Tři souboje ČF: Bitva maskovaných mužů, střet kamarádů a duel tvrďáků

David Jahoda
O L O M O U C – Olomoučtí hokejisté jsou po 20 letech v play-off nejvyšší soutěže. Soupeřem Kohoutů bude Plzeň a my jsme se zaměřili na tři nejzajímavější souboje, které se odehrají nejen na ledě, ale i mimo něj. Není pochyb o tom, že rozhodujícím faktorem budou oba brankáři a jak Hanáci, tak Západočeši mají v brance velké jistoty. Za zmínku stojí také střet Jana Tomajka a Ondřeje Kratěny, dvou odchovanců Olomouc. Těšit se můžeme také na to, až se na ledě objeví Robin Staněk a Ryan Hollweg.

Souboj brankářů: Branislav Konrád vs. Matěj Machovský

„Bez dobrého brankáře nemůžete v play-off uspět,“ říkají často s oblibou trenéři i hráči. A bez debat mají pravdu. Je jisté, že Olomouc i Plzeň budou ve čtvrtfinále potřebovat výraznou pomoc svých brankářů k tomu, aby se jednomu či druhému podařilo proklouznout do dalšího kola vyřazovacích bojů. Obě mužstva měla v základní části jasně stanovenou jedničku. U Hanáků jí byl Slovák Branislav Konrád, plzeňskou svatyni zase ve většině případů kryl mladý Matěj Machovský, jenž už si dokonce vysloužil pozvánku do reprezentace.

Statisticky na tom v porovnání obou brankářů byl lépe Konrád. Ostatně ve všech hlavních brankářských statistikách uzmula letní olomoucká posila první místo v celé extralize. Konrád měl o šest desetin nižší průměr inkasovaných branek na zápas, o celé jedno procento výše se pak pohybovala jeho úspěšnost zákroků. Svého čtvrtfinálového konkurenta předčil také ve statistice čistých kont, konkrétně o dvě. U Machovského je zajímavé to, že byl společně s mladoboleslavským Rittichem vůbec nejvytěžovanějším gólmanem, oba odchytali 48 duelů. Právě po Rittichovi měl Machovský také největší počet zákroků, a to 1270. Který z maskovaných mužů bude po čtvrtfinále slavit?

Střet kamarádů: Jan Tomajko vs. Ondřej Kratěna

Čtvrtfinále mezi Olomoucí a Plzní proti sobě postaví také dva kamarády a odchovance olomoucké hokeje, kteří společně po svém boku bojovali za Moru v sezóně 1995/96, kdy se na Hané naposledy odehrálo extraligové play-off. Řeč je o Janu Tomajkovi, který stojí na střídačce Kohoutů, a Ondřeji Kratěnovi, tedy kapitánu plzeňských indiánů.

Kratěna byl i v osmatřiceti letech schopen výrazně pomoct svému týmu bodovým příspěvkem, zaznamenal totiž celkem 30 bodů za 8 branek a 22 asistencí, a to ještě kvůli zdravotním potížím musel sedm zápasů základní části vynechat. Dva body si Kratěna připsal během sezony i proti Olomouci. Jednou asistoval v zápase, kde Mora zvítězila 5:3, a v posledním vzájemném duelu rozhodl o výhře Plzně na nájezdy. Jediná škoda možná je, že se oba kamarádi nestřetnou přímo na ledě. Uznejte, přesně po dvaceti letech, co oba borci spolu hájili olomoucké barvy, by to bylo vskutku symbolické.

Souboj tvrďáků: Robin Staněk vs. Ryan Hollweg

Americký útočník Ryan Hollweg toho v základní části kvůli dlouhodobějšímu zranění příliš neodehrál, konkrétně se zapojil do 24 střetnutí. I přesto ale dokázal potvrdit svou roli „buldozer“, který boří vše, co mu přijde do cesty. Během již zmíněných 24 zápasů posbíral 32 trestných minut a připsal si 55 hitů (páté nejvyšší číslo v celém týmu Plzně). Jaká by byla Hollwegova čísla, kdyby odehrál alespoň o polovinu utkání víc?

Je pravděpodobné, že tvrdými hity se bude Hollweg snažit rozhodit i tým Mory. Jeden z hráčů celku trenéra Venery, který by mohl Hollwegovi konkurovat, je zadák Robin Staněk. Stejně tak by zřejmě neváhal bránit své spoluhráče, pokud by se do nich dvaatřicetiletý Američan, nebo kterýkoliv jiný indián, pustil nepřiměřeným způsobem. Staněk byl jediným z obránců Mory, který odehrál kompletních 52 zápasů základní části. S 84 trestnými minutami byl nejtrestanějším hráčem mužstva, konkurenci neměl ani v hitech. Staněk se na konci základní části mohl chlubit 74 hity, druhý Jaroměřský jich měl 49. Co myslíte, dojde na vzájemný souboj dvou největší tvrďáků obou čtvrtfinalistů?