Sezónu hodnotíme pozitivně, shoduje se vedení klubu. Konrád zůstává, o posilách se jedná

Johan Čáp, David Jahoda
O L O M O U C – Další hokejová sezóna je za námi. Minimálně ta olomoucká. Čtvrtfinále extraligového play-off bylo totiž pro A-tým konečnou a zasloužený odpočinek si užívají i nejstarší mládežnické kategorie. Je logické, že přichází na řadu období změn a přesunů hráčů. Vše důležité ohledně dění v klubu bylo shrnuto na tiskové konferenci, které se zúčastnili členové vedení i trenér mužské kategorie Zdeněk Venera. Právě pro něj to bylo poslední vystoupení před novináři, zkušený kouč totiž na Hané končí.

Setkání s novináři v útrobách olomouckého Zimního stadionu sice mělo za primární účel zhodnotit předešlou sezónu, jeho leitmotivem se přeci jen nezáměrně stalo ukončení působení trenéra Zdeňka Venery na pozici lodivoda extraligového týmu. „Strávil jsem v klubu tři sezóny, tak jak jsme byli předběžně domluveni s Erikem Fürstem. Myslím si, že tato doba je pro jednoho trenéra akorát,“ oficiálně potvrdil svůj konec.

„Čas ukáže, kam povedou moje kroky. Naplánovaný mám zatím jen odpočinek. Musím odmítnout i spekulace ohledně mého možného působení u tuzemské reprezentace, žádnou nabídku jsem nedostal,“ dementoval spekulace médií muž, jenž se už nesmazatelně zapsal do novodobé historie klubu, když dotáhl kohouty dvakrát do čtvrtfinále play-off.

Olomouc byla jeho pátým extraligovým působištěm, v žádném z nich nestrávil více než tři sezóny. „Strašně bych chtěl poděkovat Zdeňkovi za obrovský kus práce, kterou v Olomouci udělal. Smekám před ním, s jakou grácií vše zvládl!“ poděkoval Venerovi i generální manažer HC Olomouc Erik Fürst. „Za co jsem velmi rád, je stabilizování týmu, od baráže jsme byli vždy za ty tři sezóny celkem daleko,“ ohlédl se ještě jednou odcházející kouč.

Řešení na lavičce Olomouce však nijak radikální nebude, družstvo bude mít na povel tandem složený z dosavadních asistentů Jana Tomajka a Zdeňka Motáka. „Žádnou revoluci od nás nečekejte. Kompetence a fungování trenérského štábu prozatím ještě podrobněji rozvrženy nemáme,“ předeslal jasně Tomajko, který působí zároveň i jako jednatel klubu.

Na hlavní účel celého setkání s médii ale také došlo a hodnocení proběhlé sezóny bylo od všech zástupců klubu vesměs shodné. Dosažené čtvrtfinále play-off se považuje za úspěch. „Umístění mohlo být lepší, ale samozřejmě i daleko horší. V základní části jsme měli unikátně vyrovnanou bilanci 26 výher a 26 porážek, v play-off to bylo podobné. Předváděli jsme prakticky stále vyrovnané, konsolidované výkony,“ dal tečku za sezónou odcházející kouč Venera. Svůj pohled přidal i Jan Tomajko, jež působil na střídačce jako asistent: „Samozřejmě, někdo může oponovat, že v play-off jsme mohli postoupit dál, ale z mého pohledu jsme se posunuli herně i výkonnostně na vyšší úroveň oproti loňským letům.“

Olomoučtí hokejisté se letos po osmém místě po základní části dostali do předkola play-off, kde zdolali v poměru 3:1 na zápasy Zlín. Stopku jim vystavila až v další fázi vyřazovacích bojů Plzeň. „V čtvrtfinále se možná lehce projevil náš náročný program a menší čas na regeneraci. Soupeř byl o trochu více odpočinutější, nicméně stále je nutné mít na paměti i sílu obou mužstev. V tomto ohledu byl protivník lepší a postup si asi zasloužil,“ analyzoval vyřazení Zdeněk Venera.

„Mužstvo odvedlo parádní práci. Tato sezóna nám může slibovat zajímavou budoucnost, až na pár výjimek totiž kádr zůstává pohromadě,“ přidal svůj pohled Erik Fürst, čímž tak nakousl i téma hráčských transferů, které začíná být čím dál aktuálnější. Prozatím však zůstává potvrzený odchod jen dvou hráčů, olomouckou kabinu po této sezóně opustí útočník Jakub Herman a brankář Martin Falter. „O náhradě za Martina intenzivně jednáme, ale konkrétní jméno můžu zveřejnit až 1. května, protože hráči jsou stále pod smlouvami,“ nastínil momentální situaci generální manažer.

„Většině kluků se tady líbí, jednání o prodloužení smluv nebyla nijak zvlášť složitá. Stále jednáme se Zdeňkem Irglem nebo Lukášem Galvasem, s Tomášem Houdkem jsme blízko konečné dohodě,“ okomentoval momentální stav ohledně dalšího působení zmíněných hráčů. V otázce Branislava Konráda je pak podle něj jasno. „Má platnou smlouvu, v ní je sice zaručena klauzule, ale nyní není důvod, aby odcházel.“ Ohledně posil pak zazněla celkem očekávaná odpověď. „Na posilách pracujeme, hledáme hráče na všech postech. Konkrétní jména před startem přestupového období ale od nás nečekejte,“ deklaroval Jan Tomajko.

Právě jednatel klubu se vyjádřil i k dlouhodobé vizi klubu. „Chtěli bychom se postupně etablovat do špičky. Jediná cesta však vede přes postupně plnění menších cílů,“ okomentoval dotazy novinářů Tomajko. „K razantnímu růstu síly nám chybí silný partner, cestu tak budeme mít trnitější,“ dodal k této tematice svůj pohled Erik Fürst. „Co se týče rozpočtu, ten zůstává velmi podobný, ne-li totožný jako loni,“ uzavřel.

Kompletní záznam tiskové konference