Třetí zápas v pěti dnech! Olomouc vyzve soupeře z Pardubic

Karolína Vysloužilová
O L O M O U C – Úvodní utkání nového ročníku domácí nejvyšší ligy Kohoutům příliš nevyšlo, když Litvínovu na vlastním ledě podlehli 1:3. V neděli si však spravili chuť v Mladé Boleslavi, kterou porazili 2:0, a připsali si tak prémiové tři body. Příliš dlouhé volno je však nečeká, v úterý se v plecharéně střetnou se soupeřem z Pardubic. Zápas začíná v 18:00.

Tři utkání v pěti dnech. Začátek extraligy je náročný, podmínky jsou ale pro všechny týmy stejné. Olomouc v uplynulých dvou utkáních zaznamenala jednu výhru a jednu porážku, zatímco její úterní soupeř se musel sklonit jak před třineckými Oceláři, tak před pražskou Spartou. Pardubice tak mají na svém kontě stále nula bodů a na Hanou jedou s cílem tento stav změnit. Podaří se jim to, nebo domácí naváží na nedělní výhru v Mladé Boleslavi? To se dozvíme v úterý od 18 hodin.

TÉMA UTKÁNÍ: Pardubice posílil brankář Jakub Štěpánek

Východočechy hned v úvodu nejvyšší domácí hokejové ligy postihly problémy na postu brankáře. Kromě Brandona Maxwella se na marodku dostal také Martin Růžička, který se zranil v zápase proti Třinci. Ten nakonec musel dochytat osmnáctiletý Milan Klouček. Pardubice tedy musely urychleně najít náhradu. Tou se minimálně do konce října stal Jakub Štěpánek, který se v roce 2010 vysokou měrou zasloužil o zisk zlaté medaile českého týmu na MS.

Třicetiletý odchovanec Vsetína oblékal působil v České republice naposledy v roce 2010. Od sezóny 2010/2011 oblékal dres ruského SKA Petrohrad. V roce 2013 se dostal do výběru Severstalu Čerepovec a v loňské sezóně působil ve švýcarském Bernu a tamní hokejový tým dotáhl až k titulu. Poté však byl dlouho bez angažmá, což byl také jeden z důvodů, proč nabídku Dynama přijal. Do brány se postavil hned v nedělním zápase proti Spartě. Ani on však nedokázal zabránit porážce, když inkasoval tři góly.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Branislav Konrád

Ještě neuplynulo ani šest minut a Olomouc v neděli na ledě Mladé Boleslavi vedla už 2:0. Nejprve se prosadil Jan Jaroměřský a o necelých šedesát vteřin později i František Skladaný. Vypadalo to na vcelku jasný vstup do utkání hostujícího týmu, ale Branislav Konrád si úplně jistý nebyl. „Prvních pět minut, než jsem se do toho dostal, bylo velmi těžkých. Ale po prvním chyceném nájezdu jsem si začal více věřit a chytalo se mi vcelku dobře,“ popsal své pocity Konrád.

⇒ Brankář Branislav Konrád

První třetina proběhla ještě v relativně poklidném tempu, zatímco ta druhá byla její pravý opak. Nepadla sice žádná branka, ale rozhodčí rozdali dohromady neuvěřitelných devětašedesát trestných minut! „Druhá dvacetiminutovka trvala snad padesát minut. Byla rozkouskovaná, neustále se něco řešilo, což bylo pro nás možná lepší. Boleslav se tak nemohla dostat do tempa. Prvních patnáct minut druhé třetiny pro mě bylo asi nejhorší, protože jsme hráli prakticky pořád v oslabení. Dost to na mě lítalo, hrálo se hodně v našem pásmu,“ řekl slovenský gólman. „Jsem samozřejmě rád, že jsme vyhráli, myslím si, že zaslouženě. Ale je to vydřené vítězství,“ zhodnotil Konrád a dodal, že ho nezajímalo, jaké tresty rozhodčí rozdali: „Vůbec neřeším, jestli to byl nebo nebyl faul, soustředím se pouze sám na sebe.“

