Třikrát a dost? Kohouti se pokusí zlomit sérii proher v Hradci Králové

David Jahoda
O L O M O U C – Třikrát za sebou odcházela Olomouc z extraligového ledu jako poražený celek. Moru teď čekají dva zápasy na kolbištích soupeřů, už v pátek ji přivítá královehradecký Mountfield, který se v posledních kolech také nepyšnil zrovna zářivými výkony. Podaří se Hanákům prolomit sérii proher, čímž by navíc svému protivníkovi vrátili porážku z prvního vzájemného duelu? Utkání startuje v 18 hodin na zimním stadionu v Hradci Králové.

Herně to nebylo špatné, jenže ze tří zápasů máme jen tři body. Takhle nějak hodnotili hráči nováčka extraligy své výkony z utkání posledních tří kol. Naposledy brali Kohouti jen bod, přitom nechybělo mnoho a mohly být tři. K utkání s Plzní se vracel útočník Roman Rác.

⇒ Útočník Roma Rác

„Rozhodly zejména naše nevyužité přesilovky pět na tři. I přesto jsme se však v průběhu utkání dokázali dostat do vedení, které jsme však nedokázali ubránit. Vlastními chybami jsme soupeři darovali branky. Těžko říct, čím to bylo, každopádně jsme měli náskok, zvlášť po takovém obratu. Musíme na tom zapracovat,“ ohlíží se Rác za duelem se Škodovkou.

Poslední kola používají rozhodčí přísnější metr. Důkazem toho byl i páteční zápas v plecharéně. Jenže jak hráčům, tak divákům se tento styl posuzování od začátku příliš nezamlouvá. „Budeme se tomu muset přizpůsobit. Každopádně se mi tento metr nelíbí, myslím, že to místy začíná být jako florbal nebo ženský hokej. Pro lidi to také není moc záživné. Kdyby se takto pískalo od začátku sezóny, dalo by se to pochopit, ale měnit to takhle uprostřed sezóny mi přijde trochu neuvážené. Doufám, že se to časem nějak urovná, aby to vyhovovalo všem. Jinak by to totiž mohlo škodit celé lize,“ vyjadřuje nejproduktivnější Kohout svůj názor k nejvíce diskutovanému tématu extraligy.

Ani to však nemění nic na tom, že Hanáci v posledních třech utkáních nedokázali zvítězit, což se olomouckému celku přihodilo poprvé v sezóně. Nebojí se svěřenci kouče Fialy, že by nyní mohl přijít ještě výraznější pokles výkonnosti a pád tabulkou?

„Na pohodě to určitě nepřidá. Ale nesmíme se na to takto dívat, ani si připouštět, že jsme párkrát prohráli. V pátek je nový zápas, který začíná za bezbrankového stavu. Musíme se zlepšit a získat body zpět z ledů soupeřů. Prohry nás nesmí zlomit,“ burcuje slovenský reprezentant.

První šanci, jak se dostat opět na vítěznou vlnu, má Olomouc už v pátek. V rámci 25. kola zajíždí mužstvo z hanácké metropole do Hradce Králové. Mountfield se drží na pátém místě, které zaručuje přímý postup do čtvrtfinále play-off. V posledních několika zápasech se ale tým trenéra Draisaitla potýká s nekonstantními výkony. V předešlých čtyřech utkáních si Královehradečtí připsali výhru jen jednou, zato ovšem výraznou, a to 6:0 nad Slavií.

Zajímavosti zápasu

⇒ Mountfield je pátý, Mora je devátá

⇒ Útočník Tomáš Mertl vede produktivitu extraligy – 26 bodů (13+13)

⇒ Hradec Králové je páté nejméně trestané mužstvo (332 TS)

⇒ Na letošním Karjala Cupu si zahráli královehradecký beci Bohumil Jank a Martin Pláněk

Východočeši vyznávající defenzivní styl hry, což soupeřům příliš nesedí a Mora patří mezi ně. Ukázalo se to v prvním vzájemném měření sil. Kohouti sice dokázali otočit vývoj zápasu, nakonec však prohráli 2:4. Co si o Moutfieldu myslí před druhým střetnutím sezóny Roman Rác?

„Těžko se mi to hodnotí, protože jsem první zápas s nimi nehrál. Všiml jsem si ale, že hrají jednoduchý hokej, který vychází z obrany. Snaží se všechno tlačit do brány. Je to nepříjemný soupeř, určitě je však v našich silách duel zvládnout. Musíme se dobře připravit a hrát svoji hru,“ předpovídá, jak na tým kapitána Šimánka.

Fakt, že je Hradec Králové mužstvo, jež se zaměřuje spíše na obranu, by mohl klamat. Při pohledu na kanadské bodování soutěže uvidí totiž na špici útočníka Tomáše Mertla, jenž nasbíral už 26 bodů (13+13), tedy stejně jako litvínovský Hübl a pardubický Tybor. Ze zmíněné trojice ale nejvíce branek nastřílel Mertl, proto právě mu patří průběžná první pozice. V první desítce pak najdete i Jaroslava Kudrnu. Zkušený harcovník je s 23 body na sedmé příčce. Daří se i obránci Slovákovi, který před sezónou posílil Hradec z Plzně. Má stejně bodů jako olomoucký Skrbek, tedy 14.

⇒ Mountfield HK

Jasnou brankářskou jedničkou je už druhý rok v řadě Pavel Kantor. I díky jeho pomoci stojí za zmínku poměrně úspěšná hra v oslabení. Východočeský klub ubránil téměř 89 % přesilovek soupeřů (4. místo v ELH), i ve využívání početních výhod patří do nadprůměru. Úspěšnost využití přesilovek v podání Mountfieldu činí 17,12 %, což je jen o trochu horší než v případě Olomouce (18,49 %).

O tom, zda Olomoučtí vrátí Královehradeckým porážku z prvního vzájemného střetnutí, se přesvědčíme v pátek od 18 hodin, kdy bude na zimním stadionu v Hradci Králové vhozeno úvodní buly. Pokud se nevydáte podpořit Kohouty přímo do místa dění, bude pro vás připraven textový on-line přenos a rovněž videopřenos na TV Tipsport .

Sestavy z posledních utkání

BK Mladá Boleslav: Kantor – Pláněk, Vydarený, Slovák, Dietz, Frühauf, Mikuš, Vašíček – Beránek, Mertl, Šimánek (C) – Dej, Kukumberg, Červený – Tvrdík, Troliga, Vantuch – Kovářů, Pilař, Nedvídek. Trenér: Peter Draisaitl.

HC Olomouc: Trvaj – Vyrůbalík, Majeský, Skrbek, Houdek, Ondrušek, Škůrek, Rašner – Cibák, Marosz, Rác – Buc, Patera (C), Matai – Laš, Herman, Zuzin – Řípa, Knotek, Kucharczyk. Trenér: Petr Fiala.