Vánoční pauza končí! Na Štěpána přijedou Berani

Johan Čáp
O L O M O U C – Hokej svátky nectí. I takto velmi zjednodušeně by se dal popsat aktuální itinerář Mory. Ta se totiž hned po třídenní pauze vrací na extraligová kluziště, a to rovnou hned na to domácí, což utne více než dvoutýdenní půst olomouckých fanoušků. Na 2. svátek vánoční přijde odměna v podobě moravského derby se Zlínem. Hanáci jsou ještě k tomu ve vynikající formě, což slibuje parádní hokej před nadprůměrnou diváckou návštěvou. Svatoštěpánská hokejová lahůdka startuje v 17:00!

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Vilém Burian

Pro mnohé to byl nedosažitelný milník. Ne že by se nepodařilo vyhrát nad Hradcem na jeho ledě generacím hokejistů z Hané, už to ale přeci jen nějaký ten pátek byl. Konkrétně skoro tři roky a jeden měsíc. Utnutí tak přišlo v pravý čas! „Pro spoustu z nás to je první výhra na hradeckém ledě. Body se tam neuhrávají nijak lehce,“ validoval pravdu statistik útočník Vilém Burian, v poslední době hrající ve fantastické fazóně. „Do zápasu jsme vstoupili skvěle, v první třetině jsme mohli tudíž přidat o hodně víc branek než jen dvě. Je to škoda,“ smutnil.

Právě první třetina byla v porovnání s tou následující jako den a noc. „Hradec po pauze zabral, navíc měl k dispozici několik přesilovek. Dostali jsme se po tlak, nutno dodat, že soupeř přeci jen moc vyložených tutovek neměl,“ zkoušel Burian hledat důvody olomouckého ustrnutí. Hanáci byli vystaveni takovému presu, že se dokonce nedostali ani k jedné střele na branku. „Až nějak příliš jsme to nevnímali. Často zmiňovaná statistika 0:17 na střely to příliš zveličuje, zkresluje. A to že jsme nevystřelili na bránu? Něco nám zblokovali, něco šlo vedle. Hrála v tom trochu i roli náhoda,“ nechce nechávat třebíčský odchovanec vládu číslům.

⇒ Útočník Vilém Burian

Avšak závěrečná část posledního předvánočního utkání už patřila přeci jen znovu kohoutům, kteří po fantastickém obratu nakonec zvítězili 5:2. Vilém Burian se na něm podílel asistencí na čtvrtou branku a taktéž autorstvím při poslední trefě utkání power-play. „Uhraný výsledek je i v kontextu s našim aktuálním umístěním neskutečně cenný,“ hodnotil 29letý útočník výsledek z 22. prosince. Tři body totiž znamenaly pro Olomouc kromě přerušení černé série na východě Čech ještě jeden fakt navíc, svěřenci kouče Zdeňka Venery se posunuli na páté místo tabulky.

„S pěti body ze dvou těžkých venkovních zápasů jsme samozřejmě maximálně spokojeni. Je to určitě plus, do kabiny jsme si před svátky přenesli pohodu a uklidnění,“ září Burian. Ani Vánoce ovšem nebrání extraligovému kolotoči v dalším přívalu zápasového programu, pro mnoho lidí nejdůležitější dny v roce tak nejsou důvodem k přerušení tréninkové dřiny. „Dostali jsme jen dva dny volna, protože teď půjdou zápasy hrozně rychle za sebou,“ vysvětluje bývalá opora brněnské Komety.

První velkou zkouškou olomoucké odolnosti bude hned v úterý moravské derby, do hanácké metropole zamíří zlínští Berani. „Derby určitě nebude nic lehkého. Očekávám od Zlína velkou aktivitu a pohyb,“ odtajnil Burian své předpovědi. „Doufám, že navážeme na naše poslední výkony. Sebevědomí už snad díky nim máme, tak už jen zbývá přetavit jej v dobrý výsledek,“ dodal bojovně.

I přes uvedené informace o tréninkovém plánu přes vánoční svátky hokejisté nejsou pouhé stroje, i oni dostali možnost dopřát si sváteční pohodu. „Na Štědrý večer jsem byl doma v Třebíči s rodinou. Tradičně jsem si dal řízek s bramborovým salátem, kapra až tak moc nemusím,“ prozradil Burian. „Co se týče dárků, žádný vysněný jsem neměl. Bohatě mi stačilo trávit čas se svými nejbližšími,“ uzavřel skromně.

Z KABINY SOUPEŘE: Berani touží po play-off

Zlín prožil těžký start. Po nástupu nového generálního manažera Martina Hostáka se ševcům dlouhou dobu nedařilo, což jen potvrzovalo jejich postavení na samém konci tabulky. Odchod Rihardse Bukartse, bratra známějšího Robertse, a raketový vzrůst formy brankáře Libora Kašíka zřejmě hrály velkou roli v následujícím zlínském trendu. Mančaft začal postupně šlapat, což se projevovalo i v tabulce. K tomu se navíc podařilo prolomit bídnou domácí bilanci, a to i přes skutečnost, že fanoušci na zápasy svých miláčků moc nechodili. Vstup do probíhajícího ročníku hrál v jejich hlavách zřejmě stále nezanedbatelnou úlohu. V prosinci už z tendence lepších bodových zisků na zlínském stadionu byl již jasný výsledek, když se ševci usadili na příčkách zajišťujících play-off. Po reprezentační pauze si navíc připsali výhru v Jihlavě, naposledy před Vánoci se však s domácím publikem rozloučili prohrou s litvínovskou Vervou. Nicméně i tak si mohou nyní hovět na velice zajímavé sedmé příčce.

Svěřenci kouče Romana Svobody se mohou letos bodově opřít zejména o již zmíněného Robertse Bukartse. Střelecky se pak daří i Antonínu Honejskovi, Zdeňku Okálovi nebo Davidu Šťastnému. V bráně má jednoznačnou volnost Libor Kašík, muž, jehož do velkého hokeje dostala právě olomoucká Mora. Kromě něj si pak nedávno za Olomouc zahrál třeba jeho spoluhráč Tomáš Fořt. Kohouti letos s tímto soupeřem nemají zrovna nejlepší bilanci. V přípravě s moravským sokem prohráli 1:2 a 2:3, v ligovém ročníku pak po domácí prohře 3:4 v prodloužení překazili nastavený trend listopadovou výhrou 3:1. Naváží na tento duel i na 2. svátek vánoční?

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI

Hlavní trenér: Robert Svoboda
Kapitán: Ondřej Veselý
Hala (kapacita): Zimní stadion Luďka Čajky (7000)