Vánoce klepou na dveře! Pomozte je zpříjemnit dětem, ale také čtyřnohým mazlíčkům

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Vánoce patří k nejkrásnějším svátkům v roce, kdy se u jednoho stolu schází celé rodiny a užívají si pohádkovou atmosféru. Ne všichni ale mají takové štěstí. Stejně jako v minulém roce tak máte možnost zpříjemnit vánoční svátky těm, kteří je nemohou strávit ve společnosti svých nejbližších nebo si je ze zdravotních důvodů nemohou užít tak, jako ostatní. Vánoce letos můžete zpříjemnit dětem z olomouckého Klokánku, Společnosti pro ranou péči nebo psům a kočkám v olomouckém útulku.

V minulosti podporoval olomoucký hokejový klub během Vánoc dětské oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, kam putovaly hromady dárků od vás, fanoušků Kohoutů. Minulý rok se pod stromečkem na olomouckém zimním stadionu sešly čtyři obrovské krabice dárků, od plyšáků, přes dětské kostky, omalovánky, knížky, pastelky a další, které se pak rozdělily mezi Fakultní nemocnici a spolek Jasněnka Uničov, který se stará o osoby s mentálním postižením, kombinovanou vadou nebo autismem, a to od tří do šedesáti čtyř let.

Letos se olomoucký klub rozhodl podpořit nejen děti, ale také čtyřnohé mazlíčky, kteří z různých důvodů skončili mimo své rodiny. V letošním roce můžete dárkem podpořit hned tři organizace. To, kterou si vyberete, záleží pouze na vás. Maličkosti, které udělají radost dětem, budou rozděleny mezi olomoucký Klokánek a klienty Společnosti pro ranou péči. Pokud chcete podpořit psy nebo kočky, máte možnost, letos se totiž dárky dostanou také do olomouckého útulku.

Dárky můžete nosit pod vánoční stromeček, umístěný u ledové plochy pod kotlem domácích, během celého týdne, případně je předat přímo v některé z kanceláří olomouckého vedení. Stejně tak můžete přinést dárky na některé z utkání A týmu, a to 11. prosince, kdy Kohouti vyzvou Pardubice, 22. prosince, kdy na led Olomouce zavítá Sparta, případně na zápas s Třincem, a to 28. prosince. Stejně tak můžete využít některá z domácích utkání olomoucké mládeže. Olomoučtí hráči poté dárky předají vybraným organizacím.

Klokánek je zařízení poskytující okamžitou pomoc dětem zneužívaným, týraným a zanedbávaným. Svou pobočku má také v Olomouci, kde pracuje osm tzv. tet, které se o děti nepřetržitě starají. Chcete-li podpořit právě tuto organizaci, můžete darovat zimní doplňky, jako jsou čepice, rukavice, šály pro děti od jednoho roku do 18 let, případně flaušové deky.

Rozhodnete-li se zpříjemnit vánoční svátky psům a kočkám v olomouckém útulku, můžete přinést například konzervy, piškoty, deky, pamlsky a drobné odměny, případně hračky. Vyhněte se ale prosím granulím, někteří psi totiž mají speciální stravovací návyky například z důvodu zdravotního stavu.

HC Olomouc dlouhodobě spolupracuje i se Společností pro ranou péči, se kterou během roku organizuje několik akcí pro rodiny s dětmi i olomoucké fanoušky. Organizace poskytuje podporu rodinám s dětmi do sedmi let s mentálním, tělesným nebo kombinovaným postižením nebo dětem těžce nemocným či s poruchou autistického spektra. Dětem by udělaly radost hračky, jako jsou leporela, dřevěné hračky s kuličkami, autíčky nebo vláčky, potřeby na výtvarné tvoření, deskové hry pro děti školního věku, například Člověče, nezlob se; Krteček a další. Pod stromečkem se může objevit i tzv. jezdící šváb - stimulační pomůcka pro smyslové a zrakové vnímání (v prodeji například v Electro Worldu) nebo pastelky, omalovánky, knížky a další.

Vyhýbejte se však plyšovým dárkům. Z důvodu složité sterilizace a údržby je organizace nepřijímají.

Předem děkujeme všem, kteří se rozhodnou některou z organizací podpořit malým dárkem!