Všichni víme, jak budeme muset hrát, abychom se udrželi tam, kde chceme, řekl Martin Falter

Zuzana Spurná, Klára Petrásková
O L O M O U C – V zápase s Hradcem Králové se Kohoutům lepila pořádná smůla na hokejky. Hanáci už po prvních čtyřech minutách inkasovali, pak se ale hra vyrovnala a Mountfieldu byli více než vyrovnaným soupeřem. Vyzrát na dobře chytajícího Pavelku se však Olomouckým nepovedlo. Plné ruce práce měl i Martin Falter, který byl po zásluze vyhlášen nejlepším hráčem Kohoutů. Zkušený brankář si uvědomuje, jak důležité zápasy čekají Olomouc v dalších kolech.

Kohouti v utkání s Hradcem Králové sice poměrně rychle inkasovali, pak se ale hra srovnala a Hanáci dlouho drželi krok. Zatímco však domácí své šance proměňovali, Kohoutům se na Pavelku vyzrát nepodařilo. „Relativně brzo jsme prohrávali 0:1. Pak jsme nějaké šance Hradce přežili a myslím, že ve třetí třetině jsme byli víc než vyrovnaným soupeřem. Bohužel se nám z toho ale nepovedlo nic vytěžit. A bez gólu se vyhrát nedá,“ věděl Martin Falter.

Z výhry 3:0 se tak po šedesáti minutách radoval Hradec Králové, který tak potvrdil letošní vynikající formu. „Všichni víme, když se podíváme na tabulku, kolik mají bodů, jak je Hradec kvalitní mužstvo. Samozřejmě, už jsme tu letos jednou vyhráli, ale možná že o to větší pozor si na nás dali teď. Nepodařilo se nám skórovat, jim se to povedlo třikrát a to utkání rozhodlo,“ řekl.

Mountfield si rozdělil své góly po jednom do každé třetiny, podle olomouckého brankáře rozhodla utkání právě ta druhá, jen pár vteřin před odchodem do kabin. „Myslím si, že zrovna tentokrát, když to bylo takhle dlouho 0:1, nebyl pro psychiku mužstva úplně ideální gól na 0:2. Gól do šatny dvacet pět vteřin před koncem druhé třetiny. Nemělo se to stát. Myslím, že zápas byl do té doby otevřený daleko víc než za stavu 0:2. Když si troufnu tvrdit, tak je to pořád 50:50. Stačí jedna střela a je to 1:1, půjde se do prodloužení nebo se dá zápas otočit. Hradec je ale takové mužstvo a hraje v takové pohodě, že jim za stavu 2:0 narostla křídla a byli schopní si zápas uhrát,“ vracel se k utkání brankář, který byl vyhlášen nejlepším olomouckým hráčem utkání.

Olomouc si dlouho držela značný bodový náskok na šestém místě tabulky, a tak i naději na přímý postup do play-off, v posledních zápasech se však situace kolem šestého až desátého místa pořádně vyrovnala. „Když se nám dařilo, taky se dalo mluvit o tom, že nám to jde, vyhráváme hodně zápasů v řadě, ale teď bohužel přišla trošku slabší chvilka. Body nesbíráme s takovou pravidelností a asi by to bylo až moc růžové, kdybychom si tu šestku uhráli s nějakým velkým náskokem. Budeme muset zabrat a udělat všechno pro to, abychom to předkolo nebo přímý postup do play-off udělali,“ řekl odhodlaně gólman, který v minulosti oblékal například i dres brněnské Komety.

Nabitý předolympijský program bude pokračovat i v násleudjících kolech a Hanáci si dobře uvědomují, že právě tyto zápasy mohou rozhodovat o konečném umístění po základní části. „Jedeme do Zlína, máme doma Třinec a těsně před pauzou jsou Pardubice. Dva z těch soupeřů jsou těsně kolem nás, takže všichni víme, o co jde a jak budeme muset hrát, abychom se udrželi tam, kde všichni chceme,“ potvrdil.

Zatímco před začátkem nového roku se Kohoutům dařilo především na kluzištích soupeřů, nyní se karta obrátila. Olomouc navíc silnější soupeře z horní části tabulky sice trápí, na Plzeň ani Hradec Králové ale znovu vyzrát nedokázala. Že by se ale Kohoutům dařilo spíše proti týmům ze spodních pater tabulky, Falter popírá. „Tím si tak jistý nejsem. Myslím, že doma jsme byli schopní porážet všechny, ale v poslední době jsou to asi spíš jen ty povinné body a zaplať pánbůh za ně. Je ale pravda, že ostatní utkání se nám teď nedaří asi hlavně na ledě soupeřů. Ani si nevzpomínám, kdy jsme naposled venku něco utrhli,“ mrzelo brankáře nosícího na dresu číslo 83.

Brankář, který v Olomouci plní úlohu dvojky, odchytal v posledních třech dnech hned dvě utkání. Jednou se, před vlastními fanoušky, radoval z výhry, jednou se musel smířit s prohrou. Důvěra trenérů jej ale těší. „Je to určitě příjemné. Pro mě je to po dlouhé době změna, takže je fajn, že jsem konečně v nějakém tempu a jen někde nedochytávám zápas. Mohl jsem si dva zápasy ve třech dnech začít od začátku a odchytat,“ usmíval se.