Snažím se být nepříjemný a dostat se soupeřům pod kůži, říká Jan Káňa

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Dalo by se říct, že jako blesk z čistého nebe se v Olomouci nedávno objevil útočník Jan Káňa. Odchovanec Zlína, který ale většinu zápasů mezi muži odehrál za brněnskou Kometu, bude v Olomouci působit v rámci hostování. Premiéra v dresu Kohoutů na sebe nenechala dlouho čekat, a tak se pětadvacetiletý hokejista představil fanouškům už v utkání proti Plzni. Jak ale došlo k příchodu na Hanou a jakou roli by měl v Olomouci plnit?

Do Olomouce jste přišel až po první čtvrtině soutěže, jak dlouho jste o možnosti odejít na Hanou věděl?
Řešilo se to nějakou dobu. Nabídek na hostování jsem dostal víc, ale Olomouc se víceméně domluvila s Brnem, takže jsem šel sem a jsem za tuto variantu rád, protože je to kousek, na Moravě a znám tu dost kluků ať už z Brna nebo jako soupeř. Šel jsem do známého prostředí.

V Olomouci působí poměrně velká skupina hráčů, kteří dříve oblékali i brněnský dres, je to pro vás výhodou?
Myslím, že kluci už jsou tu déle, takže je mančaft v pohodě. Neřekl bych, že by byli nějak vyselektovaní jako brněnská skupinka, ale všichni se baví se všemi.

Všechna předchozí extraligová utkání jste odehrál za Kometu, Kohouty jste tedy znal jako soupeř. Čím je podle vás tým specifický?
Určitě bojovností. Jsou tu čtyři vyrovnané lajny, které hrají nepříjemný, důrazný hokej. Jako soupeře jsem se sem moc netěšil. Budu se snažit zapadnout a hrát stejný hokej jako ostatní.

Mluvili jste s vedením klubu nebo trenéry o tom, jaká má být vaše role v týmu?
Bavili jsme se o tom, ale všechno je závislé na mých výkonech. Letos jsem toho zatím moc neodehrál, takže jsem nepřišel v pozici, kdy bych mohl povýšit do první nebo druhé lajny. To místo si musím vybojovat. Útočníků je tu hodně, takže to bude boj o místo.

Jak byste se charakterizoval?
Snažím se být nepříjemný, hrát nahoru, dolů a vyhledávám osobní souboje. Snažím se dostat soupeřům pod kůži, vybojovat nějaký puk a samozřejmě pomoci spoluhráčům.

Do Olomouce jste přišel ještě v době, kdy se tým výsledkově trápil, bylo to poznat na atmosféře v kabině?
Atmosféra je super. Neviděl jsem nic negativního, takže si myslím, že je mužstvo zdravé. Pomohlo mi, že tu hodně kluků znám.

Tušili vaši současní spoluhráči, především ti, se kterými se znáte, že máte přijít právě do Olomouce?
Bylo to překvapení i pro mě. Když hrála Olomouc v Brně, volal mi pan manažer, že se se mnou chce sejít, takže si myslím, že se to upeklo tam. Po zápase jsem stál u dveří a kluci za mnou přišli, takže jsem jim to musel říct.

Další zápas proti Kometě vás čeká až na konci listopadu, jak se na něj těšíte?
Bude to zajímavé. Nikdy jsem extraligu nikde jinde nehrál, takže se na to už těším a jsem zvědavý, jaké bude přijet do Brna jako soupeř.