo. Je mi jedno, kde budu hrát, nejsem placený od toho, abych si to určoval, ale mám pocit, že na centru jsem víc na puku a člověk má i o hře větší přehled. Na druhou stranu, v prvním útoku jsou Knoťar (Jan Knotek) i Mára Laš silní hráči, já jim vytvářím prostor a otvírá se mi to tam. Všechno má svoje pro a proti,“ tvrdí devětadvacetiletý hokejista.

Podobná ocenění, jako je „Kohout měsíce“ už Juraj Mikúš zažil. „V kanadské juniorce v Quebecku jsem byl myslím hráč měsíce celé ligy, takže mám co napravovat,“ usmíval se. „Myslím, že i ve slovenské extralize jsem se objevoval. V Rusku si to úplně nepamatuji, možná hráč týdne, ale takovéto ocenění vždycky potěší,“ přiznal hráč se zkušenostmi z ruské KHL.

O svém ocenění se dozvěděl v přítomnosti svých spoluhráčů, nabízí se tak otázka – bude zbytek kabiny požadovat příspěvek do kasy? „Myslím, že platit nebudu nic. Všichni jsme profesionálové, takže je maximálně pozvu na minerálku nebo na džus,“ smál se. „Jasně, že si dělali srandu. Vždycky říkají, že mě na led musí dotlačit. Jsem typ hráče, který je techničtější, ale snažím se na sto procent a kluci to vnímají jinak. Určitě jsou ale rádi, že i takový rychlík to vyhrál,“ vtipkoval.

Bratr Juraje Mikúše, Tomáš, je sice v Olomouci o rok déle, mladší z bratrské dvojice ale na své premiérové ocenění teprve čeká. Jak reagoval na výhru svého bratra? „Ještě jsme to nestihli ani oslavit. Ale určitě je rád, on mi fandí,“ tvrdil olomoucký centr.

Olomouckým hokejistům se v současné době nedaří tak, jak by si představovali. V říjnu slavili tři výhry v devíti zápasech, v listopadu se zatím pokaždé museli smířit s prohrou. Co se musí změnit, aby Kohouti znovu vyhrávali? „Do stavu 0:0 hrajeme dobře, jakmile ale dostaneme první a druhý gól, jdeme psychicky dolů z toho, že nedáváme góly. Pak se jako by položíme a hrajeme o padesát procent hůř. Chybí nám góly, ale na ty je samozřejmě potřeba klid. Potřebujeme si to dát rychle na hokejky, rychle nahrávat a pohotově střílet. Musíme hrát dobře oslabení a hlavně v přesilovce, když dostaneme šanci, musíme být úspěšnější. To rozhoduje,“ měl jasno Juraj Mikúš.

Kohout měsíce října – TOP FIVE

1. Juraj Mikúš              565 bodů