V úterý čeká Hanáky třetí utkání v pěti dnech. Pro některé hokejisty je to přílišná zátěž, pro „Koráda“ ne. „Pro mě osobně je lepší, když jsou zápasy častěji. Člověk alespoň nemá čas přemýšlet a jde naopak zápas od zápasu. Mně vyhovuje, když jsem v zápasovém tempu a nečekám, kdy se utkání pokazí, protože případný neúspěch můžu během dvou dnů napravit,“ přiznal s úsměvem.

V nedělním zápase na něj šlo sedmatřicet střel. „Každému gólmanu se lépe hraje, když jde na něj více střel. V utkání s Mladou Boleslaví na mě šlo v první třetině více střel než za celý zápas s Litvínovem. Byl jsem neustále v tempu, a tak se mi chytá lépe. I když ta tří a půl minutová přesilovka byla až moc, to jsem dlouho nezažil,“ sdělil Konrád.

Dalším soupeřem budou Pardubice, které Kohouti vyzvou v úterý na domácím ledě. „Východočeši oproti minulé sezóně posílili, nebude to jednoduchý soupeř. Teď musíme dobře zregenerovat a navázat na nedělní vítězství. Hrajeme doma, tak doufám, že konečně potěšíme i naše fanoušky,“ uzavřel gólman s číslem čtyřicet dva.

Z KABINY SOUPEŘE: Posily z Boleslavi i Kanady

Východočeši sehráli před startem Tipsport extraligy jeden přípravný zápas ve Vrchlabí a tři utkání v rámci Mountfield Cupu v Hradci Králové. V prvním zápase zvítězili nad ruským Avantgardem Omsk 3:2 v prodloužení, poté však dvakrát prohráli. Týmu Salavat Julajev Ufa podlehli 5:7 a domácímu Mountfieldu 2:6. Ve Vrchlabí byl jejich soupeřem německý Mannheim, který Dynamo převálcoval 6:1.

I v letošním roce se Pardubice účastnily hokejové Ligy mistrů. Východočeši vstoupili do soutěže skvěle, když hned v úvodním utkání porazili po samostatných nájezdech obhájce titulu Frölundu Göteborg 3:2. Švédský tým jim ovšem v odvetě uštědřil porážku 5:2 a další prohru musely Pardubice zkousnout také od celku Grizzlys Wolfsburg (6:0). V posledním zápase sice nad Wolfsburgem vyhrály 6:1, ale i přesto skončily na nepostupovém třetím místě.

⇒ HC Dynamo Pardubice

Dynamo opustili dva produktivní obránci, a to Blaž Gregorc a Martin Štajnoch, kteří přestoupili do Hradce Králové. Kádr po roce opustili také Michal Šeda a Jiří Cetkovský, který zamířil ke kladenským Rytířům. Pardubice ovšem také posílily. Z Mladé Boleslavi přišli hned čtyři hráči – Tomáš Klimenta, Michal Bárta, Martin Rýgl a gólman Martin Růžička, který za tým nastupoval naposledy v roce 2014. Pravděpodobně největší posilou je návrat Petra Hubáčka, který po návratu z Finska upřednostnil Pardubice před svým domovským Brnem.

Východočeši ovšem lovili také v zahraničních vodách. Prvním z nich byl kanadský útočník Justin Hogman, který si zahrál v KHL a pokoušel se prosadit také v NHL. Další posilou je americký útočník Nicholas Schause, který přišel z rakouského Innsbrucku. Seznam zahraničních příchodů uzavřel příchod dalšího kanadského útočníka Alexandre Malleta, který byl před čtyřmi lety draftován zástupci Vancouveru a poslední sezóny strávil v nižších zámořských soutěžích.

Nejčerstvější posilou je gólman Jakub Štěpánek, o kterém byla řeč výše